Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Doberman – wierny towarzysz z określonymi wymaganiami

08.01.2024 - Czas czytania: 6 minuty

Ein Dobermann rennt über eine Wiese.

Doberman to charakterystyczny pies, który zachwyca elegancją, atletyzmem oraz dumą. Ten wszechstronny czworonóg posiada wiele talentów: niezależnie od tego, czy jest to pies obronny, pracujący czy rodzinny – konsekwentne szkolenie jest kluczowe dla harmonijnego wspólnego życia. Nie bez powodu doberman jest uważany za wymagającego psa, który jest jednak przywiązany i zasadniczo przyjazny rodzinie.

Loading...

Doberman – pełna wydarzeń przeszłość

Doberman to jedyna niemiecka rasa psów nazwana na cześć swojego hodowcy. W połowie XIX wieku pan Dobermann chciał stworzyć silnego, pewnego siebie i żywego psa, który mógłby być wykorzystywany zarówno jako pies stróżujący, obronny, jak i do polowania na szczury. Historycy do dziś spierają się, które rasy stanowią podstawę dobermana. Jedno jest pewne co do pinczera niemieckiego, wyżła weimarskiego oraz owczarka niemieckiego. Inne przypuszczalne rasy psów to: dog ​​niemiecki, rottweiler, beauceron, greyhound i terier. Cokolwiek w sobie skrywa, doberman to uznana rasa psa pracującego, która długo służyła w policji w wielu krajach. Podobny wyglądem do minidobermana jest pinczer miniaturowy. Ale jest to oddzielna rasa.

Dlaczego dobermany są uważane za niebezpieczne?

Trzeba przyznać, że: doberman imponuje swoją wielkością oraz atletyczną budową ciała. Jednak samo to nie czyni go niebezpiecznym psem. Kwestia tego, jak niebezpieczny jest doberman, zależy przede wszystkim od jego wychowania i doświadczeń. Wzorzec rasy dąży do tego, aby pies był zrównoważony, łatwy w wychowaniu oraz niezawodny w pracy. Doberman powinien również mieć przyjazny charakter, być zrównoważony, ciekawy i otwarty w obecności swoich bliskich, z wyraźną chęcią odkrywania świata. Rasa ta została jednak wyhodowana z myślą o psach stróżujących i obronnych – jako taka powinna być nieustraszona, skuteczna oraz odważna. Dlatego na początku jest podejrzliwy w stosunku do obcych. Kiedy przychodzi co do czego, jako pies pracujący, doberman będzie bronił swoich ludzi, a także terytorium, którego strzeże. Ma pewny instynkt rozróżniania „dobra” i „zła” i samodzielnie interweniuje w sytuacjach, które tego wymagają.

Podsumowanie Doberman

Rasa
Doberman
Kraj pochodzenia
Niemcy
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie
Wielkość
63 do 72 centymetrów
Masa ciała
32 do 45 kilogramów
Budowa ciała
Szczupła, atletyczna, dobrze umięśniona, dumna postawa
Oczy
Średniej wielkości, w kształcie migdała i ciemne
Uszy
Małe, trójkątne, zakrzywione lub stojące uszy osadzone blisko głowy
Sierść i umaszczenie
Krótka, mocna sierść o wyraźnie zaznaczonych strukturach kolorystycznych w kolorze czarnym lub brązowym
Cechy szczególne
Silny charakter, zdrowe szczenięta trudne do znalezienia
Charakter
Żywy, czujny i opiekuńczy, zwinny i inteligentny
Zdrowie
Podatna rasa z licznymi chorobami specyficznymi dla rasy, od problemów z sercem po narkolepsję

Czy doberman nadaje się na psa rodzinnego?

Doberman jest żywiołowy, zwinny i nie zawsze gotowy do podporządkowania się.
Kiedy jest w pełni dorosły, jest potęgą o niepohamowanej woli. Dlatego w roli psa rodzinnego nie sprawdzi się idealnie. Jak w przypadku każdej rasy, niezwykle ważne jest konsekwentne, spokojne i cierpliwe szkolenie dobermana już od wieku szczenięcego. Wprowadzenie jasnych struktur, nieliczne, ale zrozumiałe polecenia oraz ustalony czas odpoczynku wpajają szczenięciu dobermana przekonanie, że jego ludzie zawsze mają wszystko pod kontrolą. Dla niedoświadczonych miłośników psów wskazówki i porady doświadczonego psiego trenera są niezbędne przy szkoleniu. W psiej szkole szczeniak dobermana uczy się również, jak zachowywać się w kontaktach społecznych z innymi psami. Jeśli doberman zna swoją rolę w rodzinie poprzez odpowiednie wychowanie, jest lojalnym, czujnym oraz spokojnym towarzyszem.

Dla kogo odpowiedni będzie doberman?

Doberman będzie odpowiedni dla ludzi, którzy wychodzą naprzeciw jego potrzebom. Ze względu na jego wielkość ciasne mieszkanie w mieście nie będzie dla niego odpowiednim miejscem. Jego właściciele powinni skupić się na wystarczającej ilości ruchu oraz obciążeniu umysłowym. Dlatego doberman nadaje się dla osób, które same lubią być aktywne. Idealnie będzie zaoferować mu psie sporty: szczególnie trening posłuszeństwa oraz sporty zręcznościowe, nose work, jak mantraling, a także ćwiczenia obedience i praca z psem obronnym doskonale nadają się dla dobermana. Doberman jest mniej odpowiedni dla osób starszych, które mogą być zmuszone wziąć pod uwagę ograniczenia fizyczne.

Czy doberman to pies potencjalnie agresywny?

Poszczególne kraje związkowe w Niemczech prowadzą listy w ramach rozporządzeń, które regulują prowadzenie, utrzymywanie oraz hodowlę psów określonych ras. Doberman jest obecnie wymieniony jako pies potencjalnie agresywny jedynie w landzie Brandenburgia. Tam jest uważany za psa niebezpiecznego, o ile jego właściciel nie udowodni właściwemu organowi, że doberman nie jest agresywny w stosunku do ludzi i zwierząt. Mieszaniec dobermana z jedną z innych ras znajdujących się na liście potencjalnie agresywnych może również zostać uznany w Brandenburgii za psa niebezpiecznego.

Ile kosztuje szczenię dobermana?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje szczeniak dobermana. Cena może się różnić w zależności od hodowcy. Ogólnie jednak cena zakupu wynosi ponad 5000 zł. Jeśli chcesz kupić szczeniaka dobermana, nie spiesz się i upewnij się, że wybierasz renomowanego hodowcę. Każdy, kto szuka dobermana w dziale ogłoszeń internetowych, może natknąć się na nielegalnych handlarzy psami. Handlarze szczeniąt bez skrupułów często oferują tam zwierzęta o wiele za młode, często również chore. Zdarza się, że po krótkim czasie umierają one z powodu infekcji. Nawet z litości, z zasady nie powinno się kupować psów od podejrzanych handlarzy – w końcu to też wspiera ich działalność.

Doberman: kopiowanie uszu i ogona jest zabronione!

Nie należy przycinać uszu ani ogona dobermana. W przeszłości dobermany były często widywane z przyciętymi uszami lub ogonem. Oznacza to, że uszy zostały „przycięte na wymiar” za pomocą szablonu, a ogon został amputowany do postaci kikuta. Ten „ideał piękna” dobermana ze spiczastymi, sterczącymi uszami oraz krótkim ogonem w kształcie kikuta był jednak niczym innym jak okaleczeniem zwierząt. Psy oprócz bólu związanego z zabiegami pozbawiane były również możliwości wyrażania siebie. Obcinanie uszu psom zostało zakazane na mocy Ustawy o ochronie zwierząt od 1986 roku, a dwanaście lat później wszedł w życie również zakaz obcinania ogona. Jednak posiadanie dobermana z przyciętymi uszami lub ogonem nie jest nielegalne. Jeśli sprzedawca oferuje takie psy, jest po prostu nierzetelny i działa niezgodnie z prawem!

Zakup dobermana: o tym należy pamiętać!

Renomowany hodowca dobermanów trzyma psy w domu z członkami rodziny, zwierzęta wyglądają na zadbane, a otoczenie jest czyste i higieniczne. Chętnie odpowiada na Twoje pytania, a Ty możesz również poznać matkę szczeniaka. Oczywiście dostępne są dokumenty, szczepienia i ochrona przeciwpasożytnicza. Jeśli hodowca zapyta również o Twoją wiedzę na temat psa oraz możliwości dostosowania się do temperamentu dobermana, to jest to dobry znak i przemawia na korzyść hodowcy! W końcu dobry hodowca jest zainteresowany oddaniem swoich zwierząt w odpowiedzialne ręce. Nie namawia też do zakupu. Nie spiesz się i, jeśli to możliwe, umów się na kilka wizyt, zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka dobermana.

Pielęgnacja dobermana

Krótka, elegancka sierść dobermana sprawia, że ​​pielęgnacja jest łatwym zadaniem. Regularne szczotkowanie jest dobre dla czworonoga i wzmacnia Waszą więź. Zmniejsza również ilość włosów, które „dobi” roznosi po całym domu. Kontrola zębów, uszu, oczu i pazurów jest częścią kontroli stanu zdrowia raz w tygodniu.

Cechy szczególne i zdrowie: czy istnieją choroby typowe dla dobermana?

Doberman był swego czasu modny, a jego hodowle były liczne. Było to niekorzystne dla rasy, ponieważ liczba typowych dla niej chorób znacznie wzrosła. Należą do nich przede wszystkim:

  • Niektóre choroby serca: Typową postacią choroby serca u dobermanów jest tak zwana kardiomiopatia rozstrzeniowa (w skrócie DCM), w której, mówiąc prościej, serce stale się powiększa, ale traci siłę. Podstępność chorób serca polega na tym, że często nie powodują one na początku żadnych objawów u dobermana. Zaburzenia rytmu serca często pozostają niezauważone i istnieje ryzyko nagłej śmierci sercowej.
  • Epilepsja (napady padaczkowe)
  • Głuchota oraz zaburzenia równowagi (wrodzony zespół przedsionkowy): Objawy obejmują np. pochylenie głowy oraz zaburzenia równowagi
  • Choroba von Willebranda (VWD): Zaburzenie krzepnięcia prowadzi do zwiększonej skłonności do krwawień. Może to prowadzić do powikłań w przypadku urazów lub operacji. Badanie może wykryć chorobę von Willebranda.
  • Syndrom Wobblera: Jest to zmiana patologiczna w odcinku szyjnym kręgosłupa. Charakterystyczny jest dziwnie wyglądający, chwiejny chód oraz narastające zaburzenia ruchowe.

Tym ważniejszy jest wybór renomowanego hodowcy. Przed zakupem szczeniaka należy kilkakrotnie odwiedzić zwierzę podczas jego odchowu i dowiedzieć się, czy któraś z wymienionych chorób nie występowała u rodziców lub u innych zwierząt w hodowli. Przy dobrej opiece i odżywianiu doberman może żyć do dwunastu lat.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie