• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Owczarek kaukaski – owca w psiej skórze

09.01.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Ein kaukasischer Owtscharka.

Owczarek kaukaski był hodowany w celu ochrony stad owiec i pasterzy przed wilkami i niedźwiedziami. To nie praca dla mięczaków – psy tej rasy cechują się naturalną stanowczością i są nieustraszonymi obrońcami. Jednak w kręgu rodziny owczarek kaukaski ujawnia swoją drugą naturę – jest wyjątkowo przywiązany i zrównoważony.

Loading...

Stworzony do tego, aby chronić

Bezkresne przestrzenie, niebezpieczne zwierzęta – owczarek kaukaski został wyhodowany, aby chronić stada owiec i pasterzy przed zagrożeniem ze strony wilków i niedźwiedzi. Na Kaukazie, w Armenii, Azerbejdżanie i Dagestanie ten nieustraszony obrońca owiec jest znany już od ponad 600 lat. Owczarek kaukaski jest dużym, silnym i imponującym psem. Wzorzec rasy zakłada minimalną wysokość 62 cm dla suk i 65 centymetrów dla psów. Istnieją dwa typy owczarków kaukaskich. Na Kaukazie Południowym psy te są zazwyczaj bardzo masywne. Owczarki stepowe są lżejsze i mają dłuższe nogi. Zgodnie z obowiązującym standardem rasy odmiany te nie są już rozróżniane. Owczarek kaukaski jest wytrzymały, niewymagający i odporny. Może dostosowywać się do wszystkich warunków klimatycznych.

Cechy i charakter owczarka kaukaskiego

W swojej rodzinie psy te cechują się przywiązaniem i wrażliwością. To spokojne i zrównoważone zwierzęta. Wobec obcych są nieufne i powściągliwe. Na zagrożenie reagują obroną i mają z natury ostry temperament. Są uważnymi stróżami domu i podwórza.

Podsumowanie Owczarek kaukaski

Rasa
Owczarek kaukaski: rosyjski pies pasterski
Pochodzenie
Rosja
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy pasterskie i inne
Rozmiar
co najmniej 65 centymetrów (pies), co najmniej 62 cm (suki)
Waga
powyżej 50 kg (pies), powyżej 45 kg (suki)
Budowa ciała
silna do krępej
Oczy
ciemne, średniej wielkości, owalne
Uszy
wiszące, wysoko osadzone
Sierść i umaszczenie
proste, grube, gęste, z jasnym podszerstkiem; trzy odmiany: długowłose z przedłużonymi włosami okrywowymi, krótkowłose, odmiana przejściowa z wydłużoną sierścią, ale bez grzywy; szara w różnych odcieniach, żółta, beżowa
Cechy szczególne
Psy pasterskie; w Polsce zaklasyfikowane do ras uznawanych za agresywne
Charakter
wrażliwy i przywiązany do rodziny, odważny i nieustępliwy wobec obcych, ostry temperament
Pielęgnacja
łatwy w pielęgnacji, wymaga regularnego szczotkowania
Zdrowie
stosunkowo pierwotna i wytrzymała rasa psów

Wychowanie i hodowla owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski jest psem niezależnym. Ma skłonność do podejmowania własnych decyzji, jest przy tym uparty i samodzielny. W związku z tym jego wychowanie staje się prawdziwym wyzwaniem. Psy tej rasy potrzebują pochwał, miłości i cierpliwości, konsekwencji i absolutnego autorytetu. Należy dobrze socjalizować szczenię i wyznaczyć mu stałe miejsce w swoim „rodzinnym stadzie”, aby wyrosło na przyjaznego towarzysza. Szkolenie na psa obronnego wykazuje efekt odwrotny do zamierzonego, bo jego instynkt obronny może wymknąć się spod kontroli. Owczarki bardzo lubią spędzać czas ze swoją rodziną, ale nie wymagają dużej dawki ruchu. Konieczny jest dom z solidnie ogrodzonym podwórkiem. Wskazane jest również pełne ogrodzenie.

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego

Sierść tej rasy nie wymaga zbyt dużego wysiłku; regularne szczotkowanie jest w pełni wystarczające. Po szczotkę należy sięgać częściej tylko w okresie linienia.

Osobliwe cechy owczarka kaukaskiego

W Polsce owczarek kaukaski i mieszańcy tej ras są uznawane za psy agresywne. Ponadto zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt utrzymywanie psa tej rasy wymaga zezwolenia organu gminy. Zezwolenie jest wydawane na wniosek osoby zamierzającej utrzymywać owczarka kaukaskiego. W tym celu należy liczyć się z kontrolą warunków utrzymywania psa tej rasy. Należy pamiętać, że w wielu krajach od psów ujętych w wykazie ras uznawanych za agresywne pobierany jest większy podatek.

Najlepsze produkty dla Państwa owczarka kaukaskiego znajdą Państwo w naszym sklepie!

Do produktów dla psów

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie