Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Biały owczarek szwajcarski – piękny i mądry Szwajcar

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein weißer Schäferhund trägt ein Wurfspielzeug.

Owczarek o lśniącej białej sierści? Albinos, a może wybryk natury? Nie! To po prostu wyjątkowy biały owczarek szwajcarski, zwany inaczej Berger Blanc Suisse. Choć hodowcy przez wiele lat uważali białą sierść owczarka szwajcarskiego za defekt, zwierzę cieszyło się dużym powodzeniem za granicą. Z czasem biały owczarek szwajcarski stał się własną rasą.

Loading...

Na wygnaniu za oceanem

Biały kolor psiej sierści był dawniej bardzo praktyczny: dzięki niej pasterze w ciemności nie mylili swoich zwierząt z wilkami. Gdy u schyłku XIX. wieku zaczęto systematycznie hodować niemieckie owczarki pasterskie, w miotach spotkać można było również białe i jasne psy. W 1933 roku biały kolor umaszczenia został jednak uznany za kryterium wykluczające z hodowli. Podejrzewano bowiem związek pomiędzy wybarwieniem a wadą genetyczną. Nowy standard nie przyjął się w USA, gdzie kontynuowano hodowlę pięknych białych owczarków. Dzięki temu rasa przetrwała i w latach 70. została ponownie rozprzestrzeniona ze Szwajcarii na całą Europę. Obowiązujący wzorzec rasy opracowano w 2011 roku.

Usposobienie i charakter białego owczarka szwajcarskiego

Nieodparty urok tego wiernego psa o wielkim sercu sprawia, że nie da się go nie kochać. To zrównoważona, a zarazem pewna siebie rasa. Biały owczarek szwajcarski zachowuje dystans w stosunku do obcych, lecz nie okazuje strachu ani agresji. Wyróżnia się dużą inteligencją i zapałem do nauki. Psy tej rasy są równie łatwe do wytresowania, co ich krewni o ciemniejszym umaszczeniu. Sekret tkwi w trzech magicznych słowach: miłość, cierpliwość i przysmak we właściwym czasie. Zrównoważony charakter białego owczarka szwajcarskiego w połączeniu z ogromnym zapałem do pracy, inteligencją i pragnieniem zadowolenia człowieka sprawiają, że jest to idealny kandydat na odpowiedzialne psie stanowiska pracy – owczarek doskonale odnajdzie się w roli psa stróżującego i ochronnego, przewodnika lub (lawinowego)psa ratowniczego.

Wychowanie i chów białego owczarka szwajcarskiego

Decydując się na białego owczarka szwajcarskiego, powinni Państwo mieć już doświadczenie w posiadaniu psa, aby móc wcielić się w rolę przewodnika i wyegzekwować u owczarka posłuszeństwo. Biały owczarek szwajcarski nie nadaje się do mieszkania, jeśli jednocześnie nie zapewni mu się dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu lub w ogrodzie. Życie w wielkim mieście nie jest więc optymalne dla tego uwielbiającego naturę czworonoga. Duże, zwinne zwierzę chce się poruszać – najlepiej u boku swojego właściciela. Bystry, biały owczarek szwajcarski tworzy z ludzką rodziną drużynę nie do pokonania, a charakter tego związku wykracza poza praktyczne relacje psa z właścicielem. Odpowiednim zajęciem dla owczarka są wszystkie dyscypliny sportowe dla psów. Szczególnie zachwycą go gry, które wymagają od niego wykorzystania największego psiego talentu, czyli węchu. Jeśli owczarek towarzyszy Państwu także podczas jazdy na rowerze, biegania, jazdy konnej lub zabawy w wodzie, świadczy to o jego zrównoważonym charakterze.  

Ein weißer Schäferhund rennt durch eine Schneelandschaft.

Pielęgnacja białego owczarka szwajcarskiego

Można by pomyśleć, że przyciąga brud jak magnes, ale wcale tak nie jest. Śnieżnobiała sierść wcale nie wymaga uciążliwej pielęgnacji: wystarczy regularne szczotkowanie. W okresie linienia należy codziennie szczotkować psa, aby pozbyć się luźnego podszerstka. Jak wszystkie owczarki, również biały owczarek szwajcarski ma skłonności do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. Odpowiedzialni hodowcy starają się uniknąć tych wad dziedzicznych.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego białego owczarka pasterskiego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Biały owczarek szwajcarski

Rasa
Biały owczarek szwajcarski (Berger Blanc Suisse)
Pochodzenie
Szwajcaria
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
wysokość w kłębie: pies 60−66 cm − suka 55−61 cm
Waga
pies 30−40 kg − suka 22−35 kg
Budowa ciała
dobrze umięśniony, o rozciągniętej sylwetce, lekko opadająca linia grzbietu i ogon
Oczy
średniej wielkości, w kształcie migdałów, od ciemno- do średniobrązowych, osadzone trochę skośnie
Uszy
uszy sztywno stojące, nieco skierowane do przodu
Sierść i umaszczenie
gęsty podszerstek, owłosienie krótkowłose lub długowłose; umaszczenie białe
Cechy szczególne
od 1933 r. uważany za wadę umaszczenia owczarka niemieckiego, oficjalna rasa od lat 70. XX w.
Charakter
o silnych nerwach, pewny siebie, a jednocześnie bezstronny i łagodny pełen temperamentu
Pielęgnacja
regularnie czesać, w okresie linienia codziennie
Zdrowie
Tendencja do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zapalenia rogówki i uszu

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa białego owczarka szwajcarskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie