Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Rottweiler – czworonożny strażnik porządku oraz odważny ochroniarz

09.01.2024 - Czas czytania: 7 minuty

Ein Rottweiler liegt im Park.

Policji i organom bezpieczeństwa byłoby bez niego ciężko: zachwycający rottweiler jest dzięki swym kwalifikacjom – bo jest i psem stróżującym, i obronnym – niezastąpiony wszędzie tam, gdzie trzeba czegoś pilnować lub bronić. Rottweiler nie jest typowym psem do towarzystwa. Jeżeli jednak poświęci się mu dużo uwagi, rottweiler okazuje się psem idealnym – pod warunkiem, że masz tak potrzebne doświadczenie w kwestii psów, i czas, który możesz mu przeznaczyć.

Loading...

Rzymskie bydło, germańscy handlarze: historia rottweilera

Rottweilery to jedna z najstarszych ras niemieckich psów. Ich korzeni należy jednak szukać za Alpami, u Rzymian. Na zdobyte tereny Rzymianie ściągali nie tylko osiągnięcia kulturalne, lecz również zwierzęta. Przodków rottweilerów wykorzystywali do pilnowania bydła, które stanowiło dla legionów wyżywienie. Miejscowi handlarze byli zachwyceni tymi silnymi psami – także oni musieli bowiem bezpiecznie prowadzić swoje zwierzęta przez szlaki handlowe. Tak właśnie pra-rottweilery znalazły się w Niemczech. Rzymskie zwierzęta mieszały się z tutejszymi psami w okolicach miasta Rottweil: tak oto powstał rottweiler. Miejscowi rzeźnicy również cenili zalety rottweilera jako psa stróżującego do bydła, dlatego w tamtym czasie powstała również inna nazwa dla rottweilera – nazywano go „psem rzeźnickim”.

Od 1910 r. rottweiler jest oficjalnie rasą. Jego rola jako psa pasterskiego w wielu miejscach zmieniła się wraz z postępującą industrializacją. Na początku XX w. poszukiwano ras psów do służby w policji. Także rottweiler został sprawdzony pod kątem zdolności do służby i szybko okazało się, że rottweilery doskonale nadają się do służby policyjnej. Obecnie rasa ta służy przeważnie w policji lub wojsku. Tutaj bardzo dobrze wypełniają swoje obowiązki za sprawą odporności psychicznej oraz zrównoważonego i spokojnego usposobienia. Rottweiler pomaga również na obszarach dotkniętych katastrofami ze względu na jego wytrzymałość, gotowość do pracy i posłuszeństwo. Ze względu na cechy takie jak czujność, spokój i pewność siebie rottweiler nadaje się również na psa tropiącego, przewodnika osób niewidomych i psa terapeutycznego. Rottweilera nic nie jest w stanie szybko wyprowadzić z równowagi. Pies działa szybko, rozważnie i celowo, nie ma w tym śladu nerwowości.

Klasyfikacja rasy rottweiler

Wygląd i usposobienie ras psów zostały dokładnie zdefiniowane. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI – Fédération Cynologique Internationale – to istniejąca od 1911 r. federacja związków hodowców kilku krajów. FCI wyróżnia łącznie 367 ras psów i dzieli je na grupy. Rottweiler należy do grupy 2 FCI, sekcji 2: molosów. Tutaj wyszczególnia się także psy rasy hovawart, niemieckiego boksera i leonbergera. Zwierzęta z tej grupy mają silne ciała i były hodowane tak, aby wyglądały groźnie, ponieważ używano ich między innymi jako psów stróżujących. Kiedyś psy rasy rottweiler i innych przedstawicieli tej grupy wykorzystywano nie tylko do doglądania bydła, ale także do polowania na grubą zwierzynę. Ponoć jeszcze wcześniej psy te były wykorzystywane w walkach gladiatorów.

Podsumowanie Rottweiler

Rasa
Rottweiler
Kraj pochodzenia
Niemcy
Klasyfikacja
Molosy, psy dogowate
Wielkość
Samce od 61 cm do 68 cm w kłębie – suki od 56 cm do 63 cm w kłębie
Masa ciała
Samiec 50 kg – suka 42 kg
Budowa ciała
Silny, krępy, nieociężały, ogon poziomo względem tułowia
Oczy
Ciemne, średnie, w kształcie migdała
Uszy
Średnie, przylegające
Sierść i umaszczenie
jędrna, krótka podwójna sierść; kolor czarny z czerwonobrązowymi oznaczeniami na twarzy, klatce piersiowej, nogach i ogonie („Black Tan“)
Sierść i umaszczenie
Zwarta, krótka, dwuwarstwowa sierść; kolor czarny z rdzawobrązowymi podpalaniami na pysku, klatce piersiowej, nogach i nasadzie ogona („black tan”)
Cechy szczególne
Suki linieją przed cieczką
Charakter
Pewny siebie i odważny, posłuszny, pojętny i przyjazny
Pielęgnacja
Regularne szczotkowanie
Zdrowie
Genetyczne predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, problemy z sercem, paraliże

Wygląd, rozmiar i masa ciała rottweilera

Rottweilery są psami średniej wielkości lub dużymi i maja w zależności od płci od 61 cm do 68 cm w kłębie (samce) lub 56 cm do 63 cm (suki). W pełni rozwinięte samce ważą około 50 kg, suki około 42 kg. Głowa rottweilera ma średnią długość i jest zazwyczaj szeroka w obszarze między uszami. Uwagę zwraca również jego silna, szeroka szczęka i mocne zęby. Rottweiler ma również charakterystyczną posturę i typowy kolor sierści. Krótka gęsta sierść jest koloru od czarnego do ciemnobrązowego, z kilkoma rdzawobrązowymi podpalaniami na pysku, nogach i klatce piersiowej oraz nasadzie ogona. Zimą u rottweilera tworzy się również gęsty podszerstek. Średniej wielkości przylegające uszy, ciemnobrązowe oczy w kształcie migdałów i przysadzista sylwetka to kolejne cechy charakterystyczne tej rasy. U rottweilera nie występuje różnorodność kolorystyczna. Pies, mimo muskularnej sylwetki, nie wygląda ociężale, tylko atletycznie. Jego ruchy są harmonijne i mocne.

Czy rottweiler to niebezpieczna rasa uwzględniona na stosownej liście?

Rottweilera nigdy nie hodowano specjalnie na psa obronnego, tylko na psa pracującego. Mimo to jest on umieszczony w niektórych krajach związkowych na odpowiedniej liście. Psy z tej listy są uważane za potencjalnie groźne. Dla hodowców oznacza to, że muszą spełniać specjalne wymagania, aby móc hodować rottweilery. Mogą potrzebować np. zaświadczenia o niekaralności lub badania eksperckiego. Po kontroli psa można w niektórych przypadkach bez żadnych problemów zatrzymać. W niektórych miejscach zwolnienie z obowiązku noszenia smyczy i kagańca nie jest jednak możliwe. Przed nabyciem psa należy zasięgnąć informacji na temat lokalnych przepisów prawnych.

Temperament rottweilera: czy rottweilery są agresywne?

Przyjęło się, że rottweilery są pewne siebie, śmiałe i czujne. Psy te są jednak również przylepami, potrzebują dużo kontaktu z człowiekiem, są zazwyczaj przyjazne i spokojne. Rottweiler jest uważny i zarazem spokojny. Nie wyzbył się jednak całkiem instynktu stróża odziedziczonego po przodkach. Gotowość do obrony i odwaga to najważniejsze cechy charakteru tej rasy, które mogą się jednak przemienić w potrzebę okazywania dominacji. Do Twoich zadań należy konsekwentne i cierpliwe pokazanie rottweilerowi, że musi się on podporządkowywać – zarówno Tobie, jak i Twojej rodzinie. W innym przypadku zachowanie zwierzęcia może wymknąć się spod kontroli, co może skutkować psią dominacją. Nieodpowiednie wychowanie i brak zajęcia lub zaburzona relacja z ludzkim „przewodnikiem stada” mogą szybko zmienić się u niestabilnego rottweilera w skłonność do wybuchów i agresję. Dlatego hodowca rottweilera powinien wykazywać dużą pewność siebie.

Zakup rottweilera – na co zwrócić uwagę

To istotne, aby już przed zakupem zdawać sobie sprawę z potencjalnej gwałtowności i wymagań w zakresie wychowania rottweilera. I to niezależnie od tego, czy chcesz nabyć dorosłego rottweilera, czy szczeniaka. To samo tyczy się sytuacji, gdy interesuje Cię mieszanka rottweilera – w przypadku mieszanki rottweilera z owczarkiem niemieckim czy mieszanki labradora z rottweilerem cechy charakteru rottweilera mogą być mniej lub bardziej zauważalne. Dobrze się zastanów, czy masz odpowiednie możliwości oraz konsekwencję, aby w odpowiedni sposób trenować psa.

Wychowanie rottweilera i opieka nad nim: czy rottweiler jest dobrym wyborem dla początkujących właścicieli psów?

Wychowanie rottweilera powinno zostać powierzone doświadczonemu i asertywnemu właścicielowi. Jeśli debiutujesz w roli psiego właściciela, to rottweilera raczej odradzamy. Osobom koniecznie chcącym mieć rottweilera zalecamy ewentualnie adopcję starszego i spokojnego przedstawiciela tej rasy ze schroniska: bo tak jest z każdą rasą – każdy osobnik ma swój niepowtarzalny charakter.

Pamiętaj w każdym razie, że rottweiler potrzebuje zadań i zajęć, które może wykorzystywać podczas późniejszej pracy. Rottweiler ma zdecydowanie terytorialny charakter i dlatego niezawodnie strzeże swojego terenu. W końcu rottweiler to nie bez powodu ceniony pies stróżujący oraz pies pracujący dla policji i służb bezpieczeństwa – czyli wszędzie tam, gdzie pies powinien być pewnego rodzaju autorytetem. Rottweiler do dziś bywa psem pasterskim. W niektórych miejscach noszenie kagańca jest obowiązkowe, np. w środkach komunikacji publicznej, dlatego warto przyzwyczaić do niego swojego pupila. Warto przyzwyczajać rottweilera do noszenia kagańca, gdy jest jeszcze szczeniaczkiem.

Ein Rottweiler leckt sich die Schnauze.

Pielęgnacja rottweilera

Rottweilery mają tendencję do nadwagi. Z tego powodu tak ważne jest, aby dobrze porcjować jedzenie i być asertywnym wobec „psiego żebrania”.
Wiszące uszy psa należy regularnie czyścić, aby zapobiec stanom zapalnym. Krótka sierść jest na ogół łatwa w pielęgnacji, jednak regularne czesanie zapobiega nadmiernemu wypadaniu sierści. Szczotkowanie pobudza też krążenie. Regularne czesanie jest szczególnie ważne w okresie linienia wiosną i jesienią. W ten sposób najszybciej pozbędziesz się wypadającej sierści. Czas trwania linienia wynosi od około sześciu do ośmiu tygodni. Do pielęgnacji nadają się rękawice z wypustkami lub inne szczotki dla psów.

Podobnie jak w przypadku wielu dużych ras psów, także w przypadku rottweilera spodziewana długość życia jest przeciętnie o dziesięć lat krótsza niż u mniejszych piesków. Rottweilery mają tendencję do dysplazji i problemów z sercem z przyczyn genetycznych, a także ze względu na ich rozmiar.

Czy rottweiler to pies rodzinny?

Aby pies był szczęśliwy i spokojny, to oprócz opieki, dobrej pielęgnacji oraz zdrowej diety należy również dbać o jego zajęcia i aktywność. Bez ćwiczeń i intensywnego szkolenia rottweiler często nie nadaje się na klasycznego kompana rodziny i psa, z którym można spędzać wolny czas. Do tego jeszcze ta masa i siła, z którymi człowiek niekoniecznie ma szanse, gdy zwierzę zechce podążyć inną drogą. Odpowiednio wychowywany rottweiler ma szansę stać się doskonałym towarzyszem, który będzie w stanie zbudować bliską więź. Sprawdzi się wtedy jako asystent sportowy aktywnego właściciela, a przy wystarczającym wsparciu intelektualnym np. na treningu tropienia. Ze względu na przyjazny i spokojny charakter nadaje się również dla rodzin z dziećmi. Zaleca się jednak, aby nie spuszczać przy nim oka z potomstwa i dzieci. W przypadku rottweilera nie należy zaniedbywać, prócz konsekwentnego wychowania, poświęcania mu sporej ilości uwagi i pieszczot: pies czerpie dużą przyjemność z bliskości. Dyscypliny sportowe nadające się dla rottweilera to między innymi agility, trening obedience czy dog dancing.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego Rottweilera!

Do produktów dla psów

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować