Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Kuvasz – od obrońcy stada i postrachu niedźwiedzi do psa rodzinnego

03.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

weißer Kuvasz Hund steht am Wasser

Jego wygląd jest imponujący: gruba sierść i solidna budowa ciała sprawiają, że kuvasz — zwany również owczarkiem węgierskim — jest wyjątkowym psem, który wciąż cieszy się dużą popularnością na Węgrzech. W Polsce kuvasz pełni przede wszystkim rolę reprezentatywnego psa rodzinnego i stróżującego. Ze względu na jego samodzielność i wyostrzony zmysł rozpoznawania hierarchii, kuvasz potrzebuje doświadczonego właściciela o cechach przywódcy, który jednocześnie okaże mu empatię.

Loading...

Historia rasy kuvasz

Kuvasz to bardzo stara rasa, która przybyła na Węgry w wyniku migracji ludności. Rola psów tej rasy w polowaniu na niedźwiedzie została udokumentowana w zapiskach z XV wieku. wieku. Owczarki węgierskie cieszyły się prestiżem i stanowiły popularny prezent w kręgach arystokratów. Prości ludzie również doceniali zalety tych wielkich, nieustraszonych czworonogów, które pomagały im podczas wypasu bydła i broniły stado przed drapieżnikami.

Charakter psów razy kuvasz

Kuvasz to inteligentny pies, który przez lata wywalczył sobie niezależność od człowieka. Jest to pożądana cecha psa pasterskiego, który musi być w stanie podejmować własne decyzje, gdy nie ma w pobliżu właściciela. Kuvasz jest z reguły spokojny i przezorny, lecz nie lubi się podporządkowywać i nie okazuje bezwarunkowego posłuszeństwa. Jest czuły i oddany swojej ludzkiej rodzinie, której zaciekle broni. Wierne zwierzę okazuje miłość swoim właścicielom, nie odstępując ich na krok. W stosunku do nieznajomych jest z początku nieufny i powściągliwy. Za żadne skarby nie da się przekupić.

Wychowanie i opieka

Stworzony do pilnowania stada kuvasz potrzebuje zajęcia, które pozwoli mu wykorzystać jego wrodzone zdolności. Jeśli nie może ochraniać stada, spełni się w roli psa stróżującego i tropiciela. Kuvasz potrzebuje dużej dawki ruchu i codziennego wysiłku. Z tego względu jest idealnym towarzyszem do jazdy na rowerze, biegania lub jazdy konnej. Duży rozmiar kuvasza sprawia, że zwierzę nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu; o wiele szczęśliwsze będzie w domu z wolnym dostępem do ogrodu lub sporej działki. Kuvasz uwielbia przebywać na zewnątrz – potrzebuje więc właściciela, który w równym stopniu uwielbia naturę i nie przejmuje się brzydką pogodą.

Jeśli zamierzają Państwo przygarnąć młodego kuvasza, zachęcamy do regularnych wizyt w przedszkolu dla szczeniątszkole dla psów. Pies musi być dobrze wychowany, aby nie stwarzał zagrożenia. W ten sposób początkowo nieufne zwierzę pozna innych przedstawicieli gatunku i nauczy się dogadywać z ludźmi oraz innymi psami. Kuvasz potrzebuje również czasu, aby przyzwyczaić się do dzieci. Wrażliwe zwierzę powinno zawsze mieć możliwość wycofania się.

Pielęgnacja kuvasza

Gruba sierść kuvasza składa się z okrywy i gęstego podszerstka. Wymaga intensywnej pielęgnacji. Kuvasz wymaga szczotkowania co dwa dni, a w okresie linienia codziennie – traci wtedy ogromne ilości sierści.

Cechy kuvasza

Cecha owczarka węgierskiego, o której powinni Państwo wiedzieć: zwierzę bardzo obficie się ślini. Kuvasz, dzięki długiej historii pracy poza domem, cieszy się dobrym zdrowiem — poza typową dla dużych ras predyspozycją do dysplazji stawów biodrowych. W przypadku tej rasy nie są znane żadne typowe choroby.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego kuvasza!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Kuvasz

Rasa
Kuvasz
Pochodzenie
Węgry
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
71-76 cm (psy), 66-70 cm (suki)
Waga
48−62 kg (psy), 37−50 kg (suki)
Budowa ciała
umięśniona, silna, pełna wdzięku, o lekko prostokątnej budowie, wyrazisty pysk, głowa w kształcie klina, głęboko osadzony ogon
Oczy
ciemne, w kształcie migdałów, lekko skośne, czujne
Uszy
w kształcie litery „V”, w kształcie łuku opadającego od nasady do głowy
Sierść i umaszczenie
gruby podszerstek z solidną okrywą, lekko falista sierść, biała z czarnymi plamami pigmentacyjnymi na wargach i pysku
Cechy szczególne
nadmierne wydzielanie śliny
Charakter
lojalny, sympatyczny, inteligentny, niezależny, niepodporządkowany, nieufny wobec obcych
Pielęgnacja
częste szczotkowanie grubej sierści
Zdrowie
wytrzymały, skłonność do dysplazji stawu biodrowego

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa kuvasza

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie