• Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Irischer Wolfshund steht am Feldrand

Wilczarz irlandzki – łagodny olbrzym o ograniczonych cechach rodzinnych

Jest największym przedstawicielem swojego gatunku i niezmiennie zachwyca swoich fanów wiernym i zrównoważonym charakterem. Ten niegdyś nieustraszony towarzysz szlachty na polowaniach na jelenie pod warunkiem odpowiedniego wychowania daje się poznać jako niezwykle oddany, choć w młodych latach nierzadko dość nieokiełzany członek rodziny.

Loading...

Wczesne korzenie tych olbrzymów są niesamowicie ciekawe.

Pierwsze wzmianki o olbrzymich psach myśliwskich są datowane na I wiek n. e. Historia tej rasy zaczyna się prawdopodobnie w starożytnym Egipcie. W Europie Celtowie cenili jego nieustraszony charakter podczas polowań na jelenie. W średniowieczu do XVII w. prezent w postaci wilczarza irlandzkiego był wysoko ceniony zwłaszcza wśród szlachty. To właśnie wtedy w dosłownym znaczeniu rozpoczęła się jego kariera jako psa na wilki. W międzyczasie rasa ta praktycznie zaniknęła, dopiero w XIX w. szary olbrzym z północy wrócił do łask, a jego rasa została odtworzona poprzez krzyżówkę borzoja z dogiem niemieckim. Dziś należy do rzadkich, ale bardzo lubianych psów towarzyszących.

Charakter wilczarzy irlandzkich

Wilczarze irlandzkie sprawdzają się jako niewymagające i opanowane psy, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio ułożone. Pies tej rasy powinien mieć wcześniej kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. W okresie szczenięcym wilczarze irlandzkie są, o dziwo, wyjątkowo delikatne i płochliwe. Wilczarz irlandzki niezbyt nadaje się na psa stróżującego. Kiedy już przyjdzie mu pełnić taką funkcję, niepożądanych gości odstrasza raczej tylko swoimi rozmiarami. Szczeka dość rzadko, co z kolei cieszy sąsiadów. Pomimo tego pod względem wychowania i codziennych wymagań ten Irlandczyk tylko w niewielkim stopniu nadaje się na psa dla rodzin. W przeciwieństwie do labradora lub golden retrievera, swoje miejsce w ludzkim stadzie odnajduje nie zawsze bez kompromisów. Najlepiej, żeby miał swoje stałe miejsce, zanim w rodzinie pojawi się dziecko, lub został członkiem rodziny, kiedy dzieci są już większe.

Wychowanie i opieka

„W domu owieczka, na polowaniu lew” – cytat związku hodowców wilczarzy irlandzkich wiele mówi o tej imponującej rasie. Ten potężny myśliwy o bystrym wzroku nie jest w stanie ukrywać swoich naturalnych skłonności. Dlatego też konsekwentne wychowanie jest od początku bardzo ważne – tym bardziej, jeśli w rodzinie są dzieci. Wilczarz irlandzki, szczególnie w okresie szczenięcym do około drugich urodzin, nie zawsze jest świadomy swojej wielkości i siły. Jeżeli jednak w pierwszych miesiącach wychowanie przebiega zgodnie z planem, można mu zaufać na długie lata. Wilczarz irlandzki nie potrzebuje więcej ruchu niż inne psy, ale uwielbia spacery w każdą pogodę. Ze względu na jego wielkość należy zapewnić mu wystarczająco miejsca w domu. Natomiast na zewnątrz zaleca się stosować ogrodzenie. Wszelkie niewyjaśnione przyczyny osłabienia psa warto traktować z powagą: jego stoicki spokój sprawia, że ewentualne pogorszenie zdrowia na pierwszy rzut oka jest niezauważalne.

Wilczarz irlandzki: Pielęgnacja i cechy szczególne

Jego szorstka sierść wymaga regularnego szczotkowania. Pielęgnacja pazurów powinna być stałym punktem jego wychowania od najwcześniejszych lat życia. W pierwszych dwóch latach życia wartościowa karma (w sporej wielkości porcjach) zapewni mu zdrowy rozwój. Później rasa ta wymaga zaskakująco małych ilości karmy, która ze względu na utrzymanie masy mięśniowej powinna być koniecznie dostosowana do ich aktywności. Wilczarzowi irlandzkiemu nie jest bowiem łatwo osiągać taką wielkość, a jego serce pracuje na granicy wydolności, co nie zawsze pozostaje bez konsekwencji. Jak większość dużych ras, pies ten rzadko dożywa dziesiątego roku życia. Dlatego też istotny jest wybór doświadczonego, kompetentnego hodowcy, który kładzie nacisk na zdrowie, a nie na maksymalną wielkość.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla wilczarzy!

Do produktów dla psów

Irischer Wolfshund steht am Feldrand

Podsumowanie Wilczarz irlandzki

 • Rasa
  Wilczarz irlandzki
 • Pochodzenie
  Irlandia
 • Klasyfikacja
  Charty, charty szorstkowłose
 • Rozmiar
  od 76 do 86 cm
 • Waga
  48–54 kg
 • Budowa ciała
  krępy, umięśniony, raczej dłuższy niż wysoki, głęboka klatka piersiowa, długi i wygięty ogon
 • Oczy
  ciemne i ułożone blisko siebie oczy
 • Uszy
  małe uszy w kształcie płatków róży
 • Sierść i umaszczenie
  szorstka i sztywna, nieco dłuższa nad oczami i pod podbródkiem; szara, pręgowana, czerwona, czarna, biała, brązowa i wszystkie inne barwy charta szkockiego
 • Cechy szczególne
  mało szczeka, potrzebuje stosunkowo małej ilości karmy i takiej dawki ruchu, jak psy o mniejszej wielkości
 • Charakter
  przyjazny i niewymagający
 • Pielęgnacja
  szczotkowanie, czyszczenie uszu i przycinanie pazurów
 • Zdrowie
  wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, ma skłonność do problemów z sercem i rzadko przekracza dziesiąty rok życia

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa wilczarza

Loading...

Dalsze tematy w skrócie