Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Boerboel – lojalny olbrzym o dużej inteligencji i instynkcie obronnym

02.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Pies rasy boerboel siedzący w lesie, patrzący w lewo

Boerboel to czujny, inteligentny pies pracujący o silnym instynkcie obronnym pochodzący z Afryki Południowej. Znany także jako „pies rolnika” lub „pies farmerski”, czuje się dobrze w terenie, którego może pilnować. Jest równie pojętny co spokojny, łączy zrównoważone usposobienie z odwagą w sytuacji zagrożenia.

Loading...

Czujny pies farmerski

Boerboel pochodzi z Południowej Afryki, gdzie był hodowany od XVII wieku jako pies podwórzowy. Duży, umięśniony, nieustraszony, o silnym instynkcie obronnym, czujnie sygnalizuje wszelkie zmiany w otoczeniu. Od lat 80. XX w. boerboel został uznany za rasę właściwą zaklasyfikowaną do „Grupy roboczej” przez Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Hodowców KUSA. Rasy boerboel nie uznała jednak centralna organizacja kynologiczna Fédération Cynologique Internationale (FCI), reprezentowana przez KUSA w RPA.

Charakter rasy boerboel

Hodowany jako pies stróżujący boerboel traktuje to zadanie bardzo poważnie. Dobrze prowadzony rozwija się w psa stróżującego, chętnego do nauki i lojalnego wobec swojej rodziny, który jednocześnie zachwyca stabilną, spokojną naturą.

Układanie i hodowla rasy boerboel

Hodując boerboela, zyskuja Państwo psa o silnej pewności siebie, który w sytuacjach zagrożenia potrafi samodzielnie podjąć decyzję. Jeśli w szczenięctwie zostanie właściwie zsocjalizowany, wyrośnie na zrównoważonego, rodzinnego psa, który jest delikatny wobec dzieci. Uczęszczanie do szkoły dla psów jest niezbędne, aby zaszczepić w tym uważnym opiekunie uległość i poddanie się Państwa prowadzeniu. Boerboel nie lubi być sam i czuje się dobrze jako stróż w domu z ogrodem, jako uczestnik zajęć rodzinnych.

Pielęgnacja rasy boerboel

Krótka, gęsta sierść boerboela wymaga niewiele pielęgnacji. Należy ją szczotkować co tydzień, aby zachowała połysk.

Cechy szczególne rasy boerboel

Jak wszystkie psy dużych ras, także boerboel ma tendencję do chorowania na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Mogą Państwo zminimalizować to ryzyko, zlecając hodowcy dostarczenie zaświadczeń, że rodzice Państwa szczeniaka są wolni od HD i ED. W odniesieniu do renomowanych hodowców z chęcią pomoże Związek Kynologiczny w Polsce.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego boerboela!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Boerboel

Rasa
Boerboel
Pochodzenie
Afryka Południowa
Klasyfikacja
zgodnie z normą KUSA „Working Group” (psy pracujące)
Rozmiar
Wysokość w kłębie od 60 do 72 centymetrów (pies), od 53 do 69 centymetrów w kłębie (suka)
Waga
od 55 do 70 kilogramów (pies), od 45 do 60 kilogramów (suka)
Budowa ciała
duży, symetryczny i o proporcjonalnej budowie; silnie rozwinięta muskulatura i mocna struktura kostna; silny, umięśniony kark średniej długości przechodzący w spadzisty kłąb; duża, szeroka głowa o płaskiej mózgoczaszce i mocnym umięśnieniu; szeroki, płaski zad z wysoko ustawionym, grubym ogonem dobrze pokrytym włosem
Oczy
średniej wielkości, okrągłe, szeroko rozstawione; inteligentny wyraz; czarno wybarwione, lśniące powieki; ciemnobrązowe, także w innych tonach brązu, preferowane ciemniejsze od umaszczenia
Uszy
szeroki, wysoko osadzony; w kształcie litery V, o zaokrąglonym wierzchołku i szerokim osadzeniu; zwarty w głowie; koniec na wysokości pyska
Sierść i umaszczenie
krótka, gęsta, gładka, lśniąca; dopuszczalna: Brindle, Pierbald i Irish (te ostatnie niepożądane); z maską lub bez; dopuszczalne są wszystkie odcienie – od żółtego, przez rudy po brąz; generalnie dobre wybarwienie, akceptowane wyłącznie czarne
Cechy szczególne
uznany przez organizację Kennel Union of Southern Africa (KUSA)
Charakter
spokojny i stabilny; bardzo czujny, nie powinien być agresywny; odważny; wobec członków własnej rodziny lojalny; inteligentny i pojętny
Zdrowie
Tendencja do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych; średnia długość życia 12 lat

Dowiedz się więcej o innych łagodnych olbrzymach:

  • Dog z Bordeaux: Dog z Bordeaux to starożytna i silna rasa, pierwotnie wykorzystywana do polowań. Wbrew swojemu zewnętrznemu wyglądowi jest on kochającym, łagodnym psem, który ma wysoki próg pobudliwości, przez co dobrze się kontroluje.
  • Broholmer: Broholmer to duża rasa psów o okazałym wyglądzie. Chociaż osobniki tej rasy czasami przerażają ze względu na swoją postawę, ich charakter jest pokojowy i przyjazny.
  • Dog niemiecki: Imponujący i jednocześnie elegancki pies domowy. Robi wrażenie swoją wielkością i dostojnym zachowaniem. Ten olbrzymi pies nie chce jednak nikogo zastraszać, ponieważ dog niemiecki to rasa pełna łagodności i wrażliwości.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa boerboela

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie