Malinois – bardzo aktywny pracoholik o dwóch obliczach
07.12.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Malinois jest niesamowicie inteligentnym, żywiołowym i bardzo aktywnym psem użytkowym o belgijskich korzeniach. Ta rasa psa jest na całym świecie wykorzystywana w służbie policyjnej i wojskowej. Nauka właściwego zachowania oraz odpowiednie obciążenie sportowego psa pasterskiego stawiają właścicielowi wysokie wymagania. Doświadczone ręce wiedzą, jak najlepiej radzić sobie z jego zapałem do pracy i cieszą się również delikatną, przyjazną stroną swojego malinoisa.
U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego malinoisa!
Chętny do pracy pies pracujący w gorącej wodzie kompany
„Mali” – jak miłośnicy rasy lubią nazywać tego Belga – to jeden z przedstawicieli grupy owczarków belgijskich. Ten spragniony pracy sportowiec od dawna nie pełni jednak funkcji psa pasterskiego. Obecnie demonstruje on swoje mocne strony w służbie policyjnej, w sportach dla psów obronnych, tropieniu, ratownictwie oraz jako pies obronny lub stróżujący. W przypadku tej atrakcyjnej rasy zachowane zostały jej oryginalne cechy, zarówno fizyczne, jak i charakteru. Można je dostrzec w obu obliczach psów rasy malinois: to twardziele w pracy i wrażliwcy w domu.
Charakter malinoisa
W głębi serca malinois jest przyjaznym psem. Agresja i strach nie są tolerowane w hodowli. Ten Belg uchodzi jednak za psa o bardzo mocnym charakterze, dużej zwinności i umiejętności reagowania – innymi słowy: mówi się, że jest w gorącej wodzie kąpany. Psy tej rasy mają silny instynkt obronny, którego używają nawet nieproszone, gdy widzą, że ich ludziom coś grozi. Potencjalny właściciel nie powinien także lekceważyćinstynktu łowieckiego malinoisa. Jeżeli pies nie zostanie nauczony właściwego zachowania, a nadarzy się ku temu okazja, małe zwierzęta i koty mogą paść ofiarą jego łowów. Bardzo aktywny malinois charakteryzuje się dużym entuzjazmem do pracy i gotowością do współpracy. Jeżeli nie zapewni mu się odpowiedniego wysiłku, szybko sam znajduje sobie zajęcie. Budzenie właściciela regularnym szczekaniem, agresja lub niszczenie przedmiotów to oznaki niedostatecznego lub nieprawidłowego planu zajęć.
Podsumowanie Malinois
Rasa | Malinois |
Pochodzenie | Belgia |
Klasyfikacja | Psy pasterskie i zaganiające, owczarki |
Rozmiar | duży, wysokość w kłębie od 56 do 66 cm |
Waga | 20–30 kilogramów |
Budowa ciała | wysportowana, smukła sylwetka z dumną postawą |
Oczy | czarne, duże i uważne |
Uszy | ciemne stojące uszy |
Sierść i umaszczenie | jasnobrązowa, krótka sierść, z ciemną maską |
Cechy szczególne | wysoki poziom aktywności, wymaga odpowiedniego obciążenia i nauki właściwego zachowania |
Charakter | posłuszny, czujny, czuły, pewny siebie i żywiołowy |
Zdrowie | rasa stosunkowo wytrzymała, ale podatna na choroby stawów (np. dysplazja stawu biodrowego i łokciowego oraz spondyloza) |
Wychowanie i opieka nad jamnikiem
Malinois potrzebuje konsekwentnego wychowania twardą, lecz przyjazną ręką. Dzięki swojej wyjątkowej gotowości do współpracy, tzn. „will to please” (chęci zadowolenia), ten inteligentny pies wcale nie jest taki trudny do wychowania. Zalecane jest jednak posiadanie doświadczenia w zakresie wychowania psa, ponieważ ten inteligentny Belg ma tendencję do samodzielnego poszukiwania rozwiązań i myślenia szybciej niż jego ludzie. Jego pewność siebie może stać się źródłem ogromnych niespodzianek dla osoby, która dopiero rozpoczyna wspólne życie z psem, dlatego początkujący hodowcy powinni decydować się na tę rasę tylko pod warunkiem, że są w stanie zapewnić mu naukę właściwego zachowania, kierując się przy tym wskazówkami od doświadczonego trenera psów. Malinois potrzebuje dużego obciążenia i pracy. Jest to poważny pies, który mocno przywiązuje się do swojego człowieka i najchętniej spędzałby z nim cały dzień. Energiczne psy użytkowe naprawdę są w swoim żywiole, kiedy mogą wykazać się, pełniąc funkcję psa obronnego, pracując w służbie wojskowej lub policyjnej, a także wykonując inne wymagające zadania. W swoim wolnym czasie są zrównoważonymi i kochającymi członkami rodziny, którzy z troską traktują nawet najmniejszych dwunożnych przyjaciół.
Opieka nad malinoisem
Jako typowa rasa psów użytkowych, malinois ma krótką, mocną i łatwą w pielęgnacji sierść. Pies powinien być szczotkowany raz w tygodniu. Regularne sprawdzanie oczu, uszu i pazurów pozwala wcześnie zidentyfikować ewentualne problemy.
Cechy szczególne i zdrowie
Malinois ma szczęście, że jego cechy zewnętrzne odgrywały tylko podrzędną rolę w hodowli. Jego gotowość do pracy, a co za tym idzie również jego zdrowie fizyczne, sportowy charakter i twardość były, przy wyborze rasy, zawsze na pierwszym planie, zaraz obok charakteru. Ta belgijska rasa jest zatem uważana za bardzo wytrzymałą. Podobnie jak wszystkie owczarki niemieckie, malinoisy są również podatne na choroby stawów – takie, jak m.in. dysplazja stawu biodrowego i łokciowego oraz spondyloza. Związek niemieckich hodowców psów (VDH) jest dobrym punktem kontaktowym w celu uzyskania informacji i adresów od renomowanych hodowców.
Te wspaniałe rasy psów pasterskich mogą Cię także zainteresować:
- Biały owczarek szwajcarski: Biały owczarek szwajcarski charakteryzuje się pięknym białym futrem. Nie jest to albinos, a po prostu rasa, która posiada takie nietypowe umaszczenie.
- Owczarek szetlandzki: Owczarki szetlandzkie nie mogą zaprzeczyć swojemu pokrewieństwu z długowłosymi collie. Mają jednak znacznie więcej zalet niż tylko podobieństwo do „Lassie”. Są wrażliwe i inteligentne. To naprawdę wierni towarzysze!
- Schipperke: Ciekawe spojrzenie i stojące do góry uszy – to właśnie Schipperke, czyli niezwykle czujny towarzysz. Ten mały belgijski owczarek jest uważny i nie spuszcza z oka swojego terytorium i swojej rodziny.
- Owczarek holenderski: Owczarek holenderski to dawny pies pasterski, który później był używany jako pies wartowniczy lub policyjny. Zwierzęta te są samodzielne ze względu na swoje wcześniejsze zadania, ale potrzebują kochającej, konsekwentnej ręki.
- Owczarek belgijski: Owczarek belgijski to bardzo zwinny i aktywny pies o wysokim poziomie inteligencji. Często mylnie określa się go mianem malinois, chociaż malinois jest jedynie podrasą owczarka belgijskiego.