• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK
Ein Portrait eines Harzer Fuchs Hundes.

Harzer Fuchs – niestrudzony zaganiacz bydła

Psy rasy harzer fuchs były początkowo hodowane do pracy z bydłem. Dziś zajmują się głównie zaganianiem owiec. Harzer fuchs to pies pasterski o dzielnym i stanowczym usposobieniu oraz własnym rozumie. Jego wychowanie jest wymagające i potrzebuje konsekwencji oraz wyznaczenia jasnych granic.

Loading...

Całe życie na polanie

Pierwsze psy rasy harzer fuchs były hodowane przez ludzi do pracy z czerwonym bydłem w niemieckim regionie Harz, które jest dziś na skraju wymarcia. Doskonale nadają się również do roli pomocników w zaganianiu owiec. Spadek popularności sezonowego wypasu owiec stanowi również zagrożenie dla przetrwania rasy harzer fuchs. Rasa dołączyła do kategorii III (zagrożonej) czerwonej listy niemieckiego stowarzyszenia zajmującego się ochroną starych i zagrożonych ras psów (GEH). Harzer fuchs należy do rodziny staroniemieckich psów pasterskich. W przypadku tej rasy hodowcy nie opierają swojej oceny na określonym standardzie, lecz na talencie psa do obchodzenia się z bydłem. Aby zakwalifikować się do hodowli przez niemieckie stowarzyszenie hodowców staroniemieckich psów pasterskich (AAH), pies musi przejść specjalną próbę instynktu pasterskiego lub zdać specjalny egzamin sprawdzający jego zdolności pasterskie. Harzer fuchs wyróżnia się przede wszystkim czerwoną sierścią, która przywodzi na myśl futro lisa. Może mieć czarną maskę, płaszcz lub ciemniejszą łatę pod szyją. Popularne są także białe łaty na klatce piersiowej i na łapach. Sierść harzer fuchsa jest długa i posiada podszerstek. Psy mają od 50 do 60 cm wzrostu i osiągają wagę do 28 kg.

Cechy i charakter harzer fuchsa

Wysterylizowany harzer fuchs to prawdziwy pracuś. Praca przy wypasie owiec wymaga sprawności i wytrwałości. Psy pasterskie starają się utrzymać zwierzęta w stadzie i zaganiają owce, które próbują się od niego oddalić. Ich asertywne usposobienie pozwala im skutecznie zapanować nad upartym bydłem. Harzer fuchsy są niezwywkle spostrzegawcze i cechują się wysoką inteligencją. Ponieważ samodzielnie zaganiają owce, są przyzwyczajone do pracy w pojedynkę. Harzer fuchs tworzy zgrany duet z pasterzem.

Wychowanie i hodowla rasy harzer fuchs

Należy dobrze przemyśleć decyzję o kupnie harzer fuchsa, który jest przede wszystkim fachowym pomocnikiem pasterzy. Aby harzer fuchs był szczęśliwy, potrzebuje przede wszystkim jednego: pracy. Psy tej rasy biorą czasem udział w treningu agility lub mantrailingu. Wychowanie harzer fuchsa jest wymagające i potrzebuje konsekwencji. Podczas szkolenia szczenięcia należy pamiętać także o przerwach na odpoczynek. Warto pomyśleć o zajęciach w szkole dla psów. Harzer fuchsy potrzebują wystarczającej dawki ruchu i stymulacji umysłowej. Większość z nich nie zwraca specjalnej uwagi na innych przedstawicieli swojego gatunku i woli, gdy w domu nie mieszkają inne psy. Harzer fuchsy nie nadają się do trzymania w mieszkaniu.

Pielęgnacja harzer fuchsa

Pielęgnacja harzer fuchsa jest bardzo prosta. Wystarczy raz w tygodniu szczotkować jego gęste futro.

Cechy charakterystyczne harzer fuchsa

Psy z rodziny fuchsów dzieli się z reguły na fuchsy środkowoniemieckie oraz fuchsy wschodnioniemieckie. Nazwa „harzer fuchs” jest fachowo zarezerwowana dla zwierząt, które pochodzą z niemieckiego regionu górskiego Harz. Są to jedynie różnice regionalne, ponieważ zwierzęta są do siebie bardzo podobne, a wśród hodowców znane pod wspólną nazwą „fuchsy” lub „fuchsy staroniemieckie”. Rasy nie uznaje ani Niemiecki Związek Kynologiczny (VDH) ani Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI).

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego harzer fuchsa!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Harzer fuchs

 • Rasa
  Harzer fuchs
 • Pochodzenie
  Harz, Niemcy
 • Klasyfikacja
  Psy pasterskie i zaganiające, których nie uznaje FCI ani VDH
 • Rozmiar
  od 50 do 60 cm
 • Waga
  do 28 kg
 • Budowa ciała
  duży pies pracujący, który posturą przypomina staroniemieckiego psa pasterskiego
 • Oczy
  kolor umaszczenia od ciemnego brązu do jasnego bursztynu
 • Uszy
  średniej wielkości i niezbyt ciasny, nadaje się do noszenia zarówno w pozycji stojącej, jak i wiszącej
 • Sierść i umaszczenie
  długa sierść z okrywą i podszerstkiem; połyskliwe, czerwone umaszczenie z czarnymi lub białymi fragmentami
 • Cechy szczególne
  zwinny, bystry pies pracujący
 • Charakter
  pies o własnym rozumie, który potrzebuje konsekwentnego przywódcy
 • Pielęgnacja
  łatwa pielęgnacja, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu
 • Zdrowie
  rzadko: dysplazja stawów biodrowych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla psów rasy harzer fuchs

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie