Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Greyhound – charakterystyka rasy, wymagania, cena

27.06.2024 - Czas czytania: 10 minuty

Ein Greyhound steht in mitten einer Blumenwiese.

Greyhound to mistrz torów wyścigowych z mocno zakorzenionym instynktem gończym i łowieckim. Nie bez powodu porównuje się go do geparda – charty tej odmiany należą do najszybszych na świecie. Znakomite predyspozycje fizyczne to niejedyne, czym greyhoundy mogą się pochwalić. Psy tej rasy imponują wyrafinowaną, szlachetną sylwetką i wspaniałym charakterem – są łagodne, oddane oraz bardzo przywiązane. Nieco wrażliwe, potrzebują jednak odpowiedniego prowadzenia. Najważniejsze informacje o rasie znajdziesz w tym artykule!

Loading...

Podstawowe informacje o greyhoundach

Podsumowanie informacje o greyhoundach

Rasa
Greyhoundy
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Chart
Rozmiar
Wysokość w kłębie od 71 do 76 centymetrów (pies), od 68 do 71 centymetrów w kłębie (suka)
Waga
od 23 do 33 kilogramów
Budowa ciała
silne, długonogie, smukłe, umięśnione
Oczy
owalne, skośne, najczęściej ciemne
Uszy
małe, rozetowate
Sierść i umaszczenie
krótka, gęsta, ściśle przylegająca, wybarwienie: czarne, białe, rude, płowe, brązowawo-złotorude, piaskowe, pręgowane lub każde z tych umaszczeń
Cechy szczególne
bardzo wrażliwe, o dużej swobodzie ruchów
Charakter
przywiązany do rodziny, przyjacielski, wierny, inteligentny
Zdrowie
Greysperre, dysplazja stawów łokciowych i biodrowych, problemy z oczami

Greyhound – historia i pochodzenie rasy

Greyhound to jedna z tych ras, w przypadku której trudno o jednomyślność, co do historii jej powstania czy nawet samej nazwy. Na przestrzeni wieków, teorii wyjaśniających namnożyło się wiele.

Niektóre z nich wskazują, że nazwa „greyhound” nawiązywać miała do wysokiej rangi psów w społeczeństwie i związanego z ich posiadaniem prestiżu (łac. gradus). Inne z kolei utrzymują, że pochodzi ona od terminu „grajus” oznaczającego „grecki” lub angielskiego „grey”, co miałoby wskazywać na niegdysiejszą dominację szarego umaszczenia wśród przedstawicieli tej rasy. Jeszcze inne teorie podnoszą, że „greyhound” to nazwa bliskoznaczna do „sighthound”, powstała na drodze zniekształcenia wyrazu „gazehound”, eksponująca zarówno charakterystyczną maść psów tej rasy oraz ich wrodzoną zdolność do polowania przy pomocy wzroku.

Wątpliwości nie budzi natomiast samo pochodzenie rasy. Korzenie chartów greyhound sięgają pustynnych zakątków globu i prowadzą do Egiptu – to właśnie w kraju faraonów odnaleziono najstarsze artefakty świadczące o obecności greyhoundów na tych terenach. Mowa tu nie tylko o malowidłach ściennych ze scenami z polowań, ale także zmumifikowanych szczątkach psów w typie rasy, jakie odnaleziono w grobowcach. Znaleziska pozwalają podejrzewać, że protoplaści chartów greyhound mogli występować nawet przeszło 2000 lat p.n.e.

Nim greyhoundy trafiły na Wyspy Brytyjskie (gdzie później rozwinęła się ich hodowla), w pierwszej kolejności przybyły do Afganistanu. Stamtąd z kolei, najprawdopodobniej wraz z Celtami około 374 r. p.n.e., psy trafiły do Brytanii, gdzie stały się symbolem społecznej pozycji i prestiżu. Z czasem, w wyniku wprowadzenia zakazów, greyhoundy dostępne były wyłącznie dla angielskiej arystokracji. Już od wczesnego średniowiecza psy wykorzystywano głównie do polowań na leśne zwierzęta, dopiero z czasem „przekwalifikowano” ich użytkowość z psów myśliwskich na wyścigowe.

Obecnie charty greyhound biorą udział w wystawach, jak i różnych dyscyplinach kynologicznych. Mistrzami są oczywiście na torach wyścigowych – w końcu to najszybsza rasa psów!

Charakterystyka charta greyhound

Greyhound to rasa uznawana przez wiele organizacji kynologicznych. Zgodnie z klasyfikacją FCI, tj. Fédération Cynologique Internationale (Międzynarodową Federacją Kynologiczną) figuruje pod wzorcem nr 158 w grupie 10 – Charty i sekcji 3 – charty krótkowłose. Rasa nie podlega próbom pracy.

Jak wygląda greyhound?

Greyhound to duży pies o atletycznej, eleganckiej sylwetce i wspaniałych proporcjach. To typ sprintera – choć silny i dobrze umięśniony, absolutnie nie daje wrażenia przysadzistości. Charakterystyczna budowa ciała znakomicie predysponuje psa do zgarniania najwyższych trofeów w psich wyścigach. W czasie biegu tylne łapy wysuwane są mocno w przód, co daje psu doskonały napęd i pozwala mu rozwinąć imponującą prędkość. W tym kontekście, pies greyhound pod wieloma względami przypomina geparda. Podobnie jak wspomniany dziki kot, ma muskularne, smukłe ciało, głęboką klatkę piersiową, wąską talię, długie, mocne kończyny i niewielką głowę, osadzoną na długiej, dostojnie wygiętej szyi.

Zgodnie z wzorcem, greyhound to chart krótkowłosy o zwartym, lecz zarazem delikatnym włosie. Choć nazwa rasy może na to nie wskazywać, gama dopuszczalnego umaszczenia w obrębie rasy jest szeroka – akceptowalna jest jednolita maść czarna, biała, niebieska, błękitna, płowa, jasnopłowa, czerwona, pręgowana, łaciata. Kolory te mogą także występować z białymi znaczeniami.

Greyhound – charakter i zachowanie

Greyhound to aktywny, inteligentny pies o łagodnym i przyjaznym usposobieniu. Pomimo tego, że jego wygląd może na to nie wskazywać, jest wrażliwy, a także mocno przywiązuje się do rodziny.

Choć na co dzień jest względnie spokojny, trzeba pamiętać, że drzemie w nim silny instynkt łowiecki i gończy. W momencie dostrzeżenia szybko poruszającego się, uciekającego obiektu, chart greyhound potrafi natychmiast puścić się w dziką pogoń. Imponująco szybki oraz zawzięty, kierowany instynktem, jest nie do zatrzymania, dlatego przywołanie awaryjne psa i nauka chodzenia na smyczy to podstawa w jego przypadku (wskazówki dotyczące szkolenia w tym zakresie znajdziesz na naszym blogu o psach). Oprócz zdolności rozwijania niesamowitej prędkości w czasie biegu, przedstawiciele tej rasy mogą pochwalić się doskonałym wzrokiem i spostrzegawczością.

Greyhound wykazuje wysokie zdolności adaptacyjne. Jeśli ma wystarczająco dużo ruchu, jest bardzo zrównoważony i bez problemu nadaje się do trzymania w mieszkaniu. Wrażliwy oraz oddany pies greyhound, potrzebuje stałego kontaktu ze swoją rodziną. Znakomicie współpracuje z dziećmi i uwielbia się z nimi bawić. Agresja, a także głośne szczekanie są niepożądane i niezgodne ze standardem rasy.

Wychowanie i szkolenie chartów greyhound

Greyhoundy to psy, które znakomicie współpracują z człowiekiem. Poddane właściwej socjalizacji w hodowli, są otwarte i kontaktowe. Z natury inteligentne i pojętne, łatwo się uczą, a odpowiednio prowadzone, są bardzo posłuszne oraz błyskawicznie reagują na komendy.

W układaniu czworonoga należy pamiętać o jednym – greyhound to niezwykle wrażliwy pies, który źle znosi krzyk i ostre reprymendy – z tego też względu wymaga delikatnego, empatycznego podejścia. Surowe szkolenie absolutnie nie jest wskazane w przypadku tej rasy – doprowadzi wyłącznie do osłabienia wzajemnych więzi, a nawet może przyczynić się do pojawienia się problemów behawioralnych. Nie oznacza to jednak, że greyhound ma być wychowywany bez żadnych zasad. Nauka pożądanych komend i zachowań – w szczególności chodzenia na smyczy dla psów i przywołania awaryjnego (charty greyhound mają nieodpartą chęć puszczenia się w pogoń za wszystkim, co tylko szybciej się rusza) – powinna jednak opierać się na pozytywnym wzmacnianiu i przyjemnych skojarzeniach. Nagrody w postaci ulubionego przysmaku, pochwały czy nowej zabawki dla psa skutecznie go zmotywują i przełożą się na szybko zauważalne efekty pracy.

Choć greyhound nie musi biegać godzinami, by być psem szczęśliwym, faktem jest to, że wymaga sporej ilości ruchu każdego dnia. Rozważając, jakie aktywności dadzą mu najwięcej radości, warto przede wszystkim skupić się na tych bliskich jego naturze, które wykorzystają wrodzone predyspozycje. Chart angielski greyhound to nie tylko urodzony sprinter, ale i doskonały myśliwy, który sprawdzi się w wielu sportach kynologicznych – nie tylko psich wyścigach, ale także agility czy flyball. Przedstawiciel tej rasy będzie także wspaniałym towarzyszem podczas biegania czy jazdy na rowerze. Wiele radości sprawi mu także aportowanie na otwartej przestrzeni kolorowej piłki, frisbee czy zabawek do rzucania dla psów.

Po powrocie do domu ze spaceru wybiegany greyhound chętnie drzemie na kanapie w pobliżu pozostałych członków rodziny. Pupilowi trzeba zapewnić także oddzielne posłanie, ponieważ legowiska dla psów pełnią nie tylko rolę miejsca do spania, ale również azylu, w którym nasz czworonożny przyjaciel schroni się w razie potrzeby odpoczynku w odosobnieniu czy chęci poobserwowania obecnych w domu gości z bezpiecznej odległości.

Pielęgnacja greyhounda

Greyhound to rasa psa, która praktycznie nie linieje. Sierść jest względnie łatwa w utrzymaniu – nie wymaga ani przesadnie skomplikowanych zabiegów, ani też złożonej pielęgnacji, aby zachwycać świetnym stanem. Regularnie trzeba kontrolować stan pazurów, oczu i uszu psa, a ponadto dbać o higienę jamy ustnej.

Charty greyhound to psy z natury bardzo czyste. Gładka, zwarta sierść nie absorbuje nadmiernie zapachów, ani też nie „trzyma” brudu. Dzięki temu, psa wystarczy myć średnio 2 – 3 razy do roku – chyba, że istnieją wskazania do częstszych kąpieli. Niewielkie zabrudzenia można łatwo usunąć przy pomocy zwilżonej ściereczki. W przypadku tych nieco większych, dobrze sprawdzi się tak zwana kąpiel na sucho, wykonywana w domu, w której warto zastosować specjalne kosmetyki dla psów.

Greyhounda wystarczy wyczesywać 1 – 2 razy w tygodniu. Polecane produkty do pielęgnacji sierści psa to jednak nie standardowe grzebienie czy pudlówki, lecz przede wszystkim specjalne, gumowe zgrzebła – przykładowo, silikonowe szczotki lub rękawice z wypustkami.

Jaka karma dla greyhounda?

Greyhoundy lubią jeść – co zresztą nie dziwi przy ich dużej aktywności w ciągu dnia. Pomimo apetytu, są jednak dość wybredne. Przy wyborze karmy dla psów tej rasy dobrze więc zadbać nie tylko o dobry jakościowo skład, ale i dobry smak. Warto eksperymentować i testować produkty różnych marek. Czworonogi także mają swoje preferencje, co do smaku, konsystencji czy samej formy podawanych posiłków. W wielu przypadkach pomaga również doprawianie jedzenia – na przykład poprzez dodanie do karmy liofilizowanych przysmaków dla psów, aromatycznych past czy sosów.

Żywienie charta greyhound powinno być jak najlepiej dopasowane do jego indywidualnych potrzeb – wieku, wagi, aktywności oraz ogólnego stanu zdrowia. Dobrym pomysłem może być wzbogacenie posiłków dodatkiem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Przed włączeniem do diety suplementów dla psa zaleca się jednak konsultację ze specjalistą.

Greyhound rasa psa – zdrowie i choroby

Greyhoundy to psy mogące pochwalić się dobrym zdrowiem. Średnia długość ich życia oscyluje w granicy 12 – 14 lat – co w przypadku psów ras dużych jest naprawdę dobrym „wynikiem”. Choć charty angielskie greyhound nie są nadmiernie obciążone genetycznie, mają jednak predyspozycje ku określonym chorobom i schorzeniom. Problemy typowe dla rasy to przede wszystkim:

  • przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki,
  • niedoczynność tarczycy,
  • szmery serca,
  • nowotwory kości,
  • nadwrażliwość na niektóre leki (w tym narkozę).

Choć greyhound wykazuje względnie wysoką zdolność adaptacji do warunków środowiskowych, trzeba wiedzieć, że nie przepada za niskimi temperaturami i wilgocią. W chłodniejsze pory roku należy więc odpowiednio przygotować go na spacer. Wygodne ubrania dla psa, zapewniające komfort termiczny i swobodę ruchu, uchronią pupila od przeziębienia i umożliwią dłuższe spacerowanie bez uczucia wychłodzenia.

Greyhoundy – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies greyhound?

Cena za szczeniaki charta greyhound waha się w zależności od pochodzenia psa, w tym osiągnięć wystawowych rodziców, lokalizacji, popytu na rasę czy samej renomy hodowli. Szczeniak z rodowodem, pochodzący od hodowcy zrzeszonego w uznanych federacjach kynologicznych, kosztuje średnio około 5000 – 7000 złotych.

Ile ruchu potrzebuje greyhound?

Wbrew pozorom, zaspokojenie apetytu greyhounda na ruch nie jest ekstremalnie trudnym zadaniem. Choć w porównaniu do innych ras, wymaga on większej dawki aktywności, nie potrzebuje wielu godzin biegania, by móc się wyszaleć. Podstawa w ciągu dnia to długi spacer. Oczywiście nie można opierać się tylko na nim. Jeśli istnieją ku temu możliwości, warto pobawić się z swoim greyhoundem w intensywniej angażującą aktywność. Ogromną frajdę przyniesie mu w szczególności aportowanie kolorowej piłki dla psów czy łapanie frisbee.

Czy greyhound linieje?

Charty greyhound linieją w znikomym stopniu, przez co świetnie sprawdzają się dla alergików. Większego problemu nie sprawia również sama pielęgnacja sierści.

Ile lat żyje chart angielski greyhound?

Charty angielskie greyhound żyją w granicach 10 – 14 lat. Średnia długość życia psów zależy od wielu czynników, dlatego ważny jest nie tylko wybór dobrej hodowli, ale także zapewnienie psu odpowiedniej opieki i warunków do życia.

Ile waży greyhound?

Psy greyhound to duża rasa. Samice ważą zwykle w granicach 27 – 36 kg, osiągając przy tym 68 – 71 cm wysokości w kłębie. Samce są nieco większe – zgodnie z wzorcem, powinny mieścić się w przedziale 30 – 40 kg przy 71 – 76 cm wysokości.

Z jaką prędkością biega greyhound?

Greyhound jest najszybszy nie tylko wśród chartów, ale i pozostałych ras psów. Potrafi biec z prędkością ponad 70 kilometrów na godzinę.

Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa rasy greyhound znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!

Do produktów dla psów

Dodatkowe rasy, które mogą Cię zainteresować:

  • Chart afgański: Chart afgański w Afganistanie był wykorzystywany zarówno do pracy, jak i jako pies rodzinny do polowania. Psy te poruszały się samodzielnie po wyższych górskich regionach, dlatego do dziś ich dość niezależny charakter jest nadal wyraźnie zauważalny.
  • Pies faraona: Jego wytworny wygląd przypomina Anubisa z czasów starożytnego Egiptu, a jego silny popęd do ruchu i wyostrzone zmysły doskonale się uzupełniają ten wizerunek.
  • Saluki: Saluki, czyli perski chart, oczarowuje od pierwszego wejrzenia swoją elegancją i pięknem. Psy te należą do najstarszych udomowionych ras psów. Są to także jedni z najszybszych biegaczy.
  • Borzoj: Borzoj jest jednym z najszybszych zwierząt lądowych na ziemi. Rosyjska arystokracja wykorzystywała go do polowań. Współcześnie czworonogi te są hodowane jako psy towarzyszące, ale ich potrzeba ruchu musi być uwzględniona w codziennym wychowaniu.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa greyhounda

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie