• Skepy
 • Zamów ponownie
 • Lista życzeń
 • Koszyk
 • Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK

Rottweiler – czworonożny stróż porządku i dzielny ochroniarz

06.12.2022 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Rottweiler liegt im Park.

Bez jego wsparcia policja i organy bezpieczeństwa miałyby utrudnione zadanie: imponujący rottweiler dzięki swoim kwalifikacjom jako pies stróżujący i obronny jest nieodzowny wszędzie tam, gdzie trzeba coś pilnować lub ochraniać. Rottweiler nie jest typowym psem do towarzystwa w wolnym czasie. Jeżeli jednak poświęci się czworonożnemu obrońcy wystarczająco dużo uwagi, rottweiler okaże się strzałem w dziesiątkę – pod warunkiem, że dysponują Państwo niezbędnym doświadczeniem w prowadzeniu psów.

Loading...

Rzymska rogacizna, germańscy handlarze

Rottweilery należą do najstarszych niemieckich ras psów. Ich korzeni należy jednak szukać za Alpami. Rzymianie przynieśli ze sobą na zdobyte tereny nie tylko osiągnięcia kulturalne, lecz także zwierzęta. Wykorzystywali przodków rottweilerów do pilnowania stad bydła, które zapewniały legionom wyżywienie. Miejscowi hodowcy bydła zachwycili się krzepkimi psami, bowiem także oni musieli bezpiecznie przeprowadzać swoje zwierzęta wzdłuż szlaków handlowych. W taki sposób pra-rottweilery dotarły do Niemiec. Od 1910 r. rottweiler ma status oficjalnej rasy. Wraz z industrializacją jego rola jako psa pasterskiego w wielu miejscach zanikła. Obecnie znajduje zastosowanie przeważnie w służbach mundurowych. W niektórych krajach chów rottweilerów wymaga spełnienia określonych wymogów. Przed zakupem psa trzeba zapoznać się z miejscowymi przepisami w tym zakresie.

Usposobienie i charakter rottweilera

Rottweilery mają opinię psów pewnych siebie, śmiałych i czujnych. Nie wyzbyły się całkowicie instynktu stróżowania odziedziczonego po swoich przodkach. Gotowość do obrony i odwaga to zasadnicze cechy charakteru, które jednakże mogą przekształcić się w potrzebę okazywania dominacji. Państwa zadaniem będzie pokazywać swojemu rottweilerowi z cierpliwą konsekwencją, że musi się on podporządkować. W innym przypadku zachowanie zwierzęcia może zejść na niewłaściwe tory. Brak wychowania i aktywności oraz zaburzona więź z ludzkim „przewodnikiem stada” mogą u niestabilnego rottweilera łatwo przerodzić się w agresję. Właściciel rottweilera nie może okazywać nerwowości, ani uległości.

Wychowanie i chów rottweilera

Wychowanie rottweilera powinno być bezsprzecznie domeną doświadczonego i asertywnego właściciela. Jeżeli dopiero zaczynają Państwo przygodę z psami, stanowczo odradzamy rottweilera. Trzeba mieć na uwadze, że rottweiler wymaga stałej aktywizacji, i tylko niestrudzone próby pracy pozwolą w pełni dać upust jego energii. Nie bez powodu rottweiler jest cenionym psem stróżującym obiekty, a także psem użytecznym w formacjach policyjnych i ochronnych – a więc wszędzie tam, gdzie pożądany jest pies wzbudzający respekt.

Gdzieniegdzie jest jeszcze wykorzystywany jako pies pasterski. Bez sporej dozy aktywności i intensywnego treningu rottweiler nie nadaje się na psa rodzinnego czy towarzyskiego. To tego dochodzi niemała masa i siła, której człowiek niekoniecznie jest w stanie sprostać, gdy zwierzę postanowi pójść własnymi ścieżkami. Umiejętnie prowadzony rottweiler będzie doskonałym partnerem dla usportowionego, aktywnego właściciela, zwłaszcza, jeżeli zapewni się mu rozrywkę intelektualną, przykładowo w formie treningu tropienia.

Ein Rottweiler leckt sich die Schnauze.

Pielęgnacja rottweilera

Suczki rasy rottweiler osiągają wysokość w kłębie ok. 60 cm, samce średnio 65 cm. Ciężar rottweilera wynosi w zależności od rozmiarów i płci od 42 do 50 kg. Zwierzęta mają tendencję do nadwagi, zatem należy odpowiednio racjonować karmę i nie ulegać próbom wymuszenia. Obwisłe uszy psa należy regularnie czyścić, aby zapobiec stanom zapalnym. Ze względów bezpieczeństwa trzeba ponadto przyzwyczaić swojego rottweilera do noszenia dopasowanego kagańca wśród ludzi. Podobnie, jak w przypadku wielu dużych psów, również w przypadku rottweilera spodziewana długość życia jest średnio o dziesięć lat krótsza, niż w przypadku innych psich ras. Z przyczyn genetycznych, a także ze względu na rozmiary, rottweilery mają tendencję do dysplazji i problemów z sercem.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego Rottweilera!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Rottweiler

 • Rasa
  Labrador Retriever
 • Pochodzenie
  Niemcy
 • Klasyfikacja
  Molossoidy, psy rasy Great Dane
 • Rozmiar
  samiec psa od 61 do 68 centymetrów wysokości w kłąbie - samica psa od 56 do 63 centymetrów wysokości w kłąbie
 • Waga
  samiec 50 kilogramów - samica 42 kilogramy
 • Budowa ciała
  mocny, zwarty, niezgrabny, ogon poziomy w stosunku do nadwozia
 • Oczy
  ciemne, średniej wielkości, w kształcie migdałów
 • Uszy
  średni rozmiar, ściśle osadzone
 • Sierść i umaszczenie
  jędrna, krótka podwójna sierść; kolor czarny z czerwonobrązowymi oznaczeniami na twarzy, klatce piersiowej, nogach i ogonie („Black Tan“)
 • Cechy szczególne
  suki są rozleniwione przed rują
 • Charakter
  pewny siebie, odważny, posłuszny, potulny i przyjacielski
 • Pielęgnacja
  regularne szczotkowanie
 • Zdrowie
  w przypadku genetycznej predyspozycji skłonności do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, problemów z sercem, paraliżu

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego Rottweilera

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować