• Skepy
 • Zamów ponownie
 • Lista życzeń
 • Koszyk
 • Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK

Chart afgański: znakomity myśliwy i wierny towarzysz

04.03.2022

chart afgański z czerwoną obrożą patrzy na ciebie jednym okiem

Chart afgański w swojej ojczyźnie, Afganistanie, był dla swoich ludzi psem pracującym i rodzinnym, wykorzystywanym do polowań. Psy samodzielnie zaganiały zwierzęta w wyższych partiach górskich - ich dość niezależny charakter do dziś o tym świadczy. Ponieważ wyjątkowo szybko i łatwo biegają, potrzebują odpowiednio dużo ruchu. Z zasady są one przywiązane do ludzi i mają przyjazne nastawienie.

Loading...

Elegancki myśliwy o długiej historii

Charty afgańskie towarzyszą ludziom już ponad 10 000 lat w charakterze psów myśliwskich i stróżujących. Zdolność do samodzielnego polowania uczyniła z nich cennych pomocników mieszkańców wsi. Te pieski czule nazywane „Tazi” są doskonałymi biegaczami i wyróżniają się spostrzegawczością na polowaniu. W 1890 roku pierwsze charty afgańskie przybyły do Wielkiej Brytanii, gdzie były hodowane jako rasa od lat 20. XX wieku. Dzięki swojej pięknej długiej sierści te uparte charty szybko stały się gwiazdami pokazów hodowlanych. Przez to hodowlę tych zwierząt podzielono na psy wystawowe o wyjątkowo długiej sierści i psy sportowe do towarzystwa, o krótszej sierści, które wykazują się elegancją i szybkością na psich imprezach sportowych.

Charakter charta afgańskiego

Przedstawiciele tej rasy są z natury nastawieni na polowanie. Cecha ta stwarza problemy właścicielom tych smukłych piesków na gęsto zaludnionych terenach, ponieważ zwierzęta te chcą głównie ponad wszystko: biegać i polować. Ponieważ psy były same podczas polowania, można je szkolić na wezwanie tylko w ograniczonym zakresie. To jeszcze bardziej utrudnia swobodne bieganie. Gdy instynkt łowiecki afgana zostanie pobudzony, pies wraca do właściciela dopiero wtedy, gdy uzna to za odpowiednie. W mieszkaniu stają się przyjaznymi zwierzętami, lubiącymi przytulać się na kanapie i cieszyć się długimi pieszczotami ze strony ludzi. Psy bardzo ostrożnie obchodzą się z dziećmi.

Wychowanie i hodowla charta afgańskiego

Charty afgańskie są jednocześnie uparte i spokojne, co czyni tę rasę tak wyjątkową. W hodowli tej oddanej człowiekowi rasy należy zwracać uwagę na obciążenie fizyczne. Niektóre stowarzyszenia zrzeszające miłośników chartów oferują coursing lub wyścigi, w czasie których zwierzęta te mogą się wyszaleć. Edukacja tych orientalnych piękności bywa często niełatwa, gdyż zwierzęta te z natury nie lubią się podporządkowywać. Mając jednak doświadczenie w hodowli psów i przy dużej dozie cierpliwości afgany z dużym prawdopodobieństwem mogą nauczyć się podstawowych poleceń.

Pielęgnacja charta afgańskiego

Jeżeli wybiorą Państwo Afgańczyka jako psa rodzinnego lub psa do towarzystwa, zazwyczaj nie będą Państwo musieli zbytnio martwic się o pielęgnację sierści. W tym przypadku wystarczy regularne, dokładne szczotkowanie dumnego charta. Natomiast psy wystawowe wymagają intensywnej pielęgnacji sierści.

Cechy szczególne charta afgańskiego

Pod względem zdrowotnym chart afgański to rasa mało podatna na choroby, zwłaszcza jeśli chodzi o psy sportowe. Psy rasowe biorące udział w wystawach zapadają raczej na choroby związane z kojarzeniem krewniaczym. Czasami u afganów występują dysplazja stawów biodrowych i zaćma. Chorobą typową dla rasy, której można zapobiec dzięki odpowiedniej hodowli, jest mielopatia, która w pierwszym roku życia psa prowadzi do całkowitego paraliżu kończyn w ciągu kilku tygodni. Nie tylko z tego powodu wskazany jest zakup zwierzęcia w renomowanej hodowli, która należy do Związku Kynologicznego w Polsce. Długość życia charta afgańskiego wynosi od około 12 do 14 lat.

 

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego charta afgańskiego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Chart afgański

 • Rasa
  Chart afgański
 • Pochodzenie
  Afganistan/Wielka Brytania
 • Klasyfikacja
  Charty
 • Rozmiar
  od średniego do dużego; wysokość w kłębie u suki od ok. 63 do 69 centymetrów, u psa od ok. 68 do 74 centymetrów
 • Waga
  od 15 do 34 kilogramów
 • Budowa ciała
  smukły, umięśniony, atletyczny
 • Oczy
  ciemne kolory
 • Uszy
  długie, wiszące uszy z długą sierścią
 • Sierść i umaszczenie
  długa i jedwabista sierść; popularne umaszczenie: niebieskie, rude, czarne, kremowe, srebrne, domino i kość słoniowa
 • Cechy szczególne
  bardzo dobra pamięć, silna potrzeba ruchu
 • Charakter
  wyjątkowy, wrażliwy, dumny, przywiązany do człowieka
 • Zdrowie
  u psów wystawowych ryzyko wystąpienia przerasowienia; ogólnie podatne na dysplazję stawów biodrowych i zaćmę; choroba związana z rasą: mielopatia typowa dla afganów; szczególnie psy sportowe są uważane za psy ras odpornych

Zachęcamy Państwa do znalezienia najlepszych produktów dla swojego charta afgańskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie