Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Husky syberyjski – sportowy typ o wielkim sercu

08.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Aufnahme eines sibirischen Huskys.

Husky syberyjski to imponujący pies, który wymaga stymulowania intelektualnego i fizycznego. Jeśli uda się zaspokoić te potrzeby, mogą Państwo liczyć na to, że husky syberyjski będzie czułym i wiernym psem rodzinnym. Rasie husky, która pierwotnie była wykorzystywana do ciągnięcia sań, w żadnym wypadku nie wystarczy kilka krótkich spacerów w ciągu dnia. Ten, kto decyduje się na husky syberyjskiego, powinien sam chętnie uprawiać sport i poświęcać psu wystarczająco dużo uwagi.

Loading...

Pies zaprzęgowy i użytkowy od tysięcy lat

Husky syberyjski służy Eskimosom już od ponad 2000 lat jako pies pociągowy i użytkowy. Hodowla tych psów była przez długi czas czysta ze względu na izolację szczepów tych koczowniczych ludów. Na początku XX wieku pochodzący z Syberii handlarz futrami wziął ze sobą te silne zwierzęta nierzadko o błękitnych oczach, na Alaskę. Wyścigi psich zaprzęgów stawały się tam coraz bardziej popularne, a przypominające wilki psy cieszyły się wyjątkowym wzięciem ze względu na swoją wytrzymałość. Mimo że przez wieki zapewniano czystość tej rasy, a same psy wykazywały doskonałe cechy charakteru, w Stanach Zjednoczonych rasa została uznana dopiero w 1930 r., a w Europie – w 1966 r.

Charakter husky syberyjskiego

Dzięki bliskiej więzi z Inuitami husky syberyjski jest psem niezwykle przyjaznym w stosunku do człowieka. Jako zwierzę wybitnie stadne nie lubi samotności. Pragnie brać udział we wszystkim, co robi jego stado, i wymaga dużej uwagi ze strony właściciela. Dochodzi do tego silna potrzeba ruchu, którą koniecznie trzeba zaspokoić. Jeśli energia tego inteligentnego psa zostanie wystarczająco spożytkowana i jest on dobrze zsocjalizowany, wykazuje łagodny i przyjazny charakter, i staje się wiernym towarzyszem człowieka.

Podsumowanie Husky syberyjski

Rasa
Husky syberyjski
Pochodzenie
Syberia
Klasyfikacja
Północne psy zaprzęgowe
Rozmiar
wysokość w kłębie: 50-60 cm
Waga
16-28 kilogramów
Budowa ciała
smukłe, muskularne, zbilansowane proporcje ciała
Oczy
w kształcie migdałów, niebieskie, szare, mieszane
Uszy
umieszczone blisko siebie, wysoko osadzone, trójkątne, średniej wielkości, stojące
Sierść i umaszczenie
przylegająca, obfite futro, włos średniej długości; podszerstek w kolorze od czysto białego do lekko wybarwionego, włos okrywowy we wszystkich kolorach, tj. biały, rudy, szary, czarny; w okolicach głowy na uszach oraz na grzbiecie zazwyczaj intensywna barwa
Cechy szczególne
jako pies zaprzęgowy nie jest szczególnie wrażliwy na zimno, jest natomiast bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, ma bardzo dużą potrzebę ruchu
Charakter
łagodny, czujny, przyjazny ludziom, pracowity, inteligentny
Zdrowie
prawdopodobnie podatne na dermatozę reagującą na cynk

Wychowanie i hodowla husky syberyjskiego

Odpowiednie wychowanie i hodowla uwzględniająca potrzeby gatunkowe są warunkami udanej relacji między człowiekiem a tym pracowitym i bystrym psem zaprzęgowym. Dla posiadaczy husky syberyjskich idealnym rozwiązaniem będzie duży dom z ogrodem. Ten, kto chce nabyć psa tej rasy, powinien mieć do dyspozycji wystarczającą ilość czasu, żeby zapewnić mu aktywność fizyczną i umysłową. Długie wycieczki rowerowe lub biegi terenowe, a nawet wspólne pływanie to doskonałe zajęcia dla syberyjskich psów.

Jednocześnie nie powinni Państwo zostawiać psa rasy husky na długi czas samego, jest on typowym zwierzęciem stadnym i nie znosi samotności. Jeśli te potrzeby zostaną zaspokojone, syberyjskie husky będą doskonałymi towarzyszami rodzin, ponieważ dobrze zsocjalizowane zwierzęta są przyjazne dla dzieci. Psy tej rasy są otwarte również wobec innych przedstawicieli gatunku. Natomiast niewystarczająco wybiegany husky może być nastawiony do swojego właściciela nieprzychylnie, wykazywać upór, a nawet rezygnację. Ze względu na to, że instynkt łowiecki tych psów zaprzęgowych jest silnie rozwinięty, zalecane jest, żeby już od pierwszych dni trenować przywoływanie psa.

Pielęgnacja husky syberyjskiego

Gęsta sierść husky syberyjskiego poza okresem linienia nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W czasie linienia pies gubi sierść całymi kępkami. Należy wówczas regularnie szczotkować sierść i pozbywać się resztek wypadającego futra. Latem należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie doprowadzić do przegrzania psa ze względu na jego gęsty podszerstek.

Cechy szczególne husky syberyjskiego

Rasa ta jest uważana za wytrzymałą i mało podatną na choroby. Przypuszcza się jednak, że husky syberyjskie częściej niż inne rasy zapadają na genetyczną chorobę skóry zwaną dermatozą reagującą na cynk. Chore zwierzęta pobierają z pokarmu zbyt mało cynku. Kupując szczenię, należy zwrócić uwagę na to, aby pochodziło z poważnej i odpowiedzialnej hodowli. W Związku Kynologicznym w Polsce otrzymają Państwo odpowiednie adresy.

Najlepsze produkty dla Państwa husky syberyjskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Inne rasy, które również mogą Ci się spodobać:

  • Szpic wilczy: Wilczak szary to bardzo stara rasa psów pochodząca z Niemiec. Te lojalne i oddane zwierzęta są niezwykle czujne i podejrzliwe wobec obcych, dlatego kiedyś trzymano je na gospodarstwach rolnych jako psy stróżujące i pilnujące terenu. Ze względu na swoje przywiązanie i przyjazny charakter są cennymi towarzyszami zarówno dla rodzin, jak i dla osób samotnych.
  • Akita Inu: W Japonii psy cieszą się dużym szacunkiem. Jest on na tyle duży, że niektóre typowe rasy zostały nawet uznane za „narodowe pomniki przyrody“. Akita inu stała się takim narodowym pomnikiem w 1931 roku. Obecnie ten duży pies o charakterystycznym wyglądzie cieszy się międzynarodową popularnością.
  • Alaskan malamute: Alaskan malamute to mocny, zaprzęgowy pies. Pozwalał Inuitom na transport ciężkich ładunków, a do tego był pomocny podczas polowania i łowienia ryb. Psy te są bardzo niezależne, a ich wychowanie jest wymagające. Potrzebują dużo ruchu i mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie