Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Schipperke – niezawodny stróż o niewyczerpanych pokładach energii

25.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Schipperke Hund spielt mit einem orangem Ball

Ciekawski wzrok i spiczaste uszy – schipperke to rasa, która przyciąga spojrzenia. Ten mały owczarek belgijski uchodzi za niezwykle czujnego i nigdy nie spuszcza swojego terytorium ani ludzkiego stada z oczu. Dawniej zajmował się pilnowaniem warsztatów i biur belgijskich kupców i rzemieślników. Choć dziś spełnia się w roli oddanego psa rodzinnego, wciąż potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej.

Loading...

Mały owczarek belgijski

Schipperke – to po flamandzku „mały pies pasterski”. Korzenie tego zwinnego czworonoga leżą w Belgii i nie zostały do tej pory całkowicie wyjaśnione. Udało się ustalić, że schipperke należał w średniowieczu do ulubionych ras rzemieślników i kupców w miastach, tj. Antwerpia czy Bruksela. Jest spokrewniony z owczarkiem belgijskim o nazwie „leuvenaar”, z którym dzieli przodków. Pierwsza hodowla schipperke pojawiła się w Belgii w 1885 roku; tylko trzy lata później założono pierwszy klub rasy i określono jej wzorzec. Schipperke niemal wymarł po drugiej wojnie światowej. FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) uznała rasę w 1954 r.

Charakter schipperke

Schipperke to urodzony pies stróżujący: z prawdziwą pasją pilnuje powierzonych mu przedmiotów, terenów lub osób. Wytrwale wykorzystuje w tym celu swój donośny głos. W stosunku do obcych ten energiczny owczarek zachowuje się powściągliwie, a nawet nieufnie. Swojej rodzinie okazuje za to bezgraniczną miłość: jest oddany, lubi dzieci i potrzebuje bliskości.

Przedstawiciele tej belgijskiej rasy odznaczają się wytrwałością i gotowością do pracy oraz nauki. Rzadko odpoczywają: wolą przez cały dzień obserwować swoje otoczenie. Schipperke ponadto z zapałem łapią myszy i szczury.

Wychowanie i życie z schipperke

Schipperke to bardzo elastyczny pies: jeśli zapewni mu się wystarczającą dawkę ruchu i wysiłku umysłowego, może bez problemu mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi. Jeśli mały Belg zacznie się nudzić, może zamienić się w szczekacza. Oprócz długich spacerów warto zapewnić mu rozrywkę w postaci psich sportów, tj. agility, dog dancing lub dog frisbee. Schipperke pasuje do aktywnych ludzi i potrzebuje bliskich więzi rodzinnych. Ponieważ ma własny rozum, potrzebuje konsekwentnego wychowania z dużą dozą empatii. Profesjonalne wsparcie uzyskają Państwo w szkole dla szczeniąt lub u trenera psów. Najważniejszym warunkiem dla udanego wychowania schipperke jest silna więź właściciela z psem.

Pielęgnacja schipperke

Sierść schipperke wymaga szczotkowania raz lub dwa razy w tygodniu, częściej w okresie zmiany sierści.

Cechy schipperke

Już w średniowieczu rasa cierpiała na defekt genetyczny, który doprowadził u niej do braku ogona. Pozbawione ogona schipperke były nawet przez pewien czas hodowane celowo. Dziś cechę odrzuca jednak większość poważnych hodowców. Listę z adresami sprawdzonych hodowli otrzymają Państwo w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce). Co roku w Polsce rodzi się jednak niewiele szczeniąt tej rasy: mioty schipperke zdarzają się sporadycznie, a na szczenię często trzeba poczekać.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego schipperke!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Schipperke

Rasa
Schipperke
Pochodzenie
Belgia
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
wysokość w kłębie: 28−33 cm (pies), 25−30 cm (suka)
Waga
od 4 do 7 kg
Budowa ciała
silny, szeroki, krępy, lecz harmonijnie zbudowany
Oczy
małe, ciemnobrązowe oczy w kształcie migdałów, energiczne spojrzenie
Uszy
stojące małe, spiczaste uszy o trójkątnym kształcie
Sierść i umaszczenie
gęsta, zwarta, bujna, z obfitym podszerstkiem; czarna
Cechy szczególne
wrodzona usterka genetyczna: brak ogona
Charakter
zwinny, czujny, lubiący dzieci, chętny do nauki, gotowy do wysiłku
Pielęgnacja
regularna cotygodniowa pielęgnacja sierści

Te wspaniałe rasy psów pasterskich mogą również Cię zainteresować:

  • Tervueren: Jest to odmiana belgijskiego owczarka o długim futrze. Charakterystyczne jest dla niego rude ubarwienie futra i czarny pyszczek.
  • Owczarek szetlandzki: Owczarki szetlandzkie nie mogą ukryć swojego pokrewieństwa z długowłosymi collie. Ale są czymś więcej niż miniaturą „Lassie“. Czułe i inteligentne Sheltie to lojalni towarzysze.
  • Owczarek szwajcarski: Owczarek o olśniewająco białym futrze? Albinos, kaprys natury? Nie! Biały owczarek, czyli Berger Blanc Suisse, z dumą prezentuje swój nietypowy kolor futra.
  • Malinois: Malinois to niezwykle bystry, żywiołowy i aktywny pies roboczy pochodzenia belgijskiego. Ta rasa jest wykorzystywana na całym świecie w służbie policyjnej i wojskowej. Wychowanie i zaspokojenie potrzeb fizycznych tego sportowego belgijskiego owczarka wymagają wiele zaangażowania od właściciela.
  • Owczarek holenderski: Holenderski owczarek to były pies pasterski, który później był wykorzystywany jako pies stróżujący lub policyjny. Ze względu na swoje wcześniejsze zadania, te zwierzęta są niezależne i wymagają miłego, ale konsekwentnego podejścia.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa schipperke

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie