Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Broholmer: elegancki olbrzym o pokornym charakterze

02.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Broholmer Welpe schaut über eine Mauer.

Broholmer jest dużą psią rasą o wyjątkowym wyglądzie. Chociaż pochodzące z Danii broholmery mogą przerażać ze względu na swój wzrost, ich natura jest spokojna i przyjazna. Po odpowiedniej socjalizacji i wychowaniu silne psy są bardzo aktywne i odpowiednie jako psy rodzinne.

Loading...

Od myśliwego do psa rodzinnego

Przodkami potężnych Duńczyków w średniowieczu były podobnej wielkości mastify, które służyły m.in. do polowania na dziki. Psy te służyły również jako psy stróżujące przy domu i na podwórzu. Nazwę rasie nadał Graf Sehested von Broholm w 1850 r. wraz z początkiem docelowej hodowli tej nieustraszonej rasy. Jednak wraz z dalszym rozwojem broni psy te nie były już bardzo poszukiwane, ponieważ można było teraz strzelać do zwierzyny z większej odległości. Ponadto dog niemiecki wyprzedził wielkich Duńczyków pod względem popularności. W czasie wojen światowych broholmer był uważany za niemal wymarłą rasę. Za sprawą kilku ostatnich przedstawicieli hodowli Sehested udało się zbudować nową linię hodowlaną, która została uznana za rasę przez Fédération Cynologique Internationale (FCI) w 1982 roku.

Charakter broholmera

W hodowli broholmera dużą wagę przywiązuje się do opanowania i zgodnego usposobienia. Z tego powodu zwierzęta te są bardzo spokojne i przyjazne. Pewne siebie psy są czujne i prawie nic ich nie denerwuje. Tylko wtedy, gdy zagrożenie dotyczy ich lub ich ludzi, reagują adekwatnie, ale w żadnym wypadku nie pochopnie ani agresywnie. Ich pokorny charakter i cierpliwość do dzieci czynią z nich wspaniałe psy rodzinne. Broholmer jest przymilnym towarzyszem, który kocha i chroni rodzinę.

Wychowanie i hodowla psa rasy broholmer

Jeśli chcą Państwo mieć broholmera za towarzysza, należy pamiętać, że zwierzęta te muszą być dobrze zsocjalizowane i wychowane od wieku szczenięcego. Zaleca się uczęszczanie z nimi do szkoły dla szczeniąt, a następnie dla dorosłych psów, aby nauczyły się podstawowych komend. Wymaga to delikatnej, cierpliwej i konsekwentnej ręki. Jednak edukacja tych przyjaznych olbrzymów okazuje się nieskomplikowana, ponieważ psy te lubią dobrowolnie podążać za swoimi ludźmi, jeśli mają do nich zaufanie. Od czasu do czasu psy rasy broholmer są trochę uparte, czemu należy przeciwdziałać z miłością i konsekwencją.

Spolegliwe psy nie wymagają specjalnych warunków do utrzymania. Jednak ze względu na gabaryty nie wolno im zbyt często wchodzić po schodach i cieszą się, gdy mają dom z ogrodem, po którym mogą włóczyć się i obserwować otoczenie. Codzienne spacery oraz coraz to nowe zabawy i zadania, np. węszenie, sprawiają, że zwierzęta te są wesołe i w pełni z nich korzystają. Także jako towarzysz joggingu, jazdy na rowerze lub psich sportów stanowi on uroczego czworonożnego przyjaciela. Wszystko, co generuje pozytywne doświadczenia z właścicielem, wzmacnia więź między tym cudownym psem a jego panem.

Pielęgnacja broholmera

Ta spokojna rasa psa nie wymaga specjalnej pielęgnacji sierści; sporadyczne szczotkowanie w zupełności wystarczy.

Cechy szczególne broholmera

Chociaż broholmer ma dość małą bazę hodowlaną, uznaje się go za zdrową, stabilną rasę, ponieważ wytyczne są bardzo restrykcyjne. Podobnie jak większość dużych psów, jest podatny na dysplazję stawów. Poza tym w przypadku tej rasy nieco częściej występują choroby oczu i serca. Jeśli zdecydują się Państwo na przyjaznego Duńczyka, należy wybrać szczenię od renomowanego hodowcy, który również przestrzega obowiązujących zasad.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego broholmera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Broholmer

Rasa
Broholmer
Pochodzenie
Dania
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy
Rozmiar
wysokość w kłębie u psa około 75 centymetrów, u suki około 70 centymetrów
Waga
Psy od 50 do 70 kilogramów, suki od 40 do 60 kilogramów
Budowa ciała
szeroka łapa przednia, szeroka sylwetka, duża głowa
Oczy
okrągłe, bursztynowe oczy o ciemnym obramowaniu
Uszy
uszy zwisające, wysoko osadzone, po stronie policzkowej
Sierść i umaszczenie
krótka sierść, umaszczenie: żółte, rude, czarne
Cechy szczególne
niezwykle przyjazna istota
Charakter
zgodny, przyjazny, czujny, opanowany, pewny siebie
Zdrowie
podatny na dysplazję stawów oraz choroby oczu i serca

Odkryj także inne rasy łagodnych olbrzymów:

  • Boerboel: Boerboel to czujny, inteligentny pies roboczy pochodzący z południowej Afryki, który ma silny instynkt obronny. Łatwo się uczy, jest spokojny, a jego zrównoważony charakter pozwala mu odważnie stawiać czoła zagrożeniom.
  • Dog z Bordeaux: Dog z Bordeaux to starożytna i silna rasa, która pierwotnie była wykorzystywana do polowania. Wbrew swojemu wyglądowi jest to czuły, łagodny pies, który ma wysoki próg reakcji. To rasa, która jest spokojna i dobrze kontroluje swoją siłę.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa broholmera

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie