Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Uwaga, właściciele psów: to najbardziej trujące pokarmy dla Twojego pupila!

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Terier stoi przed miską i patrzy w górę

Nieważne, czy zima (zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia), czy lato, na psa czai się niebezpieczeństwo - dowiedz się, jak bezpiecznie świętować Boże Narodzenie z pupilem. Psie nosy wąchają wszystko to co jadalne. Pewnego razu nie zwrócisz wystarczającej uwagi i kłopot gotowy. W tym artykule przewodnika przeczytasz o tym, czego pies nie może tolerować, jak rozpoznać zatrucie i co możesz zrobić w nagłym wypadku. Zapraszamy do wywiadu z weterynarzem dr Sabrautzkim.

Loading...

Liczne pułapki żywieniowe czające się w domu

Zwłaszcza w domu na Twojego psa czai się wiele pułapek żywieniowych. Chipsy, czekolada, grillowane kości stekowe. To, co my, ludzie, lubimy, może mieć często fatalne skutki dla psów. I nie wszyscy w rodzinie zawsze zdają sobie z tego sprawę. “Dzieci, które potajemnie karmią psa ze swoich talerzy pod stołem, albo babcia, która od czasu do czasu zsuwa psu czekoladę – to wszystko nie są wyjątki” – mówi dr Sabrautzki. “Nie tylko pies, który musi być wyszkolony by nie podjadać, ale przede wszystkim ludzie wokół nas muszą wiedzieć właśnie by psa nie dokarmiać. Czasami pomaga tylko stanowcze i konsekwentne działanie – jeśli krewni nie mogą się pohamować lepiej pozostawić psa w domu.

Wielkość porcji zwykle robi różnicę

Oczywiście pierwszym priorytetem jest dobra tresura psa. Dr Sabrautzki: “Pies, który podkrada i nie podbiera jedzenie przy okazji, nie może się otruć.” Tymczasem w Internecie krążą wszelkiego rodzaju informacje o żywności, która nie powinna być spożywana przez psy. Często wywołuje to duże zaniepokojenie wśród właścicieli, a my, lekarze weterynarii, regularnie spotykamy się z pytaniami dotyczącymi tej lub innej żywności, która pojawiła się na nowych forach dyskusyjnych. Ważne jest, aby wiedzieć, że wiele produktów spożywczych może oczywiście mieć toksyczne skutki, nawet dla nas, ludzi, a zwłaszcza dla dzieci. Wszystko zależy od wielkości porcji, a także biorąc pod uwagę ewentualne wcześniejsze choroby psa. Ponadto należy rozróżnić pomiędzy toksycznością a szkodliwością, czyli ryzykiem zachorowania niektórych narządów po częstym jedzeniu nieodpowiedniego pokarmu.

Te objawy są najczęstsze w przypadku zatrucia:

  • Biegunka i wymioty
  • Drgawki i skurcze
  • gorączka, obniżona temperatura
  • Widoczne zachowania, takie jak napady słabości lub pobudzenie
  • Nadmierny ślinotok
  • Krwawienie plamiste na błonach śluzowych

Bądź ostrożny podczas spacerów

Chociaż wielu właścicieli psów czasami podaje niekompatybilną karmę, taką jak chipsy, pikantny chleb lub jedzenie z grilla, to jednak najpoważniejsze zatrucia zdarzają się poza domem. Dr Sabrautzki: “Właściciele muszą zwracać szczególną uwagę na swojego psa podczas spaceru. Zwłaszcza jeśli nie jest na smyczy i jego tresura nie wyszła mu tak efektywnie pod tym względem. Pamiętajmy, że delikatne psie nosy wąchają jadalne rzeczy w każdym najdalszym rogu i w najgłębszej dziurze w ziemi.

Plan awaryjny:

  • Telefoniczna gorąca linia: Czy weterynarz lub pobliska klinika oferuje awaryjną linię interwencyjną? Jeśli zapiszesz numer w swoim telefonie komórkowym, zawsze masz go przy sobie i możesz szybko zareagować w nagłym wypadku, bez konieczności długiego szukania.
  • Weterynarz lub klinika weterynaryjna: “Jeżeli Twój pies nagle się trzęsie, wymiotuje lub traci równowagę, wszystko wskazuje na wysoce toksyczne substancje. W takich przypadkach należy zabrać ze sobą niewielką ilość wymiocin i natychmiast udać się do weterynarza”, radzi dr Sabrautzki.
  • Pogotowie ratunkowe dla zwierząt: Ich zadaniem jest ogotowie ratunkowe pomoc wszystkim rannym zwierzętom. Może jest takie ośrodek w Twojej okolicy?

Przewodnik wychowawczy

Jeżeli Twój pies nadal podjada przy drodze nieodpowiednie dla niego rzeczy, istnieją specjalne triki szkoleniowe.

Triki szkoleniowe

  • Jeśli słowo “nie” lub “fu” nie skutkuje, a pies po prostu Cię ignoruje, będziesz musiał znaleźć nowe słowo i intensywnie ćwiczyć. Tutaj tylko dobra tresura, smycz lub kaganiec mogą pomóc.
  • Ćwicz “zamianę”: Twój czworonożny przyjaciel przekaże to, co ma w pysku, a w zamian dostanie bardzo smaczny psi przysmak. Jeśli to działa w domu, poćwicz to podczas spaceru.
  • Praktyka “zachowania unikania”: Wyciągnij przysmak z zamkniętej ręki do psa. Najprawdopopdobniej będzie on lizał i drapał wystawiony obiekt. Następnie powiedz stanowczo “nie”, aż zrezygnuje. Jeśli pies podda się we frustracji, wynagrodź go czymś i pochwal go. Uwaga: Ważne jest, aby najpierw przećwiczyć tę technikę z trenerem, ponieważ jest ona często zbyt wymagająca emocjonalnie dla właściciela. Poddanie się przez psa może zająć do 20 minut lub więcej. Od tego momentu pies będzie jednak coraz skuteczniej słuchał Twojego “nie”.

Niebezpieczeństwa z kuchni

Kiełki lucerny

Alkohol

Awokado

Kości

Orzechy makadamia, orzechy włoskie

Mleko

Owoce pestkowe

Surowa fasola

Surowa wieprzowina

Sól

Czekolada i Kakao

Speck

Substancje słodkie

Pomidory, surowe bakłażany, surowe ziemniaki

Winogrona i rodzynki

Cebule

Zagrożenia czające się na zewnątrz

Trujące rośliny na poboczu

Środek przeciw zamarzaniu

Ugryzienia owadów lub węży

Trutka na szczury

Piasek, ziemia, gnój i padlina

Udar słoneczny i szok termiczny

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie