Kuvasz – od obrońcy stada i postrachu niedźwiedzi do psa rodzinnego
16.03.2022

Jego wygląd jest imponujący: gruba sierść i solidna budowa ciała sprawiają, że kuvasz — zwany również owczarkiem węgierskim — jest wyjątkowym psem, który wciąż cieszy się dużą popularnością na Węgrzech. W Polsce kuvasz pełni przede wszystkim rolę reprezentatywnego psa rodzinnego i stróżującego. Ze względu na jego samodzielność i wyostrzony zmysł rozpoznawania hierarchii, kuvasz potrzebuje doświadczonego właściciela o cechach przywódcy, który jednocześnie okaże mu empatię.
Historia rasy kuvasz
Kuvasz to bardzo stara rasa, która przybyła na Węgry w wyniku migracji ludności. Rola psów tej rasy w polowaniu na niedźwiedzie została udokumentowana w zapiskach z XV wieku. wieku. Owczarki węgierskie cieszyły się prestiżem i stanowiły popularny prezent w kręgach arystokratów. Prości ludzie również doceniali zalety tych wielkich, nieustraszonych czworonogów, które pomagały im podczas wypasu bydła i broniły stado przed drapieżnikami.
Charakter psów razy kuvasz
Kuvasz to inteligentny pies, który przez lata wywalczył sobie niezależność od człowieka. Jest to pożądana cecha psa pasterskiego, który musi być w stanie podejmować własne decyzje, gdy nie ma w pobliżu właściciela. Kuvasz jest z reguły spokojny i przezorny, lecz nie lubi się podporządkowywać i nie okazuje bezwarunkowego posłuszeństwa. Jest czuły i oddany swojej ludzkiej rodzinie, której zaciekle broni. Wierne zwierzę okazuje miłość swoim właścicielom, nie odstępując ich na krok. W stosunku do nieznajomych jest z początku nieufny i powściągliwy. Za żadne skarby nie da się przekupić.
Wychowanie i opieka
Stworzony do pilnowania stada kuvasz potrzebuje zajęcia, które pozwoli mu wykorzystać jego wrodzone zdolności. Jeśli nie może ochraniać stada, spełni się w roli psa stróżującego i tropiciela. Kuvasz potrzebuje dużej dawki ruchu i codziennego wysiłku. Z tego względu jest idealnym towarzyszem do jazdy na rowerze, biegania lub jazdy konnej. Duży rozmiar kuvasza sprawia, że zwierzę nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu; o wiele szczęśliwsze będzie w domu z wolnym dostępem do ogrodu lub sporej działki. Kuvasz uwielbia przebywać na zewnątrz – potrzebuje więc właściciela, który w równym stopniu uwielbia naturę i nie przejmuje się brzydką pogodą.
Jeśli zamierzają Państwo przygarnąć młodego kuvasza, zachęcamy do regularnych wizyt w przedszkolu dla szczeniąt i szkole dla psów. Pies musi być dobrze wychowany, aby nie stwarzał zagrożenia. W ten sposób początkowo nieufne zwierzę pozna innych przedstawicieli gatunku i nauczy się dogadywać z ludźmi oraz innymi psami. Kuvasz potrzebuje również czasu, aby przyzwyczaić się do dzieci. Wrażliwe zwierzę powinno zawsze mieć możliwość wycofania się.
Pielęgnacja kuvasza
Gruba sierść kuvasza składa się z okrywy i gęstego podszerstka. Wymaga intensywnej pielęgnacji. Kuvasz wymaga szczotkowania co dwa dni, a w okresie linienia codziennie – traci wtedy ogromne ilości sierści.
Cechy kuvasza
Cecha owczarka węgierskiego, o której powinni Państwo wiedzieć: zwierzę bardzo obficie się ślini. Kuvasz, dzięki długiej historii pracy poza domem, cieszy się dobrym zdrowiem — poza typową dla dużych ras predyspozycją do dysplazji stawów biodrowych. W przypadku tej rasy nie są znane żadne typowe choroby.
U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego kuvasza!
Podsumowanie Kuvasz
- RasaKuvasz
- PochodzenieWęgry
- KlasyfikacjaPsy pasterskie i zaganiające
- Rozmiar71-76 cm (psy), 66-70 cm (suki)
- Waga48−62 kg (psy), 37−50 kg (suki)
- Budowa ciałaumięśniona, silna, pełna wdzięku, o lekko prostokątnej budowie, wyrazisty pysk, głowa w kształcie klina, głęboko osadzony ogon
- Oczyciemne, w kształcie migdałów, lekko skośne, czujne
- Uszyw kształcie litery „V”, w kształcie łuku opadającego od nasady do głowy
- Sierść i umaszczeniegruby podszerstek z solidną okrywą, lekko falista sierść, biała z czarnymi plamami pigmentacyjnymi na wargach i pysku
- Cechy szczególnenadmierne wydzielanie śliny
- Charakterlojalny, sympatyczny, inteligentny, niezależny, niepodporządkowany, nieufny wobec obcych
- Pielęgnacjaczęste szczotkowanie grubej sierści
- Zdrowiewytrzymały, skłonność do dysplazji stawu biodrowego