• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Whippet – sympatyczna rasa pełna przeciwieństw

01.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Whippet Hund trägt einen Ball im Maul

Na zewnątrz — szybki i niezależny myśliwy, w środku — prawdziwy leniuch: whippet to smukły pies towarzyszący średniej wielkości o wyjątkowym charakterze. Charty o długich łapach są z natury powściągliwe i posiadają silny instynkt łowiecki. W dobrych rękach te wrażliwe psy potrafią się otworzyć, wykazują dużą chęć do zabawy i okazują miłość oraz przywiązanie swoim opiekunom.

Loading...

Szybki jak wiatr

Początki whippeta sięgają średniowiecza. W hrabstwach Midlands i północnej Anglii mały chart pojawiał się już w XVI wieku. na obrazach i pismach. Nazwa „whippet” w luźnym tłumaczeniu oznacza „szybko biegającego, małego psa”. Whippety zajmowały się przede wszystkim polowaniem na zające. Instynkt łowiecki tych sportowców o długich łapach jest dziś tak silny, jak kiedyś, i należy mieć go na uwadze, decydując się na whippeta. Mimo to whippety należą dziś do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych ras w Europie.

Charakter whippeta

Whippet w domu to prawdziwa śpiąca królewna. Gdy tylko może, znika między poduszkami na kanapie i przesypia większość dnia. Jest spokojny, ostrożny i wrażliwy. Whippet mieszkający w domu z małymi, rozrabiającymi dziećmi, potrzebuje miejsca, w którym może zaszyć się z dala od zgiełku. Na dworze natomiast budzi się w nim zapalony myśliwy: gdy tylko spuści się go ze smyczy, whippet wyciąga przed siebie łapy – i już go nie ma! Pierwsze whippety zostały stworzone do samodzielnego polowania i do dziś nie mają oporów przed odkrywaniem okolicy w pojedynkę. Podczas polowania kierują się wzrokiem i dostrzegają potencjalną zdobycz na długo przed właścicielem. Dlatego tak ważne jest, aby właściciel whippeta potrafił skutecznie zapanować nad instynktem łowieckim swojego pupila. Podczas szkolenia whippeta należy postępować spokojnie i uczciwie — w przeciwnym razie wrażliwy whippet szybko traci zaufanie do człowieka.

Wychowanie i hodowla whippeta

W wychowaniu whippeta ważne jest wyczucie, odpowiednia koordynacja i zrozumienie dla łowieckich zachowań psa. Choć whippety silnie przywiązują się do swojej rodziny i zabiegają o względy domowników, ich szkolenie bywa wymagające. Zdarza im się kwestionować polecenia i wykonywać je jedynie wtedy, gdy przyjdzie im na to ochota. Whippety, które przeszły odpowiednią socjalizację, nie okazują z reguły agresji wobec ludzi ani innych psów. Jeśli jednak wygra u nich instynkt łowiecki, tracą powściągliwość. Ważne jest więc, aby od samego początku temu przeciwdziałać. Dobrze zabezpieczony ogród to podstawa, jeśli pies może biegać po nim bez nadzoru. Młode whippety należy trzymać na dworze na smyczy dopóki nie nauczą się przychodzić na zawołanie, nawet gdy ujrzą potencjalną zdobycz. Najlepiej sprawdzi się w tym celu smycz treningowa, która zapewni psu ochronę podczas spaceru, jednocześnie dając mu poczucie wolności.

Pielęgnacja whippeta

Te eleganckie czworonogi są praktycznie pozbawione własnego zapachu i mają krótką, aksamitną sierść, która wymaga pielęgnacji za pomocą miękkiej szczotki. Konieczna jest również kontrola oczu, uszu, zębów i pazurów. Whippety potrzebują diety, która uwzględnia ich poziom aktywności. Bieganie odgrywa ważną rolę w życiu whippeta. Psy tej rasy dożywają nawet 14 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego whippeta!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Whippet

Rasa
Whippet
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Charty
Rozmiar
Od 44 do 52 cm w kłębie
Waga
9–19 kg
Budowa ciała
długie łapy, atletyczna sylwetka biegacza
Oczy
owalny kształt, czujne spojrzenie
Uszy
drobny, raczej mały, z zagiętą końcówką
Sierść i umaszczenie
jedwabista sierść w niezliczonych odcieniach: od czarnego przez szary lub kremowy po jasnobrązowy lub biały, przeważnie moręgowata lub cętkowana
Cechy szczególne
powściągliwy charakter; potrzebuje czasu, aby się otworzyć i zaufać człowiekowi
Charakter
niezależny, ostrożny, przywiązany, z silnym instynktem łowieckim
Pielęgnacja
wyjątkowo łatwy w pielęgnacji (szczotkowanie, obcinanie pazurów i czyszczenie uszu)
Zdrowie
sporadycznie występujące choroby serca, skóry i oczu oraz choroby autoimmunologiczne

Czy znasz również inne odmiany chartów? Oto one:

  • Chart szkocki: Olbrzymi szkocki Deerhound prezentuje wspaniały charakter i uwielbia być częścią ludzkiej grupy. Jego życzliwość i miłość do dzieci sprawiły, że ten niegdyś nieustraszony chart łowny z wyżyn stał się posłusznym i cierpliwym członkiem rodziny.
  • Wilczarz irlandzki: Jest największym przedstawicielem swojego gatunku i zachwyca swoich fanów lojalnością i zrównoważonym charakterem wobec ludzi i zwierząt. Niegdyś był to nieustraszony towarzysz arystokracji podczas polowań na jelenie, dziś jest raczej kochającym i czasem nieco gwałtownym członkiem rodziny. Wymaga jednak odpowiedniego wychowania.
  • Greyhound: Greyhound potrafi szybko biegać po terenie. Porusza się bowiem z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Po intensywnym wysiłku na krótkich dystansach, w domu zamienia się w prawdziwego lenia.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa whippeta

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie