Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Borzoj – szybki jak strzała myśliwy z rosyjskich przestrzeni

01.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Duży chart borzoi stojący w lesie

Borzoj należy do najszybszych zwierząt lądowych na ziemi. Z jego zalet korzystali na polowaniach rosyjscy bojarzy. Dzisiaj borzoje są trzymane jako psy towarzyszące, jednak ich zapotrzebowanie na ruch wymaga obowiązkowego zaspokojenia. Wyścigi chartów lub coursing są dla tej rasy optymalnymi rodzajami aktywności. Aby utrzymać borzoja w dobrej kondycji, powinni Państwo mieć dostęp do terenu, na którym może się wybiegać, lub dużego ogrodu.

Loading...

Szybszy niż wiatr

Nazwa borzoja wiele mówi o jego cechach, ponieważ pochodzi od rosyjskiego „borzyj”, co po polsku oznacza „szybki”. Słusznie, borzoj należy do najszybszych zwierząt lądowych. Już w XV wieku borzoj był hodowany do polowań przez rosyjską arystokrację. Borzoje pomagały w polowaniach na lisy, zające i dużą dziczyznę, lecz także na wilki. Wielu carów i wielkich książąt hodowało wielkie sfory tych psów liczące nawet 500 osobników.

Borzoj jest jednym z psów, który były inspiracją dla wielu artystów. Można go zobaczyć na licznych obrazach współczesnych malarzy, jego sylwetkę uwieczniali również rzeźbiarze. Nawet Tołstoj wystawił mu pomnik w swoim dziele „Wojna i pokój”.

Borzoj to pies o urzekającym pięknie. Wzorzec rasy przewiduje wysokość do 85 cm. Sierść borzoja jest jedwabista lub delikatnie lokowana. Barwa umaszczenia może być jednolita lub z plamami, niepożądana jest tylko maść czekoladowa bądź niebieska.

Cechy i charakter borzoja

W domu borzoje są zrównoważone i spokojne. Uwielbiają kontakt z rodziną; zbyt duża samotność i chów poza domem sprawiają, że te wrażliwe psy marnieją. Wobec obcych są raczej zdystansowane i wyczekujące. Charty lubią ruch i szybkość, mają wyraźnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego też takie dyscypliny sportu dla psów, jak coursing (pogoń za atrapą ofiary) czy też wyścigi chartów są dla nich idealną aktywnością. Aby zaspokoić potrzebę wybiegania się psa, mogą Państwo uprawiać z nim jogging, jazdę rowerem lub wziąć go ze sobą na rolki, borzoj będzie zachwycony!

Wychowanie i hodowla borzoja

Aby zmienić borzoja w fantastycznego przyjaciela rodziny, należy najpierw zrozumieć tę wyjątkową rasę psów. Od arystokratycznego Rosjanina nie warto oczekiwać podporządkowania i ślepego posłuszeństwa. Tego delikatnego olbrzyma można jednak z łatwością wychować i nauczyć przychodzenia na zawołanie. Zalecana jest wizyta w dobrej szkole dla psów. Poza tym borzoj najlepiej będzie się czuł na terenach wiejskich w domu z dużym ogrodem, ewentualnie inną dużą przestrzenią do wybiegu, gdzie Państwa pies będzie mógł się wyszaleć razem ze swoimi psimi kumplami.

Pielęgnacja borzoja

Długa i gładka sierść jest łatwa w pielęgnacji, a do tego jest „samoczyszcząca”. Raz w tygodniu należy jednak wyczesać i wyszczotkować borzoja.

Zdrowie

Rasa jest stosunkowo wytrzymała. Jednak ze względu na swoje rozmiary borzoj jest podatny na skręt żołądka. Należy podawać mu kilka małych porcji karmy kilka razy dziennie i pozwolić psu odpocząć po posiłku.

Najlepsze produkty dla Państwa borzoja znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Borzoj

Rasa
Borzoj, chart rosyjski
Pochodzenie
Rosja
Klasyfikacja
Charty
Rozmiar
75-85 cm (psy), 68-78 cm (suki)
Waga
35-45 kilogramów
Budowa ciała
arystokratyczna, nieco wydłużona
Oczy
duże, w kształcie migdałów, ciemnobrązowe do brązowych z czarną krawędzią
Uszy
małe, cienkie, zwinne, spiczasto zakończone, pokryte krótką sierścią, zwykle skierowane do tyłu
Sierść i umaszczenie
długie, miękkie, jedwabiście gładkie, lekkie, faliste lub z dużymi lokami; wszystkie kolory oprócz brązowego, czekoladowego i niebieskiego umaszczenia, zarówno jednolite, jak i łaciate
Cechy szczególne
jedno z najszybszych zwierząt lądowych na ziemi
Charakter
w domu spokojny, na zewnątrz tryskający energią, powściągliwy wobec obcych
Zdrowie
wytrzymała rasa, jednak ze względu na wielkość może być podatna na skręt żołądka

Inne rasy, które również mogą ci się spodobać:

  • Greyhound: Greyhound potrafi szybko biegać po terenie. Porusza się bowiem z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Po intensywnym wysiłku na krótkich dystansach, w domu zamienia się w prawdziwego lenia.
  • Pies faraona: Jego wdzięczny wygląd przypomina postacie Anubisa z czasów starożytnego Egiptu, a silny instynkt ruchu i wyostrzone zmysły doskonale się uzupełniają ten wizerunek.
  • Saluki: Saluki oczarowuje swoją elegancją i pięknem od pierwszego wejrzenia. Saluki zwany również perskim chartem, należy do najstarszych udomowionych ras psów. Jest też jednym z najszybszych czworonogów.
  • Chart afgański: W Afganistanie psy te były uznawane za psy rodzinne oraz idealnych towarzyszy do polowań. Ich niezależny charakter pozostaje widoczny do dziś.

Odpowiednie produkty dla Państwa borzoja

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie