Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Koszyk

Dog z Bordeaux: Budzący respekt olbrzym o wielkim sercu

02.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Bordeaux Dogge steht vor einem Zaun

Dog z Bordeaux to stara i silna rasa, której używano pierwotnie do polowania. Wbrew swojej aparycji jest sympatycznym, łagodnym psem, który ma wysoki próg pobudliwości. Majestatyczny dog zachowuje spokój i kontroluje swoją siłę. Wobec ludzi jest bardzo otwarty i kocha swoich właścicieli ponad wszystko.

Loading...

Od psa pasterskiego do czworonoga dla rodziny

Protoplaści doga z Bordeaux, reprezentujące typ molosa „dogi na dzika”, wzmiankowani są już w XIV wieku w książkach myśliwskich. Do połowy XIX wieku dogi z Bordeaux występowały głównie w Akwitanii, na południu Francji oraz w północnej Hiszpanii. Ze względu na swoją siłę i odwagę były wykorzystywane np. podczas polowań na dzika. Rzeźnicy używali ich, aby chronić swój cenny towar przed dzikimi zwierzętami. W tamtym czasie dog z Bordeaux był także wykorzystywany do walki. W 1863 roku po raz pierwszy został zaprezentowany na wystawie we Francji pod nazwą dog z Bordeaux, a w 1896 roku został zarejestrowany pierwszy wzorzec rasy. Ze względu na dwie wojny światowej dog z Bordeaux uległ prawie wymarciu. W latach 50. we Francji rozpoczęła się nowa hodowla na bazie istniejących jeszcze zwierząt. W 1954 r. rasa została uznana przez federację FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Charakter doga z Bordeaux

Usposobienie tych psów jest przyjazne i łagodne, trudno wyprowadzić go z równowagi. Wykazują bardzo wysoki próg pobudliwości, co oznacza, że są w stanie prawidłowo interpretować sytuacje i tylko w przypadku rzeczywistego zagrożenia bronią się lub ruszają na pomoc swojej rodzinie. Jego opanowanie i cierpliwość do dzieci sprawiają, że to wspaniały pies rodzinny. Ten duży Francuz jest inteligentnym zwierzęciem i doskonałym obserwatorem. Gdy jest dobrze usposobiony i wychowany, jest świetnym i łatwym w pielęgnacji towarzyszem.

Wychowanie i opieka

Socjalizacja i wychowanie to podstawa pakietu energii dla doga z Bordeaux. Gdy tylko szczeniak zaaklimatyzuje się u Państwa, przychodzi czas na zajęcia dla szczeniąt lub szkołę dla psów. Ważne jest, aby niekiedy uparte dogi opanowały podstawowe komendy. Ze względu na to, że jest pojętny i chętnie podąża za właścicielem, jego wychowanie z reguły jest proste. Ten dumny piękniś nie lubi niesprawiedliwości i również nie zapomina. Brak konsekwencji w wychowaniu zauważa od razu i wie, jak to wykorzystać z korzyścią dla siebie.

Ze względu na podatność na dysplazję stawów, psy tej rasy nie powinny wchodzić po schodach, a ponieważ potrzebują dużo miejsca, powinny mieszkać w dużym domu z ogrodem. Ten łagodny pies uwielbia spacery z ludźmi w naturze, podobnie jak gry umysłowe i pobudzające ciało, a także wspólne pieszczoty.

Pielęgnacja i zdrowie doga z Bordeaux

Sierść doga z Bordeaux jest łatwa w pielęgnacji i musi być jedynie sporadycznie szczotkowana w okresie linienia. Najlepiej zakupić psa u renomowanego hodowcy, gdyż jest on podatny na choroby. Należą do nich dysplazja stawów i inne choroby związane z rasą, tj. entropia, ektropia, opadające powieki i skręt żołądka.

Najlepsze produkty dla doga z Bordeaux znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Cechy szczególne

W niektórych krajach dog z Bordeaux jest zaklasyfikowany na liście ras niebezpiecznych jako pies 2. klasyfikacji — przypuszczalnie niebezpieczny. Oznacza to, że pies musi przejść test, aby móc go trzymać bez dodatkowych zobowiązań. W takim przypadku również podatek od posiadania psa może być wyższy.

Podsumowanie Dog z Bordeaux

Rasa
Dog z Bordeaux
Pochodzenie
Francja
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery — molosy — szwajcarskie psy pasterskie; psy obronne i stróżujące
Rozmiar
duże, wysokość w kłębie od 30 do 67 cm
Waga
45–60 kilogramów
Budowa ciała
szeroki, umięśniony, duża głowa
Oczy
otoczone fałdami, szeroko rozstawione
Uszy
niesterczące, skierowane do przodu, opadające uszy
Sierść i umaszczenie
krótkie; mahoniowe, niewiele dozwolonych łat
Cechy szczególne
rasa sklasyfikowana jako „potencjalnie niebezpieczna”
Charakter
łagodny, przyjazny, wierny, cierpliwy, nieustraszony, zrównoważony
Zdrowie
różne choroby, zwłaszcza stawów, tj. dysplazja stawów; relatywnie niewielka długość życia, tylko od 5-7 lat

W przypadku doga z Bordeaux chodzi o rasę brachycefaliczną (krótkogłową), u której w razie wyraźnych oznak może to prowadzić do ciągłej niewydolności oddechowej.

Orzeczenie wydane w 1999 r. przez rząd federalny Niemiec z udziałem Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt zaleca zakazać hodowli nagich ras, ras ze spłaszczonymi pyskami (tzw. ras brachycefalicznych) oraz innych ras, których budowa ciała (bardzo długi grzbiet, mocno zakrzywione łapy, zmiany kręgosłupa, nadmierny wzrost sierści itd.) uniemożliwia życie w zdrowiu.

Przy doborze odpowiedniej rasy odpowiedzialny właściciel zwierząt, który naturalnie przywiązuje dużą wagę do zdrowego trybu życia czworonoga bez obciążeń, powinien bezwzględnie brać pod uwagę te wskazówki, jak również kwestię doskonałych cech charakteru.

Quellen: https://www.bundestieraerztekammer.de/tieraerzte/qualzuchten/Qualzuchtgutachten.pdf https://www.tierschutzbund.de/information/hintergrund/heimtiere/qualzucht/

Dowiedz się więcej również o innych łagodnych olbrzymach:

  • Boerboel: Boerboel to czujny, inteligentny pies roboczy pochodzący z południowej Afryki. Posiada on silny instynkt ochronny. Łatwo się uczy, jest spokojny, ma zrównoważony charakter i odważnie stawia czoła zagrożeniom.
  • Broholmer: Broholmer to duża rasa psów o okazałym wyglądzie. Chociaż czasami wydają się przerażające ze względu na swoją postawę, ich charakter jest pokojowy i przyjazny.
  • Dog niemiecki: Imponujący i jednocześnie elegancki pies. Robi wrażenie swoją wielkością i dostojnym zachowaniem. Ten olbrzymi czworonóg nie chce jednak nikogo zastraszać, jest to rasa pełna łagodności i wrażliwości.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa doga z Bordeaux

Loading...

Dalsze tematy w skrócie