• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Zwei Kooikerhondje Hunde sitzen am Feldrand

Kooikerhondje – inteligentne psy myśliwskie z Holandii

Rasa kooikerhondje była pierwotnie hodowana z myślą o polowaniach na kaczki. Tymczasem cieszy się on coraz większą popularnością jako pies towarzyszący i pies rodzinny. Psy rasy kooikerhondje są inteligentne i wrażliwe. Rasa ta jest łatwa do wychowania, ale nie toleruje wywierania zbyt dużej presji. Małe spaniele są zmotywowane do polowania, co można kontrolować przy odpowiednim przeszkoleniu i właściwym obciążeniu pracą.

Loading...

Inteligentny łowca kaczek

Kooikerhondje to mały spaniel, którego prawdopodobnie przywieźli ze sobą hiszpańscy szlachcice podczas panowania w Holandii. Psy te były pierwotnie wykorzystywane do polowania w kaczki. Nazwa pochodzi od tzw. wabików na kaczki (kooien). Są to narzędzie służące do łapania kaczek na jeziorach i rzekach; kaczki są łapane za pomocą specjalnych rur i klatek. Pies bawi się wabikiem, wbiega do rury na tyle, że widać tylko końcówkę jego ogona. Kaczki są bardzo ciekawskimi zwierzętami i wchodzą za psem do rury. W końcu trafiają do klatki, gdzie „Kooibas”, łowca kaczek, musi je tylko zabrać.

 

Chociaż są inteligentnymi, czujnymi czworonogami, rasa ta w XX wieku prawie wymarła. Baronowa van Hardenbroek van Ammerstol zajęła się rasą kooikerhondje w 1939 roku i odbudowała hodowlę. Rasa kooikerhondje została oficjalnie zaakceptowana przez Raad van Beheer, nadrzędną organizację w Holandii, w 1971 roku, a następnie w 1990 roku została ostatecznie uznana przez Fédération Cynologique Internationale (FCI). Kooikerhondje są trzymane dziś jako psy myśliwskie i towarzyszące. Wzorzec rasy zakłada idealną wysokość 40 cm dla psów i 38 centymetrów w przypadku suk. Charakterystyczną cechą jest półdługa sierść z rudo-pomarańczowymi łatami na białym tle.

 

 

Charakter kooikerhondje

Kooikerhondje to ciekawskie, wesołe i inteligentne psy. Uwielbiają długie spacery i zachwycają udziałem w licznych dyscyplinach sportu dla psów. Ten ruchliwy pies myśliwski może uczestniczyć w polowaniu lub brać udział w podobnych zajęciach typu dummy training, tropienie lub mantrailing (poszukiwanie człowieka). Kooikerhondje wiąże się blisko ze swoją rodziną.

 

 

Wychowanie i hodowla psa rasy kooikerhondje

Przy tak wrażliwym psie potrzebne jest dobre wyczucie. Zbyt duża presja zakłóca naukę u kooikerhondje; przy pozytywnym wzmocnieniu i motywacji uczy się on łatwo i szybko. Dzięki konsekwencji i jasnym sygnałom wykształcą Państwo zrównoważonego towarzysza, który uzna Państwa autorytet. Niemiecki Klub Kooikerhondje (Deutsche Club für Kooikerhondje, DCK) zaleca uczęszczanie do szkoły dla psów raz w tygodniu. Należy przy tym zadbać o dobrą socjalizację, gdyż niektóre małe psy są bardziej skłonne do nieśmiałości. Należy mieć na uwadze, że kooikerhondje mają instynkt łowiecki. Dlatego warto ćwiczyć kontrolę impulsów oraz wziąć udział w szkoleniu mającym na celu stłumienie instynktu łowieckiego.

 

 

Pielęgnacja psa rasy kooikerhondje

Sierść jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Trzeba ją szczotkować dwa razy w tygodniu.

 

 

Zdrowie psa rasy kooikerhondje

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowie psa rasy kooikerhondje można określić jako solidne. Czasami występują przypadki padaczki i zwichnięcia rzepki. Dysplazja stawów biodrowych jest rzadka. Stowarzyszenie hodowców pomoże Państwu w znalezieniu odpowiedzialnego hodowcy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego kooikerhondje!

Do produktów dla psów

 

Zwei Kooikerhondje Hunde sitzen am Feldrand

Podsumowanie Kooikerhondje

 • Rasa
  Kooikerhondje; płochacz holenderski
 • Pochodzenie
  Holandia
 • Klasyfikacja
  psy aportujące, płochacze, psy dowodne
 • Rozmiar
  40 centymetrów (psy), 38 centymetrów (suki)
 • Waga
  od 9 do 14 kg
 • Budowa ciała
  niemal kwadratowa, zbudowana harmonijnie
 • Oczy
  migdałowate, głęboki brąz, przyjazny wyraz
 • Uszy
  średniej wielkości, zwisające, dobrze osadzone
 • Sierść i umaszczenie
  średnio długa, gładka lub lekko falowana, solidny podszerstek, rudo-pomarańczowe łaty na białym tle
 • Cechy szczególne
  przyjazny i wrażliwy; konieczna pozytywna motywacja
 • Charakter
  wesoły, łagodny, inteligentny
 • Pielęgnacja
  łatwa w pielęgnacji, szczotkować dwa razy w tygodniu
 • Zdrowie
  stosunkowo wytrzymała rasa, sporadyczne przypadki padaczki i zwichnięcia rzepki, rzadko dysplazja stawów biodrowych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa kooikerhondje

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować