Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Dog niemiecki – delikatny olbrzym o złotym sercu

09.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Deutsche Dogge sitzt vor einem Picknick-Platz.

Imponujący i elegancki jednocześnie: poprzez swoje rozmiary oraz pełne godności usposobienie dog niemiecki wprawia w zachwyt oraz budzi respekt. Te olbrzymie czworonogi w żadnym wypadku nie próbują jednak zastraszać ludzi, ponieważ z natury są wyjątkowo łagodne i wrażliwe.

Loading...

Z Asyrii do Niemiec

Wśród przodków dogów niemieckich znaleźć można potężne psy obronne, które występowały w Asyrii już 4000 lat temu. Za sprawą Rzymian zwierzęta te dotarły później do Europy, gdzie początkowo wzbudzały sensację podczas przedstawień cyrkowych. Były tak lubiane wśród zdobywców ziem, że w wyniku wypraw zbrojnych dotarły aż do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Tam skrzyżowano je z chartami i wilczarzami irlandzkimi, w wyniku czego powstały olbrzymie psy pełniące rolę reprezentacyjną na dworach szlacheckich oraz wykorzystywane jako psy gończe i stróżujące. W 1878 roku w Niemczech na wystawie po raz pierwszy zaprezentowano „doga niemieckiego“.

Usposobienie i charakter doga niemieckiego

Usposobienie doga niemieckiego da się określić jednym słowem: kochany. Psy tej rasy to stworzenia nadzwyczaj przyjazne i wierne, które mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Proszę jednak nie myśleć, że ten majestatyczny olbrzym nie potrafi być energiczny. Dogi niemieckie mają mocny temperament, ogromną potrzebę ruchu, a do tego są wyjątkowo wytrwałe. Agresywne zachowania wykazują tylko wtedy, gdy zostały źle wychowane lub nie przeszły dostatecznej socjalizacji. Również brak aktywności może być dla nich frustrujący. Jeśli jednak zaspokoi się ich potrzeby, te dobroduszne psy stają się czujnymi towarzyszami: dogi niemieckie doskonale interpretują mowę ciała swoich właścicieli.

Wychowanie i chów doga niemieckiego

W otoczeniu rodziny dogi niemieckie to wierni towarzysze. Osobniki „pracujące” spełniają przede wszystkim rolę psów stróżujących i obronnych. Decydując się na doga należy pamiętać, że opieka nad nim wymaga nie tylko dużej ilości czasu, ale również odpowiednich warunków mieszkaniowych: pod stołem w salonie ten olbrzym będzie czuł się ograniczony. Oprócz dużego domu psy tej rasy potrzebują jak najwięcej aktywności na świeżym powietrzu, a najlepiej stałego dostępu do ogrodu lub możliwości wybiegania na działce. Należy oszczędzić im pokonywania schodów, ponieważ może to obciążać ich stawy. Dużą zaletą właściciela doga będzie siła i asertywność: jeśli bowiem ten ważący 90 kilogramów olbrzym wyczuje interesujący trop, słabszy właściciel nie będzie mógł utrzymać go na smyczy.

Eine Schwarz-Weiß-Aufnahme einer deutschen Dogge im Winter.

Hodowla

Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem Doga Niemieckiego do swojego domu, upewnij się, że wybierasz renomowanego hodowcę. „Deutscher Doggen Club 1888 e.V.“ to najstarsze stowarzyszenie hodowców rasowych w Niemczech, które przywiązuje dużą wagę do przestrzegania standardów ustalonych wspólnie z FCI i VDH. Wszystkie psy hodowlane i szczenięta zarejestrowane w tym klubie spełniają te standardy i są badane pod kątem DNA. Według standardów rasy „DDC“, samiec tej rasy powinien mieć wysokość w kłębie nie mniejszą niż 80 centymetrów i nie większą niż 90 centymetrów. Samice z kolei powinny mieć wysokość nie mniejszą niż 72 centymetry i nie większą niż 84 centymetry w przypadku samic.
 
Rasa ta jest również hodowana w trzech różnych odmianach: żółtej i pręgowanej, łaciatej i czarnej oraz niebieskiej.
 
 

"DDC" opisuje kolory w następujący sposób:

  • Żółty:

Od jasnozłotego do głębokiego złota, maska w kolorze czarnym jest pożądana. Nie akceptuje się żółci odcieni szarych, niebieskich lub rdzawych. Nie powinny występować białe znaczenia.

  • Pręgowany:

Podstawowy kolor od jasnozłotego do głębokiego złota, z czarnymi, jednolitymi i wyraźnymi pasami, biegnącymi w kierunku żeber. Pasy nie mogą być rozmazane. Preferowana jest także maska w kolorze czarnym. Nie powinny występować białe znaczenia.

  • Czarno-biały:

Podstawowy kolor to czysta biel, najlepiej bez jakiejkolwiek nakrapianej struktury, z nierównomiernie rozmieszczonymi, czarnymi plamami na całym ciele. Niepożądane są plamy w odcieniach szarych, niebieskich lub brązowych. Niepożądane jest też niebiesko-szare nakrapianie. Psy o odcieniach szarości (tzw. grautiger) mogą się zdarzać, nie są mile widziane, ale nie są również dyskwalifikowane.

  • Czarny:

Umaszczenie w kolorze czarnym. Białe znaczenia na klatce piersiowej i łapach są dozwolone. Obejmuje to także psy z czarnym „płaszczem“, w których czarny kolor kryje ciało, a pysk, szyja, klatka piersiowa, brzuch, nogi i końcówka ogona są białe. Uznaje się także psy o białym podłożu i dużych czarnych płatach. Wadą jest kolor żółty, brązowy lub niebieskoszary.

  • Niebieski:

Czysta, stalowy, niebieski kolor. Białe znaczenia na klatce piersiowej i łapach są dozwolone. Wadą jest kolor żółty lub czarno-niebieski.

Uwaga: Hodowla białych dogów (białe tygrysy) jest zakazana od czasu zakazu łączenia łaciatych osobników i uważana jest za hodowlę cierpienia.

Pielęgnacja doga niemieckiego

Rozmiary doga niemieckiego rozpoczynają się od 72 centymetrów w kłębie, jednak wielkość samców może przekraczać nawet 80 centymetrów. Ważące w zależności od płci i rozmiarów od 50 do 95 kg dogi to psy olbrzymie i niezwykle ciężkie. Ze względu na spowolniony metabolizm mają skłonność do tycia. Należy więc zwracać uwagę na podawanie im odpowiednich ilości pożywienia oraz zapewnianie dostatecznych możliwości ruchu. W przypadku młodych osobników karma nie powinna zawierać zbyt dużo białka. Ze względu na znaczną wagę należy zadbać o miękkie legowisko, które odciąży ich układ kostny. Pielęgnacja sierści doga niemieckiego jest za to niezwykle łatwa: regularne wyczesywanie przy pomocy miękkiej szczotki wystarczy, aby sierść pozostała gładka i błyszcząca. Średnia długość życia dogów jest o około 8 lat krótsza niż w przypadku innych ras. Ze względu na swoją wielkość dogi niemieckie są podatne na problemy z układem kostnym oraz krążeniowym, a także mają skłonności do skrętu żołądka.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować