Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Chart afgański – charakterystyka rasy, wymagania, cena

03.07.2024 - Czas czytania: 9 minuty

chart afgański z czerwoną obrożą patrzy na ciebie jednym okiem

Chart afgański to duży, szlachetnie prezentujący się pies długowłosy o orientalnym wyglądzie. Majestatyczny, elegancki wygląd znakomicie podkreśla jego charakter. Dumny, niezależny i wrażliwy chart afgański nie jest łatwy ani w pielęgnacji, ani w szkoleniu. Wymaga od opiekuna poświęcenia sporej ilości czasu i cierpliwości. Odpowiednio prowadzony, mocno przywiązuje się do najbliższych i okazuje uczucia, jednak na swój, nieco mniej wylewny sposób.

Loading...

Najważniejsze informacje o charcie afgańskim w skrócie

Podsumowanie chart afgański

Rasa
Chart afgański
Pochodzenie
Afganistan/Wielka Brytania
Klasyfikacja
Charty
Rozmiar
od średniego do dużego; wysokość w kłębie u suki od ok. 63 do 69 centymetrów, u psa od ok. 68 do 74 centymetrów
Waga
od 15 do 34 kilogramów
Budowa ciała
smukły, umięśniony, atletyczny
Oczy
ciemne kolory
Uszy
długie, wiszące uszy z długą sierścią
Sierść i umaszczenie
długa i jedwabista sierść; popularne umaszczenie: niebieskie, rude, czarne, kremowe, srebrne, domino i kość słoniowa
Cechy szczególne
bardzo dobra pamięć, silna potrzeba ruchu
Charakter
wyjątkowy, wrażliwy, dumny, przywiązany do człowieka
Zdrowie
u psów wystawowych ryzyko wystąpienia przerasowienia; ogólnie podatne na dysplazję stawów biodrowych i zaćmę; choroba związana z rasą: mielopatia typowa dla afganów; szczególnie psy sportowe są uważane za psy ras odpornych

Chart afgański – historia i pochodzenie rasy

Charty afgańskie towarzyszą ludziom od wieków. Najstarsze znaleziska poświadczające o istnieniu psów w typie tej rasy pochodzą najprawdopodobniej sprzed 6000 lat. Nie ma jednoznacznego stanowiska, co do dokładnego pochodzenia psów, lecz podejrzewa się, że protoplaści rasy pochodzą z Persji lub Afryki Północnej. Choć oficjalnym krajem pochodzenia chartów afgańskich jest Afganistan, patronat nad rasą objęła Wielka Brytania – to właśnie tam rozpoczęto regularną hodowlę rasy i opracowano jej wzorzec.

Przez długi czas charty afgańskie pozostawały jednak zupełnie nieznane poza granicami swojej ojczyzny. Traktowano je jak dobro narodowe i trzymano głównie w celach użytkowych. Psy te wykorzystywano do polowań oraz pilnowania domostw. Z tego też względu, pierwsze charty afgańskie pojawiły się na Wyspach dopiero u progu XX wieku. Przed szerszą publicznością rasa zadebiutowała podczas wystawy w Crystal Palace w 1907 roku. Jej reprezentant – pies afgański o imieniu Zardin – nie tylko zachwycił publiczność, ale również podbił serca samego jury, zdobywając pierwsze miejsce.

Charakterystyka chartów afgańskich

Chart afgański to rasa zaliczana do psów pierwotnych, uznawana za jedną z najstarszych na świecie. Choć dawniej czworonogi pełniły przede wszystkim rolę zwierząt pracujących, obecnie nie obowiązują ich próby pracy – charty afgańskie to przede wszystkim psy do towarzystwa, z sukcesami biorące udział w wystawach czy psich sportach. Zgodnie z Międzynarodową Federacją Kynologiczną, charty afgańskie zaliczane są do grupy 10 – charty i sekcji 1 – charty długowłose lub półdługowłose.

Jak wygląda chart afgański?

Chart afgański to duża rasa psów o charakterystycznym, orientalnym wyglądzie. Dorosłe samice osiągnąć mogą od 63 do 69 wysokości w kłębie przy wadze 15 – 20 kg, z kolei psy – od 68 – 74 cm ważąc w granicach 20 – 25 kg. Zgodnie ze wzorcem, charty afgańskie odznaczają się smukłą, muskularną sylwetką. Niezbyt wąska głowa z długą kufą osadzona jest na długiej, mocnej szyi. Zawsze noszona jest przez psy dumnie oraz wysoko. Pożądane są ciemne oczy i nos, mocne szczęki, a uszy powinny być noszone płasko i osadzone nisko z tyłu głowy.

Charty afgańskie wyróżniają się swoim wyglądem. Sprawiają wrażenie psów silnych i dumnych, a zarazem dystyngowanych i eleganckich, wywodzących się z wyższych sfer. Arystokratyczny wygląd to w dużej mierze zasługa samej szaty, będącej atrybutem psów – długi, jedwabisty, miękko opadający włos nadaje chartom afgańskim wdzięku i wytworności, co doskonale podkreśla ich równie wyrafinowany charakter.

Co ciekawe, dawniej to chart afgański krótkowłosy był standardem dla rasy – obecnie, zgodnie ze wzorcem, psy tej rasy występować mogą wyłącznie w odmianie długowłosej. Sierść gęsto pokrywa praktycznie całe ciało – obficie występuje w szczególności na kończynach i uszach. Wyraźnie krótszy, przylegający włos rośnie na grzbiecie, tworząc charakterystyczne siodło, sięgając od łopatek, aż po lędźwia. Krótki włos obecny jest także na część twarzowej. W przypadku chartów afgańskich dopuszczalne są wszystkie warianty umaszczenia.

Jaki charakter mają charty afgańskie?

Chart afgański to pies o dwóch obliczach – z jednej strony łagodny i spokojny, z drugiej natomiast pewny siebie, uparty i bardzo niezależny, a przy tym dość zdystansowany – nawet wobec najbliższych. Pomimo tego, że afgański chart nie jest wylewny w okazywaniu uczuć i sprawia wrażenie nieprzystępnego, jest bardzo wrażliwy i mocno przywiązuje się do rodziny. Ceni sobie w szczególności kontakt z najbliższym opiekunem, chętnie towarzysząc mu w wielu różnych aktywnościach. Nie jest jednak typowym pieszczochem. Przyjazny i otwarty w stosunku do znajomych sobie osób, wobec obcych pozostaje czujny, a także zachowuje dystans. Chart afgański dobrze toleruje inne zwierzęta i jest łagodny dla dzieci. Potrafi odnaleźć się w roli stróża, jednak nie nadaje się na psa obronnego.

Dostojny, szlachetny wygląd charta afgańskiego świetnie koresponduje z jego dumnym, wyważonym charakterem. Choć jednak na co dzień jest spokojny i opanowany, potrafi błyskawicznie zademonstrować prawdziwą naturę charta i drzemiący w nim instynkt łowiecki – wystarczy, aby w zasięgu jego wzroku pojawił się szybko poruszający się obiekt, który rozbudzi w nim popęd do gonienia zwierzyny. Przebywając w domu, nawet przez wiele godzin, chart afgański nie ma tendencji do niszczenia – musi jednak mieć okazję do spożytkowania nagromadzonej energii poza domem.

Afgański chart w swojej ojczyźnie  pełnił pierwotnie rolę psa pracującego. Wykorzystywany był przede wszystkim do stróżowania oraz polowań. Bardzo często psy pozostawiane były „same sobie” i samodzielnie zaganiały zwierzęta w wyższych partiach górskich. Kształtowany przez lata niezależny charakter, zaradność oraz nieufność wobec obcych są widoczne u psów tej rasy aż do dziś. Choć charty afgańskie są bardzo inteligentne, są jednymi z trudniejszych psów w szkoleniu. Trzeba zdobyć nie tylko ich zaufanie, ale również wyposażyć się w cierpliwość. Psy tej rasy nie lubią się podporządkowywać – są zwykle niesłychanie uparte i lubią postawić na swoim.

Chart afgański – wychowanie i szkolenie

Wychowanie i szkolenie psa afgańskiego powinno być oparte na pozytywnych metodach. Wymagana jest konsekwencja i stanowczość, jednak przy zachowaniu podejścia łagodnego, spokojnego i empatycznego. Charta afgańskiego nie wolno w żadnym wypadku ostro karcić. Zniechęci go to jedynie do dalszej pracy, a ponadto doprowadzi do osłabienia zaufania wobec opiekuna oraz pogłębienia dystansu. Dobrym motywatorem do nauki będą dla niego jego ulubione przysmaki dla psów. Z uwagi na tendencję rasy do przybierania na wadze, należy pamiętać, aby pupila nie nagradzać wyłącznie samym jedzeniem, ale także entuzjastyczną pochwałą lub wspólną zabawą.

Choć nauka podstawowych komend czy chodzenia na smyczy dla psów będzie wymagała czasu i cierpliwości ze strony opiekuna, jest koniecznością. Warto pamiętać, że chart afgański to rasa z silnym instynktem łowieckim. Na spacerze pies z pewnością niejednokrotnie wystawiany będzie na tak zwane zapalniki – bodźce, które rozbudzą w nim drzemiący popęd do puszczenia się w pogoń. Z tego powodu, tak ważne jest, aby nie tylko w przemyślany sposób wybierać trasę do spacerowania, ale również mieć psa afgańskiego pod kontrolą, a w razie potrzeby móc przywołać go awaryjnie. Wskazówki, jak się tego nauczyć, znajdziesz na naszym blogu o psach.

Wrodzonych potrzeb doga afgańskiego nie można jednak bagatelizować. Charty afgańskie to doskonali biegacze i myśliwi. Psy tej rasy są nie tylko bardzo szybkie, ale i wyjątkowo spostrzegawcze. Potrzebują nie tylko dużo ruchu, ale także możliwości zaspokojenia łowieckiego instynktu. Dobrze znaleźć w tygodniu więcej czasu na wyjazd w miejsce nieco bardziej odosobnione, w którym będzie mógł się naprawdę wyszaleć. Atrakcyjne dla charta afgańskiego będą przede wszystkim te zabawki dla psa, które będą w pewnym stopniu imitowały uciekającą zwierzynę. Mogą to być aporty lub kolorowe piłki wydające dźwięki.

Można też rozważyć włączenie dodatkowych aktywności dla pupila. Niektóre stowarzyszenia zrzeszające miłośników chartów afgańskich oferują coursing lub wyścigi, w czasie których zwierzęta te mogą dać upust nagromadzonej energii.

Żywienie charta afgańskiego – karma i suplementacja

Chart afgański to rasa wymagająca – również pod względem samego żywienia. Podobnie jak w przypadku innych psów, ważne jest to, aby dostosować rodzaj wybranej karmy dla psa do jego wieku, wagi, stanu zdrowia i aktywności. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że choć psy należą do dużych oraz dosyć aktywnych, mają tendencję do tycia. Zaleca się kontrolować nie tylko ilość podawanej karmy, ale także samych przysmaków.

Chartom afgańskim można podawać zarówno suche, jak i mokre karmy dla psów. Warto je również karmić gotowym BARFem lub samodzielnie przygotowywanymi posiłkami w domu, wzbogacanymi odpowiednimi preparatami witaminowo-mineralnymi. Podawanie jakichkolwiek suplementów dla psa należy jednak skonsultować ze specjalistą – powinny być one odpowiednio dobrane do stanu zdrowia charta afgańskiego, jego indywidualnych potrzeb i stosowanej diety. Decydując się na gotowe produkty, zaleca się wybierać te o wysokiej zawartości białka zwierzęcego.

Pielęgnacja chartów afgańskich

Pielęgnacja chartów afgańskich nie jest łatwa. Sierść jest nie tylko długa i delikatna, ale także pozbawiona podszerstka, przez co ma wzmożoną tendencję do kołtunienia. Decydując się na psa tej rasy trzeba więc liczyć się z tym, że pielęgnacja będzie wymagała systematyczności, cierpliwości, poświęcenia niemałej ilości czasu – nawet, jeśli pies nie będzie prezentowany na wystawach.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczają się szczotkowanie oraz kąpiel psa. Charta afgańskiego warto przyzwyczajać do nich już od małego. Pies wymaga częstego rozczesywania sierści – najlepiej co drugi dzień. Brak regularności szybko doprowadzi do powstania kołtunów, których rozplątanie będzie prawdziwą udręką – i dla psa, i dla właściciela.

Najważniejsze produkty do pielęgnacji sierści psów afgańskich to dobra, druciana szczotka z zaokrąglonymi końcami i metalowy grzebień. Włosy należy rozczesywać delikatnie, pasmo po paśmie, bez szarpania, zgodnie z kierunkiem wzrostu, zaczynając od warstw najniższych. Dobrze jest sprawdzić przy okazji, w jakim stanie jest skóra psa – długa okrywa może skutecznie maskować dermatozy różnego typu lub pasożyty zewnętrzne. Do rozczesywania kołtunów, jak i mycia charta afgańskiego, zaleca się stosować specjalnie kosmetyki dla psów do długiej sierści.

Chart afgański - zdrowie rasy

Charty afgańskie to psy mało podatne na choroby, cieszące się dobrym zdrowiem. Jednakże, podobnie jak większość innych ras, mają zwiększone predyspozycje do niektórych schorzeń. Najczęściej występujące problemy zdrowotne w przypadku chartów afgańskich to zaćma oraz dysplazja stawów biodrowych. Psy tej rasy mają również zwiększone ryzyko zapadania na mielopatię. Długość życia charta afgańskiego wynosi od około 12 do 14 lat.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób, należy ze szczególną starannością dokonać wyboru hodowli. Uwagę zwrócić trzeba przede wszystkim na to, czy jest ona zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce. Aby móc do niej przynależeć, hodowca musi spełnić szereg restrykcyjnych warunków. Daje to większą pewność, że afgański chart nie pochodzi z pseudohodowoli – a co za tym idzie, został prawidłowo zsocjalizowany i nie jest obciążony genetycznie.

Chart afgańskie to psy, które dość dobrze adaptują się do różnych warunków – zarówno niższych, jak i wyższych temperatur. W czasie upałów warto zapewnić im stały dostęp do wody, również na spacerach oraz pomyśleć o zakupie maty chłodzącej dla psa, która poprawi jego komfort termiczny w czasie najgorętszych dni.

Ile kosztuje chart afgański?

Cena charta afgańskiego zależy w dużej mierze od renomy danej hodowli oraz rodziców miotu. Im większe osiągnięcia sportowe lub wystawowe matki i ojca, tym zwykle wyższa cena za szczenię. Wpływ na ostateczną kwotę mają także nieco bardziej prozaiczne czynniki, takie jak lokalizacja czy bieżący popyt na rasę. Cena za szczeniaka charta afgańskiego z rodowodem pochodzącego z hodowli profesjonalnej, to przeciętnie koszt w granicach 5000 – 6000 złotych.

Kompletujesz wyprawkę dla swojego charta afgańskiego? A może przyszedł czas na wymianę legowiska dla psa, zakup nowych zabawek lub uzupełnienie zapasów karmy? Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa znajdziesz w MAXI ZOO – w sklepach stacjonarnych i online.

Do produktów dla psów

Inne rasy, które również mogą Ci się spodobać:

  • Greyhound: Może biegać z prędkością nawet 80 kilometrów na godzinę. Gdy ten czworonożny biegacz krótkodystansowy jest odpowiednio zmęczony, staje się prawdziwym leniuchem-domatorem.
  • Pies faraona: Jego wdzięczny wygląd przypomina przedstawienia Anubisa z czasów starożytnego Egiptu, a jego wyraźna potrzeba ruchu i wyostrzone zmysły doskonale uzupełniają ten wizerunek.
  • Saluki: Saluki zachwyca od pierwszego spojrzenia swoją elegancją i pięknem. Faktycznie Saluki, nazywany także “perskim chartem”, należy do najstarszych udomowionych ras psów. Opisywany jest także jako jeden z najszybszych czworonogów.
  • Borzoj: Borzoj należy do najszybszych lądowych zwierząt na ziemi. Rosyjska szlachta używała go do polowań. Dziś te czworonogi uznawane są za psy towarzyszące, ale w codziennym życiu należy uwzględnić ich potrzebę ruchu.

Zachęcamy Państwa do znalezienia najlepszych produktów dla swojego charta afgańskiego

Źródło

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie