Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Greyhound – zręczny czworonóg o wrażliwym charakterze

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Greyhound steht in mitten einer Blumenwiese.

Greyhound potrafi biec z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Po powrocie do domu ze spaceru wybiegany krótkodystansowiec najchętniej drzemie na kanapie w pobliżu pozostałych członków rodziny. To dumne i wrażliwe zwierzę jest w rzeczywistości oddanym psem rodzinnym, który najlepiej spożytkuje swój nadmiar energii podczas treningów psich sportów.

Loading...

Dumny pies myśliwski o przodkach z czasów antycznych

Pochodzenia greyhoundów do dziś nie udało się do końca wyjaśnić. Pewne jest, że jego przodkowie żyli bardzo dawno temu: W grobowcach starożytnego Egiptu znaleziono rysunki psów, które wyglądają bardzo podobnie do dzisiejszego greyhounda. Z europejskiego lądu stałego na wyspę brytyjską greyhounda prawdopodobnie przywieźli Celtowie około 374 r. p.n.e. W XVI i XVII wieku również hiszpańskie charty dotarły z właścicielami do Wielkiej Brytanii – i rozpoczęły się próby hodowania tej rasy.

Arystokracja angielska wykorzystywała greyhounda głównie jako psa myśliwskiego i wyścigowego. Do 2004 roku greyhoundy w Wielkiej Brytanii nadal brały udział w tzw. polowaniach z psami. Dziś jest to na szczęście zabronione.

Charakter greyhoundów

Greyhound jest wiernym i rodzinnym psem towarzyszącym. Jeśli ma wystarczająco dużo ruchu, jest bardzo zrównoważony i uwielbia długie pieszczoty. Ten inteligentny czworonóg potrzebuje stałego kontaktu ze swoją rodziną i uważa się, że lubi dzieci.. A ponieważ jest on spokojny i zdolny do przystosowania się, mogą Państwo zabrać go ze sobą wszędzie. Agresja i głośne szczekanie są obce chartowi.

Jego charakter wyróżnia jednak duża potrzeba ruchu i bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Należy to koniecznie wziąć pod uwagę przed zakupem psa tej rasy.

Układanie i hodowla greyhoundów

Greyhound to niezwykle wrażliwy towarzysz, który nie toleruje żadnego grubiaństwa ani podniesionego tonu. Dlatego potrzebuje delikatnego, empatycznego wychowania. Dzięki cierpliwości i miłości dużo zdziałają Państwo u tego psa.

Zwykłe spacery nie wystarczają jednak chartowi angielskiemu, a greyhounda ze smyczy spuszczać nie wolno z powodu silnego instynktu łowieckiego i gończego. Odznacza się on silną potrzebą biegania. Mogą Państwo temu sprostać, wybiegając psa obok roweru lub odwiedzając z nim specjalne wybiegi dla chartów. Związek chartów oferuje takie trasy hobbystyczne. Jedną z dwóch dyscyplin tego sportu dla chartów są zawody torowe i Coursing na wolnym terenie.

Nie należy mylić tych psich sportów z profesjonalnymi wyścigami psów, które są zabronione w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii nie. W poszukiwaniu informacji o sportach dla chartów należy zwrócić się do Związku Kynologicznego w Polsce.

Pielęgnacja greyhoundów

Sierść greyhounda jest niezwykle łatwa w utrzymaniu: Krótka sierść nie pachnie psem; muszą ją Państwo tylko od czasu do czasu szczotkować rękawicą z wypustkami.

Cechy szczególne greyhounda

Do chorób typowych dla tej rasy należą tzw. Greysperre, dysplazja stawów łokciowych i biodrowych oraz problemy z oczami. Dzięki odpowiedzialnym hodowcom występują one jednak bardzo rzadko. Kupując szczeniaka, należy wybrać hodowcę, który dba o zdrowie swoich psów. Adresy otrzymają Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce.

U nas znajdziesz najlepsze produkty dla swojego greyhounda!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Greyhoundy

Rasa
Greyhoundy
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Chart
Rozmiar
Wysokość w kłębie od 71 do 76 centymetrów (pies), od 68 do 71 centymetrów w kłębie (suka)
Waga
od 23 do 33 kilogramów
Budowa ciała
silne, długonogie, smukłe, umięśnione
Oczy
owalne, skośne, najczęściej ciemne
Uszy
małe, rozetowate
Sierść i umaszczenie
krótka, gęsta, ściśle przylegająca, wybarwienie: czarne, białe, rude, płowe, brązowawo-złotorude, piaskowe, pręgowane lub każde z tych umaszczeń
Cechy szczególne
bardzo wrażliwe, o dużej swobodzie ruchów
Charakter
przywiązany do rodziny, przyjacielski, wierny, inteligentny
Zdrowie
Greysperre, dysplazja stawów łokciowych i biodrowych, problemy z oczami

Dodatkowe rasy, które mogą Cię zainteresować:

  • Chart afgański: Chart afgański w Afganistanie był wykorzystywany zarówno do pracy, jak i jako pies rodzinny do polowania. Psy te poruszały się samodzielnie po wyższych górskich regionach, dlatego do dziś ich dość niezależny charakter jest nadal wyraźnie zauważalny.
  • Pies faraona: Jego wytworny wygląd przypomina Anubisa z czasów starożytnego Egiptu, a jego silny popęd do ruchu i wyostrzone zmysły doskonale się uzupełniają ten wizerunek.
  • Saluki: Saluki, czyli perski chart, oczarowuje od pierwszego wejrzenia swoją elegancją i pięknem. Psy te należą do najstarszych udomowionych ras psów. Są to także jedni z najszybszych biegaczy.
  • Borzoj: Borzoj jest jednym z najszybszych zwierząt lądowych na ziemi. Rosyjska arystokracja wykorzystywała go do polowań. Współcześnie czworonogi te są hodowane jako psy towarzyszące, ale ich potrzeba ruchu musi być uwzględniona w codziennym wychowaniu.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa greyhounda

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie