• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Eine Aufnahme eines sibirischen Huskys.

Husky syberyjski – sportowy typ o wielkim sercu

Husky syberyjski to imponujący pies, który wymaga stymulowania intelektualnego i fizycznego. Jeśli uda się zaspokoić te potrzeby, mogą Państwo liczyć na to, że husky syberyjski będzie czułym i wiernym psem rodzinnym. Rasie husky, która pierwotnie była wykorzystywana do ciągnięcia sań, w żadnym wypadku nie wystarczy kilka krótkich spacerów w ciągu dnia. Ten, kto decyduje się na husky syberyjskiego, powinien sam chętnie uprawiać sport i poświęcać psu wystarczająco dużo uwagi.

Loading...

Pies zaprzęgowy i użytkowy od tysięcy lat

Husky syberyjski służy Eskimosom już od ponad 2000 lat jako pies pociągowy i użytkowy. Hodowla tych psów była przez długi czas czysta ze względu na izolację szczepów tych koczowniczych ludów. Na początku XX wieku pochodzący z Syberii handlarz futrami wziął ze sobą te silne zwierzęta nierzadko o błękitnych oczach, na Alaskę. Wyścigi psich zaprzęgów stawały się tam coraz bardziej popularne, a przypominające wilki psy cieszyły się wyjątkowym wzięciem ze względu na swoją wytrzymałość. Mimo że przez wieki zapewniano czystość tej rasy, a same psy wykazywały doskonałe cechy charakteru, w Stanach Zjednoczonych rasa została uznana dopiero w 1930 r., a w Europie – w 1966 r.

Charakter husky syberyjskiego

Dzięki bliskiej więzi z Inuitami husky syberyjski jest psem niezwykle przyjaznym w stosunku do człowieka. Jako zwierzę wybitnie stadne nie lubi samotności. Pragnie brać udział we wszystkim, co robi jego stado, i wymaga dużej uwagi ze strony właściciela. Dochodzi do tego silna potrzeba ruchu, którą koniecznie trzeba zaspokoić. Jeśli energia tego inteligentnego psa zostanie wystarczająco spożytkowana i jest on dobrze zsocjalizowany, wykazuje łagodny i przyjazny charakter, i staje się wiernym towarzyszem człowieka.

Wychowanie i hodowla husky syberyjskiego

Odpowiednie wychowanie i hodowla uwzględniająca potrzeby gatunkowe są warunkami udanej relacji między człowiekiem a tym pracowitym i bystrym psem zaprzęgowym. Dla posiadaczy husky syberyjskich idealnym rozwiązaniem będzie duży dom z ogrodem. Ten, kto chce nabyć psa tej rasy, powinien mieć do dyspozycji wystarczającą ilość czasu, żeby zapewnić mu aktywność fizyczną i umysłową. Długie wycieczki rowerowe lub biegi terenowe, a nawet wspólne pływanie to doskonałe zajęcia dla syberyjskich psów.

 

Jednocześnie nie powinni Państwo zostawiać psa rasy husky na długi czas samego, jest on typowym zwierzęciem stadnym i nie znosi samotności. Jeśli te potrzeby zostaną zaspokojone, syberyjskie husky będą doskonałymi towarzyszami rodzin, ponieważ dobrze zsocjalizowane zwierzęta są przyjazne dla dzieci. Psy tej rasy są otwarte również wobec innych przedstawicieli gatunku. Natomiast niewystarczająco wybiegany husky może być nastawiony do swojego właściciela nieprzychylnie, wykazywać upór, a nawet rezygnację. Ze względu na to, że instynkt łowiecki tych psów zaprzęgowych jest silnie rozwinięty, zalecane jest, żeby już od pierwszych dni trenować przywoływanie psa.

Pielęgnacja husky syberyjskiego

Gęsta sierść husky syberyjskiego poza okresem linienia nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W czasie linienia pies gubi sierść całymi kępkami. Należy wówczas regularnie szczotkować sierść i pozbywać się resztek wypadającego futra. Latem należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie doprowadzić do przegrzania psa ze względu na jego gęsty podszerstek.

Cechy szczególne husky syberyjskiego

Rasa ta jest uważana za wytrzymałą i mało podatną na choroby. Przypuszcza się jednak, że husky syberyjskie częściej niż inne rasy zapadają na genetyczną chorobę skóry zwaną dermatozą reagującą na cynk. Chore zwierzęta pobierają z pokarmu zbyt mało cynku. Kupując szczenię, należy zwrócić uwagę na to, aby pochodziło z poważnej i odpowiedzialnej hodowli. W Związku Kynologicznym w Polsce otrzymają Państwo odpowiednie adresy.

 

Najlepsze produkty dla Państwa husky syberyjskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Ein sibirischer Husky.

Podsumowanie Husky syberyjski

 • Rasa
  Husky syberyjski
 • Pochodzenie
  Syberia
 • Klasyfikacja
  Północne psy zaprzęgowe
 • Rozmiar
  wysokość w kłębie: 50-60 cm
 • Waga
  16-28 kilogramów
 • Budowa ciała
  smukłe, muskularne, zbilansowane proporcje ciała
 • Oczy
  w kształcie migdałów, niebieskie, szare, mieszane
 • Uszy
  umieszczone blisko siebie, wysoko osadzone, trójkątne, średniej wielkości, stojące
 • Sierść i umaszczenie
  przylegająca, obfite futro, włos średniej długości; podszerstek w kolorze od czysto białego do lekko wybarwionego, włos okrywowy we wszystkich kolorach, tj. biały, rudy, szary, czarny; w okolicach głowy na uszach oraz na grzbiecie zazwyczaj intensywna barwa
 • Cechy szczególne
  jako pies zaprzęgowy nie jest szczególnie wrażliwy na zimno, jest natomiast bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, ma bardzo dużą potrzebę ruchu
 • Charakter
  łagodny, czujny, przyjazny ludziom, pracowity, inteligentny
 • Zdrowie
  prawdopodobnie podatne na dermatozę reagującą na cynk

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa husky syberyjskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie