Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Dyscyplin sportowych jest wiele – jaka jest właściwa dla Twojego psa?

27.07.2023 - Czas czytania: 6 minuty

Hund rennt durch gelben Hundetunnel

W przypadku sportu dla psów w pierwszej kolejności prawdopodobnie myśli się o kondycji sportowej i ruchu dla czworonogów. Sport dla psów jest przy tym czymś znacznie więcej: Oznacza przyjemność, pracę umysłową, przeżywanie sukcesu, zawody, wychowanie i interakcje społeczne. Ponadto czas spędzony wspólnie wzmacnia więź między psem a właścicielem. Przedstawiamy dziesięć ulubionych dyscyplin sportowych dla psów. Które z nich ssą właściwe dla Twojego pupila i o czym trzeba pamiętać, przeczytasz tutaj.

Loading...

Jakie kryteria są decydujące przy wyborze dyscypliny sportowej dla psa?

Nie każdy sport pasuje do drużyny psa i człowieka. Zanim powęszysz ze swoim psem w przeglądzie naszych dyscyplin sportowych dla psów, należy zadać sobie następujące pytania:

Pytania do czworonoga
Pytania do dwunoga
Czy pies ma właściwy rozmiar?
Czy masz wystarczającą ilość czasu na nowe hobby?
Czy dyscyplina sportowa pasuje do uwarunkowań rasy?
Jakie koszty kursów trzeba ponieść?
Czy dyscyplina sportowa jest odpowiednia do wieku?
Czy trzeba zakupić wyposażenie?
Czy pasuje do jego stanu zdrowia?
Czy uprawianie tej dyscypliny sportowej jest możliwe w Twojej okolicy?
Czy ten sport dla psów odpowiada jego upodobaniom?
Czy istnieje kurs demonstracyjny?
Czy trening może zwiększyć negatywne zachowania?
Czy ten sport dla psów odpowiada upodobaniom?

W przypadku wielu dyscyplin sportowych dla psów czworonogi są dzielone na dopasowane grupy, jak np. Agility dla małych psów, tropienie dla seniorów lub też grypy sportowe dla psów z niesprawnością. Ponieważ sport dla psów organizowany jest często przez związki, koszty są z reguły przewidywalne. Częściowo potrzebne jest wyposażenie, jak na przykład wysokiej jakości szelki do psich zaprzęgów. Niech dowiesz się wcześniej: Wiele związków udziela informacji o swojej pracy na imprezach lub podczas dnia otwartego i oferuje lekcje próbne. Nie można lekceważyć też czynnika czasowego takiego hobby: Jeśli rozpoczniesz trenowanie swojego psa, nie można tego nagle przerwać z braku czasu. Regularne trenowanie jest konieczne przy wymagających fizycznie dyscyplinach sportowych.

O czym należy pamiętać, zanim będzie można rozpocząć?

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczone mogą być tylko zdrowe, dojrzałe fizycznie psy. Małe psy uznawane są za dorosłe niekiedy już od 14. miesiąca życia, duże rasy psów potrzebują do dwóch lat. Małego psa można wprowadzić do zajęć sportowych w formie zabawy, ale w żadnym razie nie wolno go przeciążać. Jeśli pies wykazuje nieprawidłowości podczas poruszania się, obowiązkowa jest wizyta u lekarza. Takimi nieprawidłowościami mogą być na przykład, jeśli przy zmianie tempa ciągnie za sobą tylną łapę, przy chodzeniu mocno kołysze biodrem lub po staniu szybko opada.

Zasadniczo zaleca się zbadanie stanu zdrowia u weterynarza w przypadku następujących fizycznie wyczerpujących dyscyplin sportowych dla psów:

  • Psie zaprzęgi
  • Agility
  • Obedience
  • Rally Obedience
  • Canicross

Akurat u starszych psów może być także sensowne ocenienie poziomu kondycji przez psiego fizjoterapeutę. Na życzenie otrzymasz również indywidualny plan treningowy. Także u sprawnych, młodych psów zawsze należy powoli zwiększać intensywność treningów. Również psy mogą mieć zakwasy! Przed sportem należy zapewnić swojemu czworonogowi luźne ćwiczenia biegowe i rozciągające. W żadnym razie nie powinien po wyskoczeniu z bagażnika bezpośrednio iść na całość. Po treningu pupil zasługuje następnie na cool down i pieszczoty!

Przed i po jednostce treningowej: O tym należy pamiętać

Rozgrzewka / rozciąganie:

Włącz małe ćwiczenie rozciągające, każąc psu wspiąć się przednimi łapami na ławkę lub schody. Wysoko przed jego nosem proszę trzymać smakołyk, aby musiał się po niego wyciągnąć. To rozciąga długie mięśnie pleców i karku.

Chłodzenie / cool down z użyciem masażu piłką z kolcami:

Przesuwa się ją po plecach i kończynach, szczególnie biodrach i udach, okrężnymi ruchami. Powoli z lekkim naciskiem. Wspiera to krążenie krwi i rozluźnia.

Agility

W przypadku treningu Agility chodzi o zręczność, prędkość i zdolność koordynacji. Twój czworonożny przyjaciel musi zgodnie z określonymi regułami w szybkim tempie zaliczyć tor. Obejmuje on płotki, tunel, slalom wokół drążków i wchodzenie na strome ścianki. Agility nadaje się dla dużych i małych, fizycznie sprawnych psów. Dla psów z niesprawnością lub specyficznymi dla rasy ograniczeniami istnieje zwolniony wariant: trening Degility.

Obedience

Chodzi tu o udaną komunikację między psem a właścicielem. W różnych sytuacjach dwunożni i czworonożni przyjaciele muszą udowodnić, że są zgraną drużyną. Oprócz opanowania komend pies musi aportować różne przedmioty i być posłusznym na odległość. Obedience nadaje się dla wszystkich psów – szczególnie dla tych, które chcą zadowalać swojego człowieka. Rally Obedience jest poza tym pewnego rodzaju mieszanką Agility i Obedience!

Praca na śladzie i mantrailing

Spürhund bei der Fährtensuche auf Wiese

W przypadku pracy na śladzie pies podąża za rzeczywistym śladem na ziemi, przy Mantrailingu orientuje się wyłącznie według indywidualnego zapachu, pozostawionego przez pomocnika. Ta praca węchowa jest bardzo ceniona u psów myśliwskich, nadaje się jednak także dla innych wąchaczy.

Szkolenie z dummy

Trening z dummy stawia na naturalne instynkty psa: chęć do zabawy, instynkt łowiecki i tendencję do biegania za przedmiotami, tropienia i przynoszenia rzeczy z powrotem (aportowania). Nadaje się dla wszystkich psów, można ćwiczyć w odpowiednim zakresie już z młodymi psami, a szczególnie uszczęśliwia retrievera!

Treibball

Przy Treibball’u przenosi osiem piłek gimnastycznych różnej wielkości (owce) jedna za drugą do bramki (pastwisko) w ciągu 15 minut. Wskazówki i pomoc otrzymuje poprzez polecenia i zawołania od Ciebie. Treibball orientuje się w zakresie zadań psów pasterskich, ale nadaje się dla wszystkich zdrowych psów.

Dog dancing

Frau und Hund die Dogdancing auf Wiese machen

Przy Dog dancingu pies i właściciel opracowują choreografię z różnych elementów podstawowego posłuszeństwa, sztuczek i trików do odpowiedniej muzyki. Ponieważ są one dostosowane do indywidualnych możliwości psa, sport nadaje się dla wszystkich psów.

Psie zaprzęgi

Pojęcie psich zaprzęgów jest nadrzędnym pojęciem obejmującym cały szereg dyscyplin sportowych dla psów. Do tego zaliczają się bikejöring, skijöring lub zaprzęgi z sankami. Przy tych wszystkich dyscyplinach sportowych chodzi o to, aby pies – sam lub w zaprzęgu z innymi psami – coś za sobą ciągnął. Psie zaprzęgi nadają się dla większych, sprawnych fizycznie, lubiących biegać psów, które dostaną zielone światło od weterynarza.

Canicross

Mann und Hund joggen am Wasser entlang

Canicross jest dla zdrowych, większych, dobrze biegających psów z właścicielami o sportowych ambicjach. Chodzi o rodzaj biegu w terenie, przy którym właściciel połączony jest ze swoim psem za pomocą zamocowanej na pasku na brzuchu, elastycznej smyczy i pozwala się mu ciągnąć zarówno na płaskim terenie, jak i górskim. Jeśli to za dużo, jest też cani-wędrówka.

Lonżowanie z psem

Tak jak w przypadku sportu dla koni, psy biegają na lonży z lub bez smyczy wzdłuż wytyczonego okręgu i muszą przy tym wykonywać różne komendy, ćwiczenia lub rozpoznawać sygnały wzrokowe. Posłuszeństwo i komunikacja są tu najważniejsze. Ponieważ intensywność jest bardzo zróżnicowana, lonżowanie nadaje się dla wszystkich dużych i małych psów.

Doga dla relaksu

Frau und Hund beim Doga auf grüner Matte

Co na nieco relaksu przy Dodze po jednostce treningowej? Doga oznacza jogę z psem. Przy tym mniej chodzi o to, by przechodzić kolejne asany, lecz bardziej o czas spędzony razem, tworzenie więzi fizycznej i spokoju, dzięki czemu pies i człowiek wspólnie się relaksują. Doga nadaje się dla każdego psa. Jedyny warunek: W przypadku kursu grupowego czworonóg musi być przyjazny dla innych i rozluźniony – jak psi jogin.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Cię zainteresować

Dalsze tematy w skrócie