• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Puli Hund steht auf einer Wiese

Puli: kudłaty pies pasterski z Puszty

Jeśli kiedykolwiek natkną się Państwo na gigantycznego mopa, który energicznie skacze, nie należy wątpić w swoje zdrowie psychiczne. Co więcej, to przedstawiciel jednej z najstarszych ras psów w Europie: puli. Nietypowy wygląd psa z dredami nie jest wprawdzie jedynym powodem, dlaczego ten pies obronny cieszy się wyjątkową popularnością jako członek rodziny. Puli mają lojalny i sprytny charakter. Ich zapotrzebowanie na dużą przestrzeń i aktywność fizyczną przemawia jednak przeciwko hodowli w małym mieszkaniu w dużym mieście.

Loading...

Pochodzenie puli

Żwawy puli już w IX wieku towarzyszył pasterzom na obszarze dzisiejszych Węgier; ukierunkowana hodowla tej rasy jest jednak prowadzona dopiero od 1867 roku. We wcześniejszych epokach pojawiały się różne przeszkody polityczne, które udaremniały rozprzestrzenianie się tej rasy psa. Wygląd puli prawie wcale nie uległ jednak zmianie. Od 1924 roku rasa ta została uznana przez centralną organizację hodowców psów, Fédération Cynologique Internationale (FCI).

Charakter puli

Puli to na wskroś psy obronne. Mają misję, jaką jest ochronę swojego stada (lub stada ludzi). Wobec obcych osobników, niezależnie od tego, czy będą to ludzie, inni przedstawiciele gatunku, czy też inne zwierzęta, będą zachowywać się nieufnie i energicznie. Wobec bezpośrednich bliskich, zaufanych osób puli są przywiązane i wierne. Jako typowy kierownik stada, piesek ten jest pełen temperamentu i ma tendencję do przejmowania kontroli. Istnieje anegdota na temat puli, że bawiące się dzieci spędza razem. Inna charakterystyczna cecha tego sympatycznego kosmatego zwierzaka: jeśli czuje, że jest niesprawiedliwie traktowany, jest urażony i demonstruje to poprzez nie zwracanie uwagi na swoich właścicieli przez wiele godzin.

Wychowanie i hodowla puli

Pierwotnie puli miał zadanie obrony i zbierania razem stada świń, małych przeżuwaczy lub drobiu. Pies musi w tym celu być na miejscu i podejmować samodzielne decyzje. Hodowla puli powinna być zbliżona do ich naturalnego życia. Jeżeli zwierzę nie jest umieszczone zgodnie z jego przeznaczeniem (np. do pilnowania stada owiec), wymaga dużo ruchu, inicjatywy, a przede wszystkim: zadań. Puli to bardzo wysportowane psy, które lubią na przykład zajęcia Agility lub zabawy w szukanie. Puli chce zadowolić swojego właściciela: Pochwały i rozmowa to ważny sposób jego wychowania.

 

Podczas wychowania puli dobrze wyczuwają upór i empatię. Zwierzę zaakceptuje swojego właściciela jako konsekwentnego przewodnika, aby nie musiał sam mieć pozycji alfa w stadzie. Wizyta w grupie dla szczeniąt lub w szkole dla psów przyczyni się do socjalizacji, wzmocnienia charakteru i przyuczania posłuszeństwa.

Pielęgnacja puli

Na pielęgnację sierści puli należy zaplanować trochę czasu. Zgodnie z normami rasy sierści nie należy szczotkować, jednak musi być ręcznie rozplątywana zgodnie z opisaną strukturą „sznurka”. Puli należy kąpać tylko w wyjątkowych przypadkach. Jego sierść wolno wysycha, więc istnieje ryzyko przeziębienia. Sierść w okolicy odbytu trzeba wyciąć, podobnie jak w okolicy oczu, aby czworonóg mógł coś widzieć. Sierść puli powinna być zawsze utrzymywana na długości odpowiadającej potrzebom zwierzęcia. W przypadku wątpliwości co do tego, jak postępować w przypadku tej wyjątkowej rasy, można skontaktować się z weterynarzem lub profesjonalnym psim fryzjerem w celu uzyskania wyjaśnienia.

Cechy szczególne psa rasy puli

Piękna sierść puli tworzy się przez okres kilku lat. W naturalny sposób włosy okrywowe filcują się wraz z podszerstkiem, co powoduje tworzenie się sznurków sierści przypominających dredy. Aby włosy nie filcowały się płasko, sierść musi być układana w „sznurki”. Gęsta sierść filcowa ma dla pierwotnego psa pasterskiego praktyczną funkcję: Chroni zwierzęta przed wpływami atmosferycznymi i przed ugryzieniami napadających na nie dzikich zwierząt. W przypadku starszych zwierząt sierść może być obciążająca; pies powinien wtedy zostać ostrzyżony.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego puli!

Do produktów dla psów

Puli Hund steht auf einer Wiese

Podsumowanie Puli

 • Rasa
  Puli
 • Pochodzenie
  Węgry
 • Klasyfikacja
  Psy pasterskie, psy poganiające bydło, psy ochronne dla stada
 • Rozmiar
  36–45 cm
 • Waga
  10–15 kilogramów
 • Budowa ciała
  smukły, umięśniony, „kwadratowa” rama, zwinięty ogon
 • Oczy
  ciemne, w kształcie migdałów
 • Uszy
  uszy zwisające
 • Sierść i umaszczenie
  do ziemi, dredy, czarne
 • Cechy szczególne
  wyczuwalny „psi zapach” po zmoczeniu
 • Charakter
  odważny, czujny, niezależny
 • Pielęgnacja
  czasochłonny; specjalna technologia pielęgnacji sierści
 • Zdrowie
  brak specyficznych zagrożeń dla zdrowia; sierść powinna być utrzymywana w specjalnej długości, która nie ogranicza mobilności ani widoczności psa

Ważna wskazówka

Orzeczenie wydane w 1999 r. przez rząd federalny Niemiec z udziałem Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt zaleca zakazać hodowli nagich ras, ras ze spłaszczonymi pyskami (tzw. ras brachycefalicznych) oraz innych ras, których budowa ciała (bardzo długi grzbiet, mocno zakrzywione łapy, zmiany kręgosłupa, nadmierny wzrost sierści itd.) uniemożliwia życie w zdrowiu.

 

Przy doborze odpowiedniej rasy odpowiedzialny właściciel zwierząt, który naturalnie przywiązuje dużą wagę do zdrowego trybu życia czworonoga bez obciążeń, powinien bezwzględnie brać pod uwagę te wskazówki, jak również kwestię doskonałych cech charakteru.

 

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa puli

Loading...

Dalsze tematy w skrócie