Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Tervueren – sportowe psy użytkowe z Belgii

03.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Tervueren Hund rennt auf einen Übungsplatz

W Polsce tervueren jest słabo rozpowszechniony. To odmiana owczarka belgijskiego z długą sierścią. Charakterystyczną cechą tervueren jest płowa sierść z czarną maską. Jako były pies pasterski tervueren chętnie współpracuje z ludźmi i uwielbia wiele dyscyplin sportu dla psów.

Loading...

Historia tervuerena

Tervueren? Czy istnieje taka rasa? Tak, te atrakcyjne i aktywne psy są jednak dość rzadko spotykane. Lepiej znani są ich bezpośredni krewniacy, malinois. Obie odmiany należą do owczarków belgijskich, podobnie jak długowłosy groenendael i szorstkowłosy laeken lub laekenois. Tervueren przypomina swoim wyglądem malinois, ale ma długą sierść.

Te owczarki belgijskie, które znamy, pojawiły się pod koniec XIX w. W 1891 roku entuzjaści zaczęli planowo rozwijać tę rasę z psów pasterskich, które pracowały przy owcach. Pierwsze zwierzęta zostały zarejestrowane przez Królewskie Towarzystwo św. Huberta (SRSH) w 1901 roku, standard został ostatecznie ustanowiony w 1910 roku.

Tervueren ma umaszczenie płowe z czarną maską i tzw. charbonnage (smolenie). Pod tym pojęciem należy rozumieć czarne końcówki włosów, które sprawiają wrażenie, jakby psa pogłaskano dłonią przybrudzoną sadzą. Wyraźna grzywa rozwija się zwłaszcza u samców.

Cechy i charakter tervuerena

Podobnie jak wszystkie owczarki belgijskie, tervueren to niezwykle żywy charakter. Jest czujny i uważa się, że kocha dzieci. Ma doskonały refleks, jest spontaniczny, inteligentny i wrażliwy. Tervueren spogląda na swojego pana wyczekującym wzrokiem i jest wobec niego bezwarunkowo lojalny. Powinien być integrowany z rodziną, rasa ta nie nadaje się do trzymania na dworze. Psy dojrzewają dość późno i uwielbiają zabawę do późnej starości. Mówi się, że są nieco przebiegłe.

Wychowanie i hodowla tervuerena

Te żywiołowe psy można łatwo wychować. Wymagają jednak wysiłku psychicznego i fizycznego. Będą idealnymi zwierzętami dla rodziny mieszkającej w domu z ogrodem. Owczarki belgijskie kochają wszystkie rodzaje psich sportów. Warto odwiedzić z przedstawicielem tej rasy psią szkołę i dowiedzieć się, który rodzaj sportu będzie odpowiedni dla Państwa pupila. Jeśli pragną Państwo zaangażować czworonoga w działalność prospołeczną, warto wyszkolić go na psa ratownika.

Niezależnie od tego, jakie zajęcie Państwo wybiorą, należy pamiętać o tym, że tervueren może biegać do upadłego. W związku z tym należy robić mu regularne przerwy, żeby wychować go na opanowanego towarzysza. Należy unikać surowości i nadmiernego nacisku, stawiając raczej na pozytywne wzmocnienie.

Pielęgnacja tervuerena

Długa sierść tervuerena jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy wyszczotkować ją raz w tygodniu. Jeśli pies linieje, należy dokładnie wyczesać podszerstek, żeby uniknąć nadmiaru sierści w mieszkaniu.

Zdrowie tervuerena

Owczarki belgijskie to wytrzymała rasa. Sporadycznie cierpią na dysplazję stawów biodrowych (HD) i padaczkę. Decydując się na zakup szczeniaka, warto poszukać renomowanego hodowcy, który kładzie nacisk na zdrowie i właściwą socjalizację szczeniąt.

Najlepsze produkty dla Państwa tervuerena znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Tervueren

Rasa
Tervueren, owczarek belgijski
Pochodzenie
Belgia
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
62 cm (pies), 58 cm (suka)
Waga
od 25 do 30 kg (pies), od 20 do 25 kg (suka)
Budowa ciała
kwadratowa, harmonijna, atletyczna
Oczy
średniej wielkości, w kształcie migdałów, ciemnobrązowe
Uszy
małe, trójkątne, postawione, skierowane do przodu
Sierść i umaszczenie
długa i gładka z wyraźną grzywą i kołnierzem, gęsty podszerstek, umaszczenie płowe z czarnym nalotem lub szare z czarnym nalotem, czarna maska
Cechy szczególne
długowłosa odmiana owczarka belgijskiego
Charakter
czujny, żywy, energiczny, gotowy do działania
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja, szczotkowanie raz w tygodniu, dokładne szczotkowanie podszerstka w okresie linienia
Zdrowie
silna rasa, rzadka dysplazja stawów biodrowych i padaczka

Te wspaniałe rasy psów pasterskich mogą Cię także zainteresować:

  • Biały owczarek szwajcarski: Biały owczarek szwajcarski charakteryzuje się pięknym białym futrem. Nie jest to albinos, a po prostu rasa, która posiada takie nietypowe umaszczenie.
  • Owczarek szetlandzki: Owczarki szetlandzkie nie mogą zaprzeczyć swojemu pokrewieństwu z długowłosymi collie. Mają jednak znacznie więcej zalet niż tylko podobieństwo do „Lassie”. Są wrażliwe i inteligentne. To naprawdę wierni towarzysze!
  • Schipperke: Ciekawe spojrzenie i stojące do góry uszy – to właśnie Schipperke, czyli niezwykle czujny towarzysz. Ten mały belgijski owczarek jest uważny i nie spuszcza z oka swojego terytorium i swojej rodziny.
  • Owczarek holenderski: Owczarek holenderski to dawny pies pasterski, który później był używany jako pies wartowniczy lub policyjny. Zwierzęta te są samodzielne ze względu na swoje wcześniejsze zadania, ale potrzebują kochającej, konsekwentnej ręki.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa tervuerena

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować