Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Boston terrier – przyjazny „amerykański gentleman”

22.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Boston Terrier leżący na łące

Boston terrier to rasa amerykańskich psów, która od kilku lat przeżywa renesans. Smukłe psy są bardzo przyjazne dla człowieka, skore do zabawy i łatwe do wychowania. Ich wysoce rozwinięta aktywność, burzliwy charakter i tendencja do przerasowienia ze skutkami zdrowotnymi sprawiają, że Amerykanin należy do raczej wymagających ras polecanych z dużym zastrzeżeniem.

Loading...

Terier, a może nie?

Boston terrier wywodzi się z ras terrier angielski, angielski terrier biały i buldog angielski. Z ich skrzyżowania powstał inteligentny, oddany pies towarzyszący o myśliwskim instynkcie, który był lżejszy i łatwiejszy w wychowaniu niż poprzednie pokolenia. Na początku XIX wieku bostońskie wyższe sfery znalazły upodobanie do tych sympatycznych psów w roli zwierząt towarzyszących, kładąc tym samym podwaliny pod obecną rasę boston terrier. Z biegiem czasu hodowcy koncentrowali się na lżejszych osobnikach, dążąc w modyfikowaniu głowy w kierunku coraz większych oczu i krótszego nosa. Boston terriery cieszą się do dziś w USA szczególnie dużą popularnością i są maskotkami licznych szkół i uniwersytetów.

Charakter boston terriera

Mimo że boston terrier nosi w imieniu odniesienie do swych przodków, nie charakteryzuje się obecnie typową dla teriera twardością, instynktem do polowania i uporem. Przeciwnie – jest przyjaznym, pogodnie usposobionym i otwartym psem, który w każdym widzi przyjaciela. Jednocześnie jest czujny i sygnalizuje ożywionym szczekaniem zbliżanie się gości. Samce mogą rozwinąć w sobie bezsprzeczny instynkt obronny, suki z kolei lepiej radzą sobie z częstymi odwiedzinami w domu. Duża towarzyskość tych psów utrudnia pozostawianie ich samych. Jeśli nie zostanie to wcześnie i dokładnie przećwiczone, może zdarzyć się, że boston terrier będzie stale szczekać lub nawet niszczyć przedmioty, gdy tylko pozostanie sam.

Wychowanie i hodowla boston terriera

Boston terrier to łatwo przystosowujący pies, który w małym mieszkaniu w mieście czuje się równie szczęśliwy, jak w domu z ogrodem. Ważne są wystarczające wybieganie wysiłek umysłowy. Z zapałem podchodzi do niemal każdej aktywności sportowej – od agility, poprzez psie tańce i frisbee, po sztuczki dla psów. Również dłuższe bieganie w roli towarzysza jazdy konnej czy też jazdy na rowerze lub podczas wędrówek odpowiada temu szczupłemu czworonogowi. Przy silnym obciążeniu ze względu na krótkość nosa może jednak dojść do problemów z oddychaniem. Podczas ciepłej pogody należy zrezygnować z długich i męczących wycieczek.

Boston terrierowi przypisuje się dużą gotowość do współpracy. Jednak czasem dochodzą do głosu geny teriera. Szczególnie w okresie dojrzewania może zdarzyć się, że Państwa pies będzie ignorować komendy lub otwarcie je kwestionować. Potrzebuje jasnych wytycznych od pierwszego dnia po wprowadzeniu do domu, aby mógł odnaleźć się w rodzinie. Ten obdarzony żywiołowym temperamentem pies nie jest najlepszą opcją w przypadku bardzo małych dzieci.

Pielęgnacja i zdrowie

Krótka, wytrzymała sierść jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Należy ją szczotkować po prostu raz w tygodniu i kontrolować przy tym także bezpośrednio uszy, oczy, pazury i zęby.

W ostatnich latach cele hodowli boston terriera są coraz bardziej poddawane krytyce. Mocno skrócony nos i wywoływane przez to ograniczenia w oddychaniu uznawane są za naruszenia prawa zwierząt do ochrony. Wielu sympatyków rasy domaga się ponownego zorientowania hodowli na pierwotne cechy boston terriera i położenia kresu niekontrolowanemu rozmnażaniu. Ponieważ tego typu praktyki hodowlane nie odbywają się pod egidą stowarzyszeń hodowlanych i nie uwzględniają kwestii zdrowotnych oraz pewnych standardów rasowych. Jeśli zdecydują się Państwo na tę rasę, warto rozważyć wybór renomowanego hodowcy, który promuje większą długość nosa u tych przyjaznych psów.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego boston terriera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Boston terrier

Rasa
Boston terrier
Pochodzenie
USA
Klasyfikacja
Psy towarzyszące
Rozmiar
wysokość w kłębie: 38−43 cm
Waga
6,8–11,4 kg
Budowa ciała
krępy, długonogi i silny
Oczy
duże lub bardzo duże, ciemne
Uszy
średniej wielkości, trójkątne, stojące do góry
Sierść i umaszczenie
krótka i mocna; pręgowany lub łaciaty (czarny, moręgowaty, ciemnobrązowy)
Cechy szczególne
silnie przerasowiona odmiana z problemami oddechowymi
Charakter
wesoły, ruchliwy, czujny i inteligentny
Zdrowie
skłonność do chorób układu oddechowego, oczu, serca, uszu i stawów
Pielęgnacja
cotygodniowe szczotkowanie oraz kontrola i oczyszczanie uszu i oczu

Rasa psów Boston terrier może przypaść ci do gustu, ale istnieje wiele innych ras, które również mogą cię zainteresować:

  • Amerykański pitbulterier: Odpowiednie wychowanie pozwala amerykańskiemu pitbull terrierowi wykorzystać jego potencjał i sprawić, że stanie się on idealnym kompanem rodziny. Posłuszeństwo, inteligencja i odrobina poczucia humoru są jego prawdziwymi atutami.
  • Buldog francuski: Buldog francuski stał się jedną z najbardziej popularnych ras psów nie bez powodu! Ich urok i zabawowość przyciągają uwagę. Dzięki swojemu zrównoważonemu charakterowi, „Frenchies“ dobrze sprawdzają się nawet w życiu miejskim, o ile zapewni się im wystarczająco dużo ruchu.
  • American staffordshire terrier: Przodkowie American staffordshire terriera byli kiedyś używani jako psy bojowe. Renomowani hodowcy tej rasy zawsze zwracają szczególną uwagę na zdrowie zwierząt i ich zachowanie.
  • Bulterier miniaturowy: Bulterier miniaturowy jest jak klaun wśród psów. Jego zabawny, bystry i radosny charakter sprawia, że każdy obserwator uśmiecha się na jego widok. W domu te krasnale o długich nosach są czujnymi i kochającymi towarzyszami.
  • Staffordshire bulterrier: Staffordshire bulterrier, znany również jako Staffie, to brytyjska rasa psa o długiej tradycji. Muskularne czworonogi są uważane za niezwykle cierpliwe wobec zarówno dużych, jak i małych członków rodziny, o ile zostaną odpowiednio zsocjalizowane.
  • Bulterrier: Pomimo swojej wyjątkowo spokojnej natury, Bullterrier wciąż jest narażony na wiele uprzedzeń z powodu swojej historii jako psa bojowego. Jednak, jak wiele innych ras terierów, dobrze zsocjalizowane i wychowane osobniki zazwyczaj są grzeczne i spokojne.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa boston terriera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie