• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Portugalski pies dowodny – doskonały pływak i pies rodzinny

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Portugiesischer Wasserhund sitzt auf der Wiese

Portugalskiemu psu dowodnemu niemal groziło wyginięcie – a kilka dziesięcioleci później trafił jako rodzinny pies Obama’ów do Białego Domu. Na szczęście w latach 30. pewien magnat rybny dostrzegł tę cudowną rasę i przyczynił się do jej intensywnej hodowli. Dziś rasa jest uważana za poufną wskazówkę dla rodzin, które chciałyby lubiącego ruch, przyjaznego, lubiącego wodę i dzieci psa.

Loading...

Portugalski-pies-dowodny: Bez wody się nie da

Pierwsze wzmianki na temat portugalskich psów dowodnych – oficjalnie Cão de Água Português — pojawiają się w dokumentach klasztornych z XI wieku. wieku. Autor opisuje ratunek tonącego z wraku statku przez psa rybaka. Zgodnie z przekazem psy już wtedy pomagały wyciągać z morza utracone siatki z połowów i ratować ludzi. Portugalski pies dowodny ma nawet specjalne błony pławne między palcami, aby skuteczniej pływać i nurkować w wodzie.

W ostatnich dziesięcioleciach te zabawne, nieliniejące i zawsze mające dobry humor psy zdobyły stałe miejsce wśród psów rodzinnych.

Charakter portugalskiego psa dowodnego

Portugalski pies dowodny to udane połączenie psa pracującego, towarzyszącego i rodzinnego. Jest inteligentny, a nawet bardzo mądry, niesamowicie aktywny, ciekawski i przyjazny dla ludzi. Nie zna agresji, ale lubi się ponudzić. Wprawdzie zawsze bardzo stara się przypodobać, ale schodzi z drogi, kiedy nikt się nim nie zajmuje.

Jeśli od początku będzie dobrze socjalizowany i konsekwentnie wychowywany, zdolny do przystosowania się pies dowodny będzie mógł wykorzystać swoje mocne strony: Ma umiarkowany instynkt myśliwski i jest czujny – doskonale nadaje się do wspólnego sportu dla psów, wycieczek, sztuczek dla psów i wielu innych. Portugalski pies dowodny żyje od stuleci jako część swojej dwunożnej rodziny i kocha dzieci. W młodym wieku może być on jednak zbyt gwałtowny dla małych dzieci.

Wychowanie i hodowla portugalskiego psa dowodnego

Potrzeba ruchu i inteligencja portugalskich psów dowodnych musi być wzięta pod uwagę. Ten wymagający czworonóg wymaga zajęcia z dużą ilością aktywności fizycznej i umysłowej. Długie spacery, sport dla psów, jak agility i trening dummy lub zabawy w chowanego dla nosa – powinni Państwo zaoferować swojemu ulubieńcowi zróżnicowany program.

Oczywiście nie może zabraknąć wody. Ci Portugalczycy uwielbiają pływać i aportować przedmioty z wody. Nie robi im przy tym różnicy, czy jest to latem, czy zimą. Także jakość wody, prąd i inne niebezpieczeństwa są im nieznane. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby pies kąpał się tylko w odpowiednich miejscach.

Pielęgnacja portugalskiego psa dowodnego

Portugalski pies dowodny ma sierść podobną do pudla, którą można strzyc co 4 do 8 tygodni. Dodatkowo trzeba szczotkować sierść kilka razy w tygodniu i codziennie usuwać rzepy, patyczki i inne „znaleziska”. Podobnie jak wszystkie psy z lokami, również pies dowodny jest podatny na stany zapalne uszu, jeśli włosy w uszach nie są usuwane. Po kąpieli należy koniecznie wytrzeć uszy od wewnątrz.

Cechy szczególne portugalskiego psa dowodnego

Popularny Portugalczyk jest uważany za wytrzymałą, długowieczną rasę ze stabilnych linii hodowlanych. Istnieje kilka chorób dziedzicznych, które trzeba wykluczyć w ramach selekcji hodowlanej. Dlatego zaleca się zakup szczeniaka z renomowanej hodowli, zatwierdzonej przez Związek Kynologiczny w Polsce. Rodzice i miejsce hodowli spełniają przy tym ważne kryteria dopuszczenia. Nieobciążony zdrowotnie pies dowodny może dożyć wieku od 12 do 15 lat.

Najlepsze produkty dla Państwa portugalskiego psa dowodnego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Portugalski pies dowodny

Rasa
Portugalski pies dowodny/Cão de Água Português
Pochodzenie
Portugalia
Klasyfikacja
Psy dowodne
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 43 do 57 cm
Waga
od 16 do 22 kilogramów
Budowa ciała
harmonijny, umięśniony, prawie kwadratowy
Oczy
duże, ciemne i z otwartym spojrzeniem
Uszy
krótki, trójkątny, przylegający do twarzy
Sierść i umaszczenie
wytrzymała, luźna sierść bez podszerstka, kolory: biały, czarny i brązowy oraz cętki w tych kolorach
Cechy szczególne
prawie wszystkie portugalskie psy dowodne wywodzą się od psa „Leao”
Charakter
prawie wszystkie portugalskie psy dowodne wywodzą się od psa „Leao”
Pielęgnacja
bardzo inteligentny, przyjazny ludziom i fantastyczny pływak
Zdrowie
kilka chorób genetycznych (testy u zwierząt hodowlanych)

Zachęcamy do odkrycia produktów dla Państwa portugalskiego psa dowodnego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie