• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Großer weißer Dogo Argentino Hund mit blauem Halsband

Dog argentyński: Pies wielozadaniowy o silnej woli i wielkim wdzięku

Dog argentyński wywodzi się od molosów i dogów. Chociaż pies ten, jeśli przeszedł odpowiednią socjalizację i wychowanie, bardzo lubi opiekujących się nim ludzi, a nawet dzieci, jego hodowla i prowadzenie wymagają wysokiego stopnia wiedzy na temat psów. Rasa ta jest objęta wykazem ras psów uznawanych za agresywne.

Loading...

Od psa myśliwskiego do wielozadaniowego

Dog argentyński to jeszcze młoda rasa, która powstała z krzyżówki doga z tzw. psami bojowymi. Założyciel hodowli, Antonio Nores Martinez, postanowił stworzyć psy wszechstronne pod względem użytkowym, które będą dobre jako psy myśliwskie i stróżujące, a jednocześnie sprawdzą się jako psy rodzinne.

 

W 1928 roku Martinez opracował pierwszy standard dla argentyńskiego doga. W jego ojczyźnie eksperyment się udał — zwierzęta tej rasy są tam cenionymi stróżami i psami domowymi. Celem hodowli było stworzenie przyjaznych, a równocześnie zdrowych zwierząt, które mogą zostać w jak największym stopniu zsocjalizowane przez hodowcę.

Charakter doga argentyńskiego

Te duże białe psy są łagodne i przyjazne, jednak mają skłonność do dominacji. Dlatego też potrzebują spokojnego „przywódcy stada”, któremu w pełni zaufają. Dog argentyński nadaje się również jako pies rodzinny — pod warunkiem należytej socjalizacji i konsekwentnego wychowania.

 

Zwierzęta mogą być agresywne wobec innych osobników, zwłaszcza jeśli spotkają się psy tej samej płci. Dog argentyński ma niezależny charakter, niechętnie się podporządkowuje i stara się przejąć kontrolę. Jeśli wychowanie się powiedzie, buduje więź ze swoim właścicielem i rodziną, dając się poznać jako wierny towarzysz i obrońca.

Wychowanie i hodowla doga argentyńskiego

Dog argentyński to atletyczny pies myśliwski. Socjalizacja musi rozpocząć się już u hodowcy i być kontynuowana bez przerw w nowym domu. Ze względu na upór, siłę i tendencję do dominacji, dogi argentyńskie potrzebują troskliwego, lecz konsekwentnego i silnego prowadzenia. Ważne jest przy tym, by zarówno Państwo, jak i pies wypracowali sobie solidną podstawę opartą na zaufaniu. Warto zapisać się z psem do tzw. psiego przedszkola, a następnie do szkoły dla psów.

 

Ten ruchliwy czworonóg potrzebuje wystarczającą ilość zajęć fizycznych i umysłowych, uwielbia zabawy w poszukiwanie i wyzwania dla nosa. Lubi też biegać i uprawiać sport. Dogowi argentyńskiemu najlepiej zapewnić duży dom z należycie ogrodzonym terenem. Zwierzak umie wykorzystać wszelkie niedociągnięcia w jego wychowaniu, co może być niebezpieczne. Ze względu na wielkość i siłę doga argentyńskiego dzieci powinny być już nieco starsze.

Pielęgnacja doga argentyńskiego

Sierść psa tej rasy jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować go dwa do trzech razy w tygodniu, a w okresie linienia — codziennie.

Najlepsze produkty dla Państwa doga argentyńskiego znajdą Państwo w naszym sklepie!

Do produktów dla psów

Cechy szczególne doga argentyńskiego

Dog argentyński ze względu na biały kolor sierści jest narażony na głuchotę. Co więcej, podobnie jak u wielu ras dużych psów, ma tendencję do dysplazji stawów. Dorastające dogi argentyńskie nie powinny chodzić po schodach, również ze sportem dla psów należy poczekać, aż zwierzak dorośnie. Przy zakupie szczeniaka radzimy zwracać uwagę na to, czy hodowca zna się na rzeczy, Związek Kynologiczny w Polsce chętnie pomoże Państwu znaleźć odpowiedzialnego hodowcę.

 

W wielu krajach dog argentyński jest objęty wykazem psów uznawanych za agresywne. W zależności od kraju jego posiadanie może się wiązać z określonymi wymogami, np. oceną charakteru dla zwierząt lub prawem do posiadania psa. Również podatek od posiadania psa jest w tym wypadku zazwyczaj znacznie wyższy.

 

Großer weißer Dogo Argentino Hund mit blauem Halsband

Podsumowanie Dog argentyński

 • Rasa
  Dog argentyński
 • Pochodzenie
  Argentyna
 • Klasyfikacja
  Molosy, psy typu dogowatego
 • Rozmiar
  duży, wysokość w kłębie: od 60 do 68 cm
 • Waga
  od 40 do 45 kg
 • Budowa ciała
  atletyczna, silna, elegancka, mocna i ciężka głowa, nieco wklęsła górna linia kufy
 • Oczy
  czarny
 • Uszy
  trójkątne, częściowo osadzone, boczne
 • Sierść i umaszczenie
  sierść krótka, czysta biel, dopuszczalna jest czarna plamka w okolicy głowy
 • Cechy szczególne
  instynkt łowiecki z zamiarem uśmiercenia
 • Charakter
  spokojny, uważny, przyjazny ludziom, dominujący, inteligentny, lubiący dzieci
 • Zdrowie
  tendencja do głuchoty i dysplazji stawów

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa doga argentyńskiego

Loading...

Dalsze tematy w skrócie