Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Hiszpański pies dowodny – czworonożny przyjaciel dla całej rodziny

01.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Spanischer Wasserhund steht auf einem Feld

Hiszpańskiego psa dowodnego w żadnym razie nie może zabraknąć na liście wyboru psa rodzinnego. Wnosi wszystko, co czyni idealnego towarzysza: nie za duży i nie za mały, łatwy w pielęgnacji i nieliniejący, łatwy do wychowania, przyjazny, lubiący dzieci i zawsze w dobrym humorze. Nie ma nic, co by świadczyło na niekorzyść tego sympatycznego psa – za wyjątkiem list oczekujących u renomowanych hodowców. Cierpliwość, która się opłaca!

Loading...

Hiszpański pies dowodny: wszechstronny towarzysz

Perro de Agua Espanol, czyli hiszpański pies dowodny, jest starą hiszpańską rasą, której dokładne pochodzenie jest niejasne. Niektórzy historycy przypuszczają, że jego przodkowie już od dawna zamieszkiwali dzisiejszą Hiszpanię. W ciągu kilku wieków psy dowodne zajmowały się wieloma zadaniami: czy to czuwanie nad stadami, aportowanie dziczyzny z wody lub chronienie gospodarstw. Do dziś rasa charakteryzuje się zarówno miłością do wody, jak i dzieci. W ciągu ostatnich dziesięcioleci przyjazny futrzak stał się ulubionym psem rodzinnym.

Charakter hiszpańskiego psa dowodnego

Ten czworonożny zdolniacha uwielbia pływanie, długie spacery, szalone zabawy z innymi psami i swoich właścicieli oraz interesującą i urozmaiconą pracę dla głowy i nosa. Wysoce inteligentne zwierzę ma przyjazne, ciekawe usposobienie i może go uszczęśliwić niemal wszystko – najważniejsze, aby mógł towarzyszyć i spędzać czas ze swoim właścicielem. Perro de Agua Espanol jest uważany za pojętnego i wesołego. Nic więc dziwnego, że jest łatwy do wychowania, do codziennego prowadzenia i integracji z rodziną. Wnosi ze sobą jednak wystarczającą dawkę energii. Możliwy jest też czasem jej nadmiar, co objawia się nieposłuszeństwem wobec dwunożnego dowódcy. Dobrze uspołeczniony i odpowiednio zajęty hiszpański pies dowodny w domu jest wygodnym pieszczochem, który najbardziej lubi być drapany i przytulany.

Wychowanie i hodowla hiszpańskiego psa dowodnego

Mimo rozkosznego wyglądu małego pieska w hiszpańskim psie dowodnym kryje się zwierzę pracujące, które przez wiele wieków działało jako pies czuwający i aportujący. Potrzebuje odpowiedniego zadania i na dłuższą metę jeden długi spacer dziennie to za mało. Najlepiej poszukać wspólnej dyscypliny sportowej dla psów, jak frisbee, lonża, Agility lub Dog Dancing. Dzięki wszechstronności oraz raczej umiarkowanemu instynktowi myśliwskiemu i pasterskiemu często ten wytrzymały Hiszpan jest psem towarzyszącym dla człowieka na rowerze lub koniu. Szczególną radość sprawią Państwo swojemu psu dowodnemu, jeśli będzie mógł regularnie pływać. Aportowanie i zabawy w chowanego i w wodzie odpowiadają jego naturze i poprawiają więź między Państwem a zwierzęciem.

Pielęgnacja hiszpańskiego psa dowodnego

Sierść hiszpańskiego psa dowodnego została dopasowana do życia na świeżym powietrzu. Chroni go idealnie przed wilgocią, zimnem, a nawet przegrzaniem. Te grube loki, które się ze sobą plączą, trzeba regularnie uwalniać od rzepów, patyczków i innych zanieczyszczeń, i rozplątywać. Przy tym należy kontrolować także uszy. W przeciwnym razie włosy tworzą gęste kołtuny i sprzyjają zapaleniom uszu.

Zdrowie hiszpańskiego psa dowodnego

Jest kilka chorób dziedzicznych oczu i stawów, które częściej występują u Perro de Agua Espanol. Przy zakupie proszę zwrócić uwagę na to, aby rodzice zwierzęcia byli przetestowani pod ich kątem. Zdrowy, dobrze pielęgnowany hiszpański pies dowodny żyje maks. 14 lat.

Najlepsze produkty dla Państwa hiszpańskiego psa dowodnego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Hiszpański pies dowodny

Rasa
Hiszpański pies dowodny
Pochodzenie
Hiszpania
Klasyfikacja
Psy aportujące – płochacze i psy dowodne
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 40 do 50 cm
Waga
od 14 do 22 kg
Budowa ciała
zwarta, harmonijna i umięśniona
Oczy
duże, ciemne i z zuchwałym, uważnym wzrokiem
Uszy
krótkie, trójkątne i obramowujące pysk
Sierść i umaszczenie
kręcona sierść podobna do dredów; szeroka gama kolorów od białej poprzez kremowy, brązowy aż po czarną, również cętkowana i w trzech kolorach
Cechy szczególne
idealny towarzysz dla sportowców wodnych i miłośników przygód
Charakter
inteligentny, wesoły, przyjazny ludziom i zabawny
Pielęgnacja
bardzo łatwa w pielęgnacji z usuwaniem grubego brudu i rozplątywaniem loków
Zdrowie
hodowla wymaga testów w celu wykluczenia niektórych chorób dziedzicznych

Oto jeszcze kilka podobnych ras, które cię zachwycą:

  • Labradoodle: Uroczy charakter Labradora Retrievera połączony z nie liniejącym futrem inteligentnego pudla to kwintesencja Labradoodle. Ten pies będzie wspaniałym towarzyszem rodziny na co dzień, pod warunkiem, że otrzyma odpowiednie szkolenie.
  • Kooikerhondje: Kooikerhondje pierwotnie były hodowane do polowań na kaczki. Obecnie cieszą się rosnącą popularnością jako psy towarzyszące i rodzinne. Czworonogi te są inteligentne i wrażliwe. Łatwo je wychować, ale nie znoszą zbyt dużego nacisku.
  • Lagotto romagnolo: Pierwotnie Lagotto Romagnolo był hodowany we Włoszech do polowań na wodne ptaki. Obecnie zajmuje się innym typem polowania – na trufle. W innych krajach ten średniej wielkości pies staje się coraz bardziej popularny. Charakteryzuje go posłuszeństwo i inteligencja.
  • Portugalski pies dowodny: Portugalski pies wodny był bliski wymarcia, ale dziesięciolecia później zdobył uznanie jako pies rodzinny Obamów, docierając nawet do Białego Domu. Na szczęście w latach 30. XX wieku pewien magnat rybacki docenił wartość tej wspaniałej rasy psów i intensyfikował jej hodowlę, więc możemy nada się nią cieszyć.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa hiszpańskiego psa dowodnego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować