• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Dog niemiecki – delikatny olbrzym o złotym sercu

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Deutsche Dogge sitzt vor einem Picknick-Platz.

Imponujący i elegancki jednocześnie: poprzez swoje rozmiary oraz pełne godności usposobienie dog niemiecki wprawia w zachwyt oraz budzi respekt. Te olbrzymie czworonogi w żadnym wypadku nie próbują jednak zastraszać ludzi, ponieważ z natury są wyjątkowo łagodne i wrażliwe.

Loading...

Z Asyrii do Niemiec

Wśród przodków dogów niemieckich znaleźć można potężne psy obronne, które występowały w Asyrii już 4000 lat temu. Za sprawą Rzymian zwierzęta te dotarły później do Europy, gdzie początkowo wzbudzały sensację podczas przedstawień cyrkowych. Były tak lubiane wśród zdobywców ziem, że w wyniku wypraw zbrojnych dotarły aż do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Tam skrzyżowano je z chartami i wilczarzami irlandzkimi, w wyniku czego powstały olbrzymie psy pełniące rolę reprezentacyjną na dworach szlacheckich oraz wykorzystywane jako psy gończe i stróżujące. W 1878 roku w Niemczech na wystawie po raz pierwszy zaprezentowano „doga niemieckiego“.

Usposobienie i charakter doga niemieckiego

Usposobienie doga niemieckiego da się określić jednym słowem: kochany. Psy tej rasy to stworzenia nadzwyczaj przyjazne i wierne, które mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Proszę jednak nie myśleć, że ten majestatyczny olbrzym nie potrafi być energiczny. Dogi niemieckie mają mocny temperament, ogromną potrzebę ruchu, a do tego są wyjątkowo wytrwałe. Agresywne zachowania wykazują tylko wtedy, gdy zostały źle wychowane lub nie przeszły dostatecznej socjalizacji. Również brak aktywności może być dla nich frustrujący. Jeśli jednak zaspokoi się ich potrzeby, te dobroduszne psy stają się czujnymi towarzyszami: dogi niemieckie doskonale interpretują mowę ciała swoich właścicieli.

Wychowanie i chów doga niemieckiego

W otoczeniu rodziny dogi niemieckie to wierni towarzysze. Osobniki „pracujące” spełniają przede wszystkim rolę psów stróżujących i obronnych. Decydując się na doga należy pamiętać, że opieka nad nim wymaga nie tylko dużej ilości czasu, ale również odpowiednich warunków mieszkaniowych: pod stołem w salonie ten olbrzym będzie czuł się ograniczony. Oprócz dużego domu psy tej rasy potrzebują jak najwięcej aktywności na świeżym powietrzu, a najlepiej stałego dostępu do ogrodu lub możliwości wybiegania na działce. Należy oszczędzić im pokonywania schodów, ponieważ może to obciążać ich stawy. Dużą zaletą właściciela doga będzie siła i asertywność: jeśli bowiem ten ważący 90 kilogramów olbrzym wyczuje interesujący trop, słabszy właściciel nie będzie mógł utrzymać go na smyczy.

Eine Schwarz-Weiß-Aufnahme einer deutschen Dogge im Winter.

Pielęgnacja doga niemieckiego

Rozmiary doga niemieckiego rozpoczynają się od 72 centymetrów w kłębie, jednak wielkość samców może przekraczać nawet 80 centymetrów. Ważące w zależności od płci i rozmiarów od 50 do 95 kg dogi to psy olbrzymie i niezwykle ciężkie. Ze względu na spowolniony metabolizm mają skłonność do tycia. Należy więc zwracać uwagę na podawanie im odpowiednich ilości pożywienia oraz zapewnianie dostatecznych możliwości ruchu. W przypadku młodych osobników karma nie powinna zawierać zbyt dużo białka. Ze względu na znaczną wagę należy zadbać o miękkie legowisko, które odciąży ich układ kostny. Pielęgnacja sierści doga niemieckiego jest za to niezwykle łatwa: regularne wyczesywanie przy pomocy miękkiej szczotki wystarczy, aby sierść pozostała gładka i błyszcząca. Średnia długość życia dogów jest o około 8 lat krótsza niż w przypadku innych ras. Ze względu na swoją wielkość dogi niemieckie są podatne na problemy z układem kostnym oraz krążeniowym, a także mają skłonności do skrętu żołądka.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować