• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Kooikerhondje – inteligentne psy myśliwskie z Holandii

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zwei Kooikerhondje Hunde sitzen am Feldrand

Rasa kooikerhondje była pierwotnie hodowana z myślą o polowaniach na kaczki. Tymczasem cieszy się on coraz większą popularnością jako pies towarzyszący i pies rodzinny. Psy rasy kooikerhondje są inteligentne i wrażliwe. Rasa ta jest łatwa do wychowania, ale nie toleruje wywierania zbyt dużej presji. Małe spaniele są zmotywowane do polowania, co można kontrolować przy odpowiednim przeszkoleniu i właściwym obciążeniu pracą.

Loading...

Inteligentny łowca kaczek

Kooikerhondje to mały spaniel, którego prawdopodobnie przywieźli ze sobą hiszpańscy szlachcice podczas panowania w Holandii. Psy te były pierwotnie wykorzystywane do polowania w kaczki. Nazwa pochodzi od tzw. wabików na kaczki (kooien). Są to narzędzie służące do łapania kaczek na jeziorach i rzekach; kaczki są łapane za pomocą specjalnych rur i klatek. Pies bawi się wabikiem, wbiega do rury na tyle, że widać tylko końcówkę jego ogona. Kaczki są bardzo ciekawskimi zwierzętami i wchodzą za psem do rury. W końcu trafiają do klatki, gdzie „Kooibas”, łowca kaczek, musi je tylko zabrać.

Chociaż są inteligentnymi, czujnymi czworonogami, rasa ta w XX wieku prawie wymarła. Baronowa van Hardenbroek van Ammerstol zajęła się rasą kooikerhondje w 1939 roku i odbudowała hodowlę. Rasa kooikerhondje została oficjalnie zaakceptowana przez Raad van Beheer, nadrzędną organizację w Holandii, w 1971 roku, a następnie w 1990 roku została ostatecznie uznana przez Fédération Cynologique Internationale (FCI). Kooikerhondje są trzymane dziś jako psy myśliwskie i towarzyszące. Wzorzec rasy zakłada idealną wysokość 40 cm dla psów i 38 centymetrów w przypadku suk. Charakterystyczną cechą jest półdługa sierść z rudo-pomarańczowymi łatami na białym tle.

Charakter kooikerhondje

Kooikerhondje to ciekawskie, wesołe i inteligentne psy. Uwielbiają długie spacery i zachwycają udziałem w licznych dyscyplinach sportu dla psów. Ten ruchliwy pies myśliwski może uczestniczyć w polowaniu lub brać udział w podobnych zajęciach typu dummy training, tropienie lub mantrailing (poszukiwanie człowieka). Kooikerhondje wiąże się blisko ze swoją rodziną.

Wychowanie i hodowla psa rasy kooikerhondje

Przy tak wrażliwym psie potrzebne jest dobre wyczucie. Zbyt duża presja zakłóca naukę u kooikerhondje; przy pozytywnym wzmocnieniu i motywacji uczy się on łatwo i szybko. Dzięki konsekwencji i jasnym sygnałom wykształcą Państwo zrównoważonego towarzysza, który uzna Państwa autorytet. Niemiecki Klub Kooikerhondje (Deutsche Club für Kooikerhondje, DCK) zaleca uczęszczanie do szkoły dla psów raz w tygodniu. Należy przy tym zadbać o dobrą socjalizację, gdyż niektóre małe psy są bardziej skłonne do nieśmiałości. Należy mieć na uwadze, że kooikerhondje mają instynkt łowiecki. Dlatego warto ćwiczyć kontrolę impulsów oraz wziąć udział w szkoleniu mającym na celu stłumienie instynktu łowieckiego.

Pielęgnacja psa rasy kooikerhondje

Sierść jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Trzeba ją szczotkować dwa razy w tygodniu.

Zdrowie psa rasy kooikerhondje

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowie psa rasy kooikerhondje można określić jako solidne. Czasami występują przypadki padaczki i zwichnięcia rzepki. Dysplazja stawów biodrowych jest rzadka. Stowarzyszenie hodowców pomoże Państwu w znalezieniu odpowiedzialnego hodowcy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego kooikerhondje!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Kooikerhondje

Rasa
Kooikerhondje; płochacz holenderski
Pochodzenie
Holandia
Klasyfikacja
psy aportujące, płochacze, psy dowodne
Rozmiar
40 centymetrów (psy), 38 centymetrów (suki)
Waga
od 9 do 14 kg
Budowa ciała
niemal kwadratowa, zbudowana harmonijnie
Oczy
migdałowate, głęboki brąz, przyjazny wyraz
Uszy
średniej wielkości, zwisające, dobrze osadzone
Sierść i umaszczenie
średnio długa, gładka lub lekko falowana, solidny podszerstek, rudo-pomarańczowe łaty na białym tle
Cechy szczególne
przyjazny i wrażliwy; konieczna pozytywna motywacja
Charakter
wesoły, łagodny, inteligentny
Pielęgnacja
łatwa w pielęgnacji, szczotkować dwa razy w tygodniu
Zdrowie
stosunkowo wytrzymała rasa, sporadyczne przypadki padaczki i zwichnięcia rzepki, rzadko dysplazja stawów biodrowych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa kooikerhondje

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie