Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Amerykański pitbulterier: inteligentny członek rodziny wykazujący ogromną radość życia

27.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

American Pitbull Terrier pies biegnący przez pole

Konsekwentne wychowanie pozwoli amerykańskiemu pitbulterierowi wykazać się cechami predysponującymi go do życia w rodzinie. Posłuszeństwo, inteligencja i odrobina błazeństwa należą do jego prawdziwych atutów. Amerykański pitbulterier niezbyt nadaje się na psa stróżującego: lepiej czuje się w towarzystwie dzieci i jest przyjazny wobec obcych.

Loading...

Od zaangażowanego psa użytkowego do uwielbiającego sport przyjaciela rodziny

Na przestrzeni przeszło 150 lat amerykański pitbulterier praktycznie nie zmienił się wizualnie. W XIX. Przez całe sto lat hodowcy w Anglii, Szkocji i Irlandii krzyżowali buldogi i teriery w celu połączenia siły buldoga z instynktem do zabawy teriera.

Wraz z emigracją do Nowego Świata ta dzielna i przyjazna dla ludzi rasa trafiła do Ameryki. Był tam używany jako pies myśliwski do osaczania dziko żyjących bawołów i świń, do pędzenia bydła i polowań. Jednocześnie ich właściciele doceniają jego wysoko rozwiniętą zdolność do życia w rodzinie. Dziś ten uniwersalny pies może pokazać swoje talenty także w sportach dla psów.

Charakter amerykańskiego pitbulteriera

Prawie żadna rasa psa nie jest tak przywiązana do dzieci jak amerykański pitbulterier. Nic dziwnego, wykazuje bowiem wszystkie te cechy, które są Państwa pociechom bardzo dobrze znane: Oddanie i ciekawość świata, ale także dziecięcy zapał do zabawy, a  niekiedy wyjątkowy upór, który pełne życzliwości wychowanie jest w stanie przemóc. Ten pies mieszka w rodzinie i z rodziną. To przyjaciel człowieka i sportowa petarda. Wyróżniają go potrzeba ruchu i inteligencja. Zdarza się czasem, że nasz czworonóg podkreśla swój upór, co odbywa się jednak bez agresji.

Wychowanie i hodowla amerykańskiego bulteriera

Amerykański pitbulterier wykazuje w miesiącach szczenięcych i młodości specyficzną „pyskatość”. Oznacza to, że często używa pyska jako „narzędzia sterującego” w zabawie. O tym należy pamiętać i od samego początku korygować poprzez wychowanie, kierując jego uwagę na zabawki do gryzienia. Ogólnie rzecz biorąc, Państwa nowy przyjaciel rodziny musi nauczyć się powściągać swoją siłę.

Sprytny czworonożny pupil uczy się jednak szybko i wyróżnia się charakterystycznym dla swej rasy niezbędnym posłuszeństwem. Należy koniecznie skorzystać w tym obszarze z możliwości i wskazówek dotyczących socjalizacji, które oferują Państwu spotkania i szkoły dla szczeniąt. „Bully” uwielbia ruch i zabawę. Potrzebuje on dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu i okazuje się pojętnym towarzyszem podczas uprawiania sportów, jak np. obedience, rally obedience, tropienie, agility, wyścig z przynętą czy skoki do wody.

Pielęgnacja amerykańskiego pitbulteriera

Krótka, niemalże sztywna sierść potrzebuje regularnego szczotkowania. Kąpiel nie jest konieczna. Oprócz pielęgnacji pazurów należy regularnie czyścić uszy.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla psów rasy American Pit Bull Terrier!

Do produktów dla psów

Cechy szczególne amerykańskiego pitbulteriera

Amerykański pitbulterier nie jest rasą uznaną przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Jednak stowarzyszenie UKC (United Kennel Club) może pomóc w wyborze odpowiedzialnego hodowcy. Należy zwracać szczególną uwagę na brak cechy marmurkowości w umaszczeniu, co może w dużym stopniu wykluczyć choroby dziedziczne, takie jak głuchota, uszkodzenie oczu i ucha wewnętrznego.

Amerykański pitbulterier zawdzięcza licznym podejrzanym właścicielom psów swoją zła sławę oraz sklasyfikowanie na liście psów potencjalnie niebezpiecznych. Wiąże się to przykładowo z większym podatkiem od posiadania psa. W zależności od kraju należy spełnić takie wymogi, jak test charakteru dla psa lub wyrobienie tzw. „świadectwa” dla posiadacza czworonoga. Przed zakupem należy koniecznie zasięgnąć informacji o lokalnych przepisach.

Podsumowanie Amerykański pitbulterier

Rasa
Amerykański pitbulterier
Pochodzenie
USA
Klasyfikacja
Pies łowczy
Rozmiar
od 43 do 56 cm
Waga
15–30 kg
Budowa ciała
krępy i umięśniony, klatka piersiowa szersza niż biodra, nie za ciężki, zwinny
Oczy
średniej wielkości, okrągłe, szeroko rozstawione, wszystkie kolory oprócz niebieskiego
Uszy
wysoko osadzone i wiszące
Sierść i umaszczenie
krótka, gęsta, błyszcząca; każdy kolor, wzór barwny lub kombinacja kolorystyczna dozwolone – z wyjątkiem merle; pręgowane i cętkowane
Cechy szczególne
skuteczne zastosowanie w policji w charakterze psa tropiącego narkotyki i materiały wybuchowe
Charakter
posłuszny, pojętny, przywiązany, przyjazny, szalony i czasem uparty
Zdrowie
podatność na jedno- lub obustronną głuchotę, zaburzenia równowagi ze względu na problemy z uchem wewnętrznym i uszkodzenia oczu przy udziale genu merle

Te rasy terierów mogą Ci się również podobać:

  • Bulmastif: Początkowo wychowywane były jako psy obronne, ponieważ są to zwierzęta pełne siły o szybkim czasie reakcji. Bulmastify z natury są pokojowymi towarzyszami, dobrze nastawionymi do ludzi. Wobec dzieci te duże czworonogi są niezwykle wyrozumiałe.
  • Bulterrier: Bulterrier, który z natury jest niezwykle spokojny, nadal jest narażony na wiele uprzedzeń z powodu swojej historii, gdzie występował jako pies bojowy. Podobnie jak inne psy rasy terier, te czworonogi zazwyczaj dobrze sobie radzą, jeśli są odpowiednio socjalizowane i wychowane.
  • Boston terrier: Boston terrier to amerykańska rasa psów, która od kilku lat przeżywa silny wzrost popularności. Te smukłe psy są bardzo przyjazne dla ludzi, towarzyskie i łatwe do wychowania.
  • Bulterier miniaturowy: Clown wśród psów – tak opisują go miłośnicy rasy Bulterier miniaturowy. Jego zabawny, żywy i towarzyski charakter sprawia, że każdy obserwator uśmiecha się na jego widok. W domu te maluchy z długim nosem są czujnymi i przytulaśnymi współlokatorami.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami dla Państwa pupila rasy American Pit Bull Terrier

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie