Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Koszyk

Pies faraona – zwinny sprinter o przyjaznym charakterze

03.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Pharaonenhund liegt im Schnee

Jego zgrabny wygląd przypomina wizerunki Anubisa ze starożytnego Egiptu, jego zamiłowanie ruchu i wyostrzone zmysły doskonale się uzupełniają. Rzadki pies faraona z Malty jest entuzjastycznym myśliwym, a zarazem łagodnym, wesołym i bystrym członkiem rodziny.

Loading...

Tajemnicza przeszłość

Wokół pochodzenia maltańskiego psa faraona splata się wiele różnych wątków. Rysunki i znaleziska kości sugerują jednak, że na Maltę został on przywieziony przez handlarzy ze starożytnego Egiptu.

Po tym, jak termin pies faraona był od dawna stosowany wobec psów myśliwskich podobnych do chartów z wyprostowanymi uszami, Fédération Cynologique Internationale (FCI) sklasyfikowało rasę w 1977 r. Doprowadziło to do nazywania rasy Pharao Hound; Maltańczycy nazywają psa faraona „Kelb al-Fenek” ze względu na wykorzystanie go do polowań na króliki. W swojej ojczyźnie pies faraona pilnuje również stad kóz.

Charakter psa faraona

Szukają Państwo czujnego, inteligentnego psa, który fascynuje swoją zwinnością i będzie Państwu towarzyszył w aktywnym stylu życia w zgodzie z naturą? Pies faraona będzie doskonałym kandydatem. Jest on znakomitym myśliwym oraz tropicielem i uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy do późnej starości. Ze względu na swoje przyjazne, otwarte i troskliwe usposobienie, jest doskonałym towarzyszem rodzin. Ma dużo cierpliwości w stosunku do dzieci, dobrze dogaduje się również z innymi psami.

Wychowanie i hodowla psa faraona

Najważniejszy w hodowli tych czworonogów jest ruch w formie zabawy i/lub pracy. Oprócz codziennych spacerów okazję do skorzystania z umiejętności i do wyszalenia się zapewni psu faraona powersport agility. Wychowując psa faraona, należy zapewnić mu odpowiednią socjalizację i zajęcie właściwe dla danego gatunku. Pies faraona lubi zadowalać właściciela i pragnie nawiązać z nim bliski kontakt. Ze względu na to, że uwielbia szczekać, rozpiera go energia i potrzebuje sporej dawki aktywności ruchowej, raczej nie nadaje się do mieszkania w mieście.

Pielęgnacja psa faraona

Krótka, błyszcząca sierść psa faraona nie wymaga wielkich nakładów pracy. Regularne szczotkowanie pozwoli utrzymać jej połysk.

Cechy szczególne psa faraona

Pies faraona jest wrażliwy na zimno i ma skłonność do obżarstwa. Długość życia wynosi do 15 lat.

Rasa psów jest rzadka i wiąże się z pewnym ryzykiem chorób spowodowanych hodowlą. Dlatego też warto skontaktować się ze sprawdzonym hodowcą, który oddaje szczenięta na „wrażliwym etapie”, tj. w wieku od 12 do 14 tygodni, a także pozwoli Państwu na wcześniejsze wizyty w celu poznania psa. Związek Kynologiczny w Polsce udostępni Państwu listy rekomendowanych hodowców.

Najlepsze produkty dla Państwa psa faraona znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pies faraona

Rasa
Pies faraona (FCI: Pharao Hound, maltańska nazwa Kelb tal-Fenek)
Pochodzenie
Malta (pochodzenia), Wielka Brytania (patronat)
Klasyfikacja
Szpice i psy w typie pierwotnym
Rozmiar
56–63,5 cm w kłębie (pies), 53–61 cm w kłębie (suka)
Waga
brak ograniczeń, średnio od 18 do 27 kg
Budowa ciała
gładka, o wyraźnie zarysowanych liniach; wypukłe żebra i głęboka klatka piersiowa; górna linia prawie prosta, linia brzucha umiarkowanie podwinięta; lekko pochylony tył o średnio wysoko osadzonym ogonie zwężającym się ku górze; korpus od wierzchołka mostka do guza kulszowego nieznacznie dłuższy niż wysokość w kłębie
Oczy
owalny kształt; bursztynowy kolor; inteligentne, czujne spojrzenie
Uszy
stojące, duże i delikatne, ze średniowysoką, szeroką nasadą
Sierść i umaszczenie
sierść od średnio- do ciemnobrązowego; pożądane białe znaczniki na ogonie, dozwolone na palcach oraz w kształcie gwiazdy na piersi i w linii środkowej pyska; krótka i błyszcząca, o gęstej i delikatnej, niekiedy twardszej teksturze; brak piór
Cechy szczególne
entuzjastyczny, szybki myśliwy z lekkimi, energicznymi ruchami; znakomity tropiciel; uwielbia szczekać, wyrażając swoją radość z życia; cechuje go duża aktywność fizyczna; uwielbia jeść; jest wrażliwy na zimno
Charakter
inteligentny i czujny, o ufnym, przyjaznym i wesołym usposobieniu
Pielęgnacja
uważany za wytrzymałą rasę; istnieje ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych hodowlą – warto poszukać poważnych hodowców

Inne rasy, które mogą Ci się podobać:

  • Greyhound: Greyhound może biegać z prędkością nawet do 80 kilometrów na godzinę. Gdy ten ekspert od krótkich dystansów jest prawdziwie wyczerpany, staje się domowym kanapowcem.
  • Saluki: Saluki zachwyca już od pierwszego wejrzenia swoją elegancją i pięknem. Saluki, zwany również „perskim chartem“, jest jednym z najstarszych udomowionych ras psów. Jest też jednym z najszybszych czworonogów.
  • Chart afgański: Afgański chart był w swojej ojczyźnie używany jako pies do polowania oraz towarzysz rodziny. Te psy same prowadziły zwierzęta w wyższe górskie regiony, co do dzisiaj determinuje ich niezależny charakter.
  • Borzoj: Barsoi należy do najszybszych lądowych zwierząt na Ziemi. Rosyjska arystokracja wykorzystywała go do polowań. Obecnie Barsoi są trzymane jako psy towarzyszące, jednak trzeba wziąć pod uwagę ich potrzebę ruchu.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa psa faraona

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie