Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Lagotto romagnolo – król trufli

29.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Nahaufnahme eines Lagotto-Romangnolo.

Pierwsze psy rasy lagotto romagnolo były we Włoszech hodowane do polowania w wodzie. Dziś specjalizują się w innym rodzaju polowania – w tropieniu trufli. Te posłuszne i bystre psiaki średniej wielkości cieszą się coraz większą popularnością w innych części Europy. Ich niezwykle wrażliwy nos sprawia, że doskonale nadają się do każdego rodzaju pracy węchowej. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, lecz potrzebują właściciela, który poświęci im wiele czasu.

Loading...

Lagotto romagnolo – od pływaka do tropiciela

Lagotto romagnolo na pierwszy rzut oka wygląda jak pudel lub mieszaniec z domieszką pudla. Ich podobieństwo nie jest przypadkowe: obie rasy pomagały dawniej przy polowaniach w wodzie. Lagotto romagnolo wspierał myśliwych podczas polowania na łyski w okolicach lagun Comacchio oraz mokradeł w regionie Emilia-Romagna. Pod koniec XIX. Na przestrzeni wieków mokradła wyschły, a pilne psi myśliwskie zostały bezrobotne. Szybko jednak sprawdziły się w nowej dziedzinie: tropieniu trufli. Rosnące pod ziemią trufle ciężko znaleźć – chyba, że wykorzysta się w tym celu węch. Trudno o drugiego tak utalentowanego tropiciela jak lagotto romagnolo. Psy tej rasy są w tropieniu trufli lepsze niż świnie, które ulegają zwykle pokusie i same zjadają drogie grzyby.

Lagotto romagnolo to jedna z najstarszych psich ras. Charakteryzuje się średnim rozmiarem; psy osiągają od 43 do 48 cm w kłębie, a suki — od 41 do 46 cm. Lagotto romagnolo są hodowane w sześciu różnych kolorach umaszczenia: bianco (brudno-białe), marrone (brązowe), bianco marrone (biało-brązow), roano marrone (posiwiało brązowe), arancio (pomarańczowe), bianco arancio (biało-pomarańczowe). W 1995 roku rasa została prowizorycznie uznana przez największe międzynarodowe stowarzyszenie kynologiczne, Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). W roku 2005 oficjalnie dołączyła do spisu ras.

Cechy i charakter lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo kocha swojego właściciela i chętnie z nim współpracuje. Jest posłuszny i inteligentny. Odkąd zaczął być używany przez ludzi do tropienia trufli, jego instynkt łowiecki przestał mieć znaczenie w hodowli i z czasem zanikł. Ten pilny pracownik potrzebuje wysiłku umysłowego. Jego wyostrzony zmysł węchu przydaje się podczas treningu mantrailingu (tropienia osób) lub poszukiwania przedmiotów – nie muszą być to koniecznie trufle. Lagotto uwielbia długie spacery w równym stopniu, co długie pieszczoty.

Wychowanie i życie z lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo uchodzi za łatwego do ułożeniawychowania. Silnie przywiązuje się do ludzi. Życzliwość i szacunek w połączeniu z konsekwentnym wychowaniem sprawią, że zyskają Państwo zrównoważonego towarzysza. Duże znaczenie dla zachowania czworonoga ma także odpowiednia dawka ruchu i wysiłku umysłowego. Od mieszkania w bloku lagotto romagnolo woli dom z ogrodem.

Pielęgnacja lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo nie linieje i jest łatwy w pielęgnacji. Jego sierść wymaga podcięcia dwa razy do roku. Szczególną uwagę należy poświęcić natomiast uszom pupila. Rosnące w nich włosy powinny być usuwane raz na miesiąc.

Cechy charakterystyczne lagotto romagnolo

Psy tej rasy cierpią niestety na szereg chorób genetycznych. Dopiero niedawno wykryto u lagotto podatność na lizosomalne choroby spichrzeniowe (LSD), grupę zaburzeń metabolicznych. Wśród psów tej rasy zdarzają się również przypadki padaczki młodzieńczej, dysplazji stawu biodrowego oraz dziedziczna predyspozycja do zwichnięcia rzepki. Dlatego należy upewnić się, że kupowane szczenię pochodzi od odpowiedzialnego hodowcy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego lagotto romagnolo!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Lagotto romagnolo

Rasa
Lagotto romagnolo
Pochodzenie
Włochy
Klasyfikacja
psy aportujące, płochacze, psy dowodne
Rozmiar
43–48 cm (pies) − 41–46 cm (suka)
Waga
13–16 kg (pies) − 11–14 kg (suka)
Budowa ciała
proporcjonalny i silny, niemalże kwadratowy
Oczy
duży i zaokrąglony; spektrum kolorów od żółtobrunatnego przez orzechowy po ciemnobrązowy
Uszy
średniej wielkości; trójkątny z zaokrągloną końcówką, do noszenia w pozycji wiszącej
Sierść i umaszczenie
kręcona, falista sierść z podszerstkiem; okrywa i podszerstek nie przepuszczają wody; sześć odcieni: bianco, marrone, bianco marrone, roano marrone, arancio, bianco arancio.
Cechy szczególne
dawniej pies dowodny, dziś tropiciel trufli
Charakter
przywiązany do człowieka, pracowity i bystry
Pielęgnacja
nie linieje, wymaga podcinania sierści dwa razy do roku oraz regularnego usuwania włosów w uszach
Zdrowie
Padaczka młodzieńcza (JE), dysplazja stawów biodrowych (HD), zwichnięcie rzepki, lizosomalne choroby spichrzeniowe (LSD)

Te rasy również Cię zachwycą:

  • Labradoodle: Uroczy charakter labradora połączony z futrem inteligentnego pudla daje Labradoodle. To wspaniały towarzysz rodziny, który wymaga odpowiedniego wychowania.
  • Kooikerhondje: Kooikerhondje pierwotnie były hodowane do polowania na kaczki. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością jako psy towarzyszące i rodzinne. Psy te są inteligentne i wrażliwe. Łatwo je szkolić, ale nie znoszą zbyt dużego nacisku.
  • Portugalski pies dowodny: Portugalski pies dowodny był bliski wymarcia, ale dziesięciolecia później zdobył serca i stał się psem rodzinnym Obamów w Białym Domu. Na szczęście magnat rybacki w latach 30. XX wieku dostrzegł wartość tej wspaniałej rasy psów i zaangażował się w jej hodowlę. Dzięki temu możemy się nią cieszyć!
  • Hiszpański pies dowodny: Hiszpański pies wodny to idealna opcja dla rodziny. Ma wszystko, co czyni doskonałego towarzysza. Jest nie za duży ani nie za mały, a do tego jest łatwy w pielęgnacji i nie liniejący. Jest też łatwy w szkoleniu, przyjazny, kochający dzieci i zawsze radosny.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla lagotto romagnolo

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie