Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Buldog angielski - mięśniak o wielkim sercu

08.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Englische Bulldogge liegt in einem Wohnzimmer

Wygląda groźnie, zaś jego wzrok sprawia wrażenie, jakby zastanawiał się, kto ma być jego następną ofiarą. To wszystko pozory: buldog angielski to sympatyczny pies o łagodnym usposobieniu i wielkim sercu

Loading...

Od bohatera walk do przyjaciela rodziny

Jego zastraszający wygląd to wynik pracy hodowców. Pierwsza oficjalna wzmianka na temat tzw. „bund dogów“ pojawiła się w Anglii w XIII wieku. Wykorzystywane były podczas polowań na dziką zwierzynę, a swoją siłę i nieustraszony charakter przez długi czas prezentowały również przy okazji walk psów. Obecnie takie rozrywki są już na szczęście zabronione. W 1864 roku w Wielkiej Brytanii powstał pierwszy „bulldog club“, którego zadaniem było odnowienie rasy i uczynienie jej bardziej przyjazną.

Buldog angielski: charakter

Charakter buldogów angielskich to połączenie dumy, pewności siebie, uporu oraz delikatnego usposobienia. Psy tej rasy są wyjątkowo wrażliwe. Ich łagodny temperament wyraża się poprzez nieskończoną potrzebę pieszczot, okazywanie miłości oraz przyjazne nastawienie do dzieci. Źle znoszą odrzucenie i muszą być pewne uczuć swoich opiekunów. Są wprawdzie aktywne i żywotne, jednak mają również tendencje do leniuchowania ze względu na stosunkowo słabą kondycję. Spokojny relaks będzie im bliższy niż sporty wysiłkowe. Buldogi angielskie zostały ponadto obdarzone należytym humorem: potrafią zmieniać się w prawdziwe klauny, i uwielbiają doprowadzać swoich opiekunów do śmiechu, wzbudzać zainteresowanie oraz zbierać pochwały.

Podsumowanie Buldog angielski

Rasa
Buldog angielski
Pochodzenie
Anglia
Klasyfikacja
Pinczery, sznaucery, molosy
Rozmiar
39-41 cm Wysokość w kłąbie
Waga
25 kg (pies), 23 kg (suka)
Budowa ciała
krótki korpus z szeroką klatką piersiową, duża głowa z szerokim pyskiem i wiszącymi faflami.
Oczy
głęboko osadzone i szeroko rozstawione
Uszy
w kształcie płatka róży
Struktura sierści:
krótka, gładka i gęsta, jednokolorowa
Cechy szczególne
potulny wygląd, pełen humoru i wdzięku
Charakter
pewny siebie, dumny i uparty, wrażliwy, przymilny, spragniony miłości i spokoju
Pielęgnacja
sporadyczne szczotkowanie
Zdrowie
wrażliwy na ciepło, skłonność do nadwagi, problemy z biodrami, alergie i problemy z oddychaniem

Buldog angielski: wychowanie i chów

W procesie wychowania buldogów angielskich nie ma miejsca na rygor i przymus. Te czworonogi potrafią wprawdzie pokazać swój upór, jednak dzięki wytrwałości i łagodnej konsekwencji można skłonić je do współpracy. Wobec obcych psy tej rasy są raczej nieufne. Przyjmują wówczas swoją znaną pozę i pokazują cechy nieczułych mięśniaków, nie sięgając przy tym do agresji. Jeżeli poszukują Państwo psa, który będzie spełniał rolę dyskretnego ochroniarza, buldog angielski z pewnością okaże się godny zaufania i lojalny. W zaufanym towarzystwie te czworonogi prezentują swoją najlepszą stronę i domagają się nieustających pieszczot. Bliskie stosunki z ludźmi są dla nich sprawą najwyższej wagi. Z reguły dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Jeśli jednak zostaną zaatakowane, potrafią odpowiednio się bronić. Ze względu na ograniczoną potrzebę ruchu buldogi angielskie nadają się do mieszkania w miastach. Należy przy tym oczywiście dbać o odpowiednią dawkę ruchu oraz codzienne spacery.

Buldog angielski: pielęgnacja

Krótka sierść buldogów angielskich wymaga jedynie sporadycznego czesania. Takie zabiegi spełniają również rolę masażu, który pobudza krążenie czworonogów. Te z natury masywne psy mają tendencję do nadwagi, a co za tym idzie również do problemów z układem oddechowym oraz chorób stawów. Należy uważać na to, aby pies zbytnio nie przytył i nie dawać się zwieść urokliwym próbom wymuszania i zaspokajania niekończącego się apetytu. Szczególnej pielęgnacji wymaga za to pofałdowana skóra na pysku. Aby uniknąć stanów zapalnych, należy regularnie czyścić ją np. przy użyciu nawilżanych chusteczek dla dzieci. Ze względu na krótki pysk psy tej rasy mają skłonności do problemów oddechowych. W dzisiejszych czasach hodowcy próbują wyeliminować te niebezpieczne cechy. Podczas zakupu psa należy zwrócić uwagę na wybór poważnego hodowcy. Niemiecki Związek Kynologiczny (VDH) prowadzi odpowiedni rejestr.

Najlepsze produkty dla swojego buldoga angielskiego znajdziesz u nas!

Do produktów dla psów

Oto także niektóre rasy psów z rodziny pinczerów, o których warto wiedzieć:

  • Pinczer niemiecki: Pinczer niemiecki jest pełen energii i najchętniej chciałby spędzać cały dzień na zewnątrz. Jego wychowanie może być wyzwaniem, ale odpowiednia praca z nim sprawia, że staje się lojalnym i przywiązującym się towarzyszem.
  • Pinczer miniaturowy: Nazywany jest również „Min Pin“. Ten mały pies ma spore wymagania. Woli duży ogród, długie spacery i różnorodne aktywności intelektualne zamiast miejskiego życia i noszenia na rękach.
  • Bokser: Niemiecki bokser dawno pozbył się swojego złego wizerunku i jest obecnie doceniany za swoją przyjazność, łatwość w pielęgnacji i silne więzi z dziećmi.
  • Doberman: Doberman to wyjątkowy pies o eleganckiej sylwetce i dumie. Jest wszechstronny i może pełnić różne role – od psa obronnego po członka rodziny. Warunkiem jego dobrego zachowania jest jednak konsekwentne wychowanie.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie