Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Kangal: wyjątkowo niezależny pies pasterski z charakterem

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies kangal stojący na pastwisku i pilnujący stada owiec

Kangal to duże zwierzę, którego spojrzenie robi wrażenie. W Turcji już od stuleci jest psem pasterskim i stróżującym. Zadanie ochrony swojego stada wykonywał on w surowym otoczeniu często tygodniami, bez żadnych ludzi wokół. Ta niezależność w połączeniu z wymogiem terytorialnym powoduje, że nie jest łatwo wychować tego inteligentnego czworonoga, dlatego musi on być dobrze uspołeczniony i potrzebna jest konsekwencja.

Loading...

Turecki pies pasterski

Kangal to turecki pies pasterski, którego przodkowie prawdopodobnie już od ponad tysiąca lat żyją z człowiekiem. Od 1980 do 2018 r. był przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) uznawany za oficjalną rasę, wraz z akbasem i karabasem, jako anatolijski pies pasterski. Dopiero w 2018 r. FCI uznała kangala jako samodzielną rasę.

Charakter kangala

Dumny czworonożny przyjaciel jest sam w sobie spokojnym i pogodnym zwierzęciem. Jest on jednak w naturalny sposób postrzegany jako zwierzę stróżujące i obronne, bardzo uważne, a wobec obcych nieufne. Kiedy pies dostrzega zagrożenie swojego stada, terytorium lub właściciela, szybko i bez polecenia decyduje się interweniować. Z tego względu duże anatolijskie psy pasterskie potrzebują konsekwentnego przywództwa oraz szefa, którego również będą mogły uznać bez kompromisów. W stosunku do właściciela kangal jest łagodny i przywiązany, jednak w przypadku nieprawidłowej socjalizacji lub wychowania może wykazywać bardzo dominujące zachowanie.

Wychowanie i hodowla kangala

Duży pies pasterski potrzebuje ciągłego oraz konsekwentnego wychowania od wieku szczenięcego. Wizyta na zajęciach dla szczeniąt w szkole dla psów jest bezwzględnie konieczna w celu opanowania podstawowych komend. Jednocześnie wczesne i przyjacielskie spotkania z innymi psami mogą przeciwdziałać naturalnemu brakowi zaufania u tej rasy wobec innych przedstawicieli gatunku. Jeżeli tak się nie stanie, kangal może wykazywać dominujące zachowanie wobec obcych zwierząt. Jednak ponieważ ten wytrwały czworonóg potrzebuje dużo ruchu, długie spacery są dla niego absolutnie niezbędne. Potrzebuje też własnego, jak największego terytorium na zewnątrz, a przynajmniej bezpiecznego, zagrodzonego ogrodu. Dobrze wychowany i hodowany zgodnie ze swoim gatunkiem kangal to wierny i lojalny przyjaciel, który szuka oparcia i bliskości.

Pielęgnacja kangala

Ze względu na to, że kangal musi mieć do wykonania swoje naturalne zadanie, ochronę swojego stada, nie jest wymagającym zwierzęciem. Nie potrzebuje zabawek, lecz dużo miejsca i wystarczającą ilość ruchu. Półdługa i długa sierść musi być szczotkowana regularnie, a w okresie linienia codziennie. Jeśli przyzwyczai się go do tego już w wieku szczenięcym, będzie lubił troskliwą opiekę właściciela.

Cechy szczególne

Ze względu na swoje pierwotne zadanie jako pies ochronny, w przypadku braku właściwej dla gatunku hodowli lub wychowania kangal może zachowywać się bardzo dominująco. Z tego względu rasa ta znajduje się na liście ras niebezpiecznych. Oznacza to, że w niektórych krajach przy hodowli tej rasy istnieją szczególne wymogi, np. prawo do posiadania psa dla właściciela oraz test dla psa. Również podatek od psa jest znacznie wyższy w przypadku psów umieszczonych na liście ras niebezpiecznych.

Przy nabyciu kangala należy koniecznie skorzystać z zaufanego hodowcy, który od początku będzie odpowiednio socjalizować zwierzę. W ten sposób unikniesz przyszłych problemów z tym dumnym psem pasterskim.

Najlepsze produkty dla kangala znajdziesz u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Kangal

Rasa
Kangal
Pochodzenie
Turcja
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy
Rozmiar
duże, wysokość w kłębie ok. 72 do 86 cm
Waga
41–66 kilogramów
Budowa ciała
smukłe, muskularne, zbilansowane proporcje ciała
Oczy
szeroko rozstawione i małe; złote do brązowych
Uszy
średniej wielkości, szeroko rozstawione i płaskie
Sierść i umaszczenie
mocna z podszerstkiem; umaszczenie kremowe do ciemnoszarego, maska: czarna
Cechy szczególne
w niektórych krajach znajduje się na liście psów niebezpiecznych
Charakter
spokojny, czujny, obronny, samodzielny, inteligentny
Zdrowie
wytrzymała rasa, brak znanych chorób dziedzicznych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa kangala

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować