Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Zabawki dla psów - zrób to sam

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Hund hat Spielzeug im Maul

Fakt: psy uwielbiają bawić się zabawkami. Jest im przy tym obojętne, czy zabawka została kupiona, czy zrobiona przez właściciela. Ważne jest, aby pies mógł ją z radością szarpać, przytulać, ganiać za nią i wywąchiwać przysmaki. Większość zabawek dla psów jest całkiem łatwa do wykonania samemu. Zrobienie takiej zabawki sprawia przyjemność, pobudza kreatywność oraz jest przyjazne dla środowiska naturalnego.

Loading...

Jakie zabawki lubią psy?

Dzięki odpowiedniej zabawce dla psów nie tylko zapewnisz swojemu pieskowi aktywność fizyczną, lecz również będziesz wspierać jego rozwój umysłowi. Psy odkrywają świat swoimi nosami. Zabawy opierające się na węszeniu pozwolą aktywnie korzystać z nosa także poza spacerem. Zabawy te będą stymulować naturalny zmysł węchu psa oraz stawiać mu wyzwanie intelektualne. Psy uwielbiają ponadto szarpać różne rzeczy. Możesz to wykorzystać, planując trening oparty na zabawie: dzięki zabawkom do szarpania możesz w doskonały sposób ćwiczyć wykonywanie poleceń, jak „bierz” i „nie”. Zabawki do gryzienia nie tylko pielęgnują zęby, ale także pomagają psu się odprężyć.

Aktywne czworonogi lubią zabawy polegające na łapaniu i aportowaniu. Należy jednak podchodzić do nich z pewną rezerwą. Tego typu zabawy mogą wzbudzać w psie zmysł łowczego i prowadzić do niechcianych zachowań. Ponadto Twój pupil powinien być już dorosły, aby uczestniczyć w zabawach z piłką: szybkie bieganie i zatrzymywanie się może prowadzić do uszkodzenia stawów.

W jaki sposób mogę samodzielnie wykonać zabawkę dla mojego psa?

Nie potrzeba wiele, aby zająć psa. Stary ręcznik może zachęcić do zabawy w węszenie, jeżeli ukryjesz w nim przysmaki lub suchą karmę. Popuść wodze fantazji i zrób coś z niczego. Stare pudełko wypełnione starymi gazetami, pomiędzy którymi ukryjesz pyszne kąski, sprawdzi się równie dobrze, co sznur spleciony ze starych kawałków tkaniny bawełnianej. Przekonasz się, że samodzielne wykonanie zabawki dla psów, sprawi przyjemność zarówno Tobie, jak i Twojemu pieskowi.

Welpe rennt im Spiel

Jakie materiały są najodpowiedniejsze?

Wykorzystaj gazety, opakowania po jajkach, rolki po papierze toaletowym i kawałki papieru. Psy uwielbiają, gdy coś szeleści. Napełnij opakowania i sięgnij po puste butelki PET. Pamiętaj, aby trzymać się z dala od przedmiotów o ostrych krawędziach, gwoździ i metalowych spinaczy. Upewnij się, że Twój piesek nie rozniesie zabawki na strzępy, które mógłby połknąć.

Przedstawiamy Ci nasze trzy ulubione zabawki dla psów, które można wykonać przy użyciu niewielkiej ilości narzędzi. Wystarczy zrobić miejsce na stole i w wolnej chwili wziąć się do pracy! Jeśli nie masz czasu majsterkować, na naszej stronie oferujemy oczywiście mnóstwo gotowych zabawek dla psów.

Zrób to sam - mata węchowa dla tropicieli

Zdziwisz się, jak wiele radości sprawi Twojemu czworonogowi wsadzanie nosa w ten samodzielnie wykonany chodniczek i wyszukiwanie schowanych w nim smakołyków.

Aby ochronić środowisko naturalne, możesz użyć starych koców z polaru, pościeli lub ręczników. Zabawka będzie wyglądała atrakcyjnie nie tylko dla psa, jeśli użyjesz materiałów o różnych kolorach.

Zaczynamy od pocięcia materiału w paski o długości przynajmniej 10 cm. Szerokość oraz ilość kawałków zależy od wielkości maty, z której korzystasz. Użycie mniejszej maty łazienkowej lub maty do zlewu oznacza mniej pracy przy przyszywaniu guzików. Mata węchowa o mniejszym rozmiarze jest ponadto łatwiejsza do przechowywania, a pies nie będzie przy wąchaniu przeciążony zbyt dużą ilością smakołyków. Możesz poza tym przyciąć matę łazienkową wedle uznania.

Zależnie od grubości użytego materiału potrzebujesz od jednego do trzech pasków na każde oczko maty. Ładny wzór można uzyskać, używając dwu- lub wielokolorowych pasków i przeplatając je na zmianę. Pasek należy przewlec przez dwa sąsiadujące oczka maty, wyrównać ich długość, a następnie zawiązać dwa mocne supły. Czynność powtórzyć, aż cała mata pokryta będzie paskami materiału. Mata węchowa musi być gęsta i „włochata”, aby móc dobrze schować w niej smakołyki. Zobaczysz, z jaką radością pies zabierze się do wąchania.

Wskazówka od pracownicy Maxi Zoo, Julii: „Często używam maty do węszenia, aby ukryć jedzenie i smakołyki. Ponieważ mój piesek ma napęd atomowy, ten specjalny dywanik dla zwierząt jest idealnym zamiennikiem dla osobistego trenera, a także utrzymuje mojego Lucka w formie przez cały rok.“

Ośmiornica ze skarpetek do przytulania i zabaw w rzucanie

Zabawka dla psów w formie ośmiornicy jest szczególnie łatwa do zrobienia. Z pewnością znasz zjawisko „pralki połykającej skarpetki” i znajdziesz w swojej szafie pojedyncze skarpetki. To z nich właśnie stworzysz ośmiornicę. Nie szkodzi, jeśli skarpetki są dziurawe.

Aby wykonać skarpetkową ośmiornicę, potrzebujesz:

 • dużej ilości starych skarpetek
 • mocny sznurek lub kawałek materiału
 • nożyczek
 • Czas potrzebny na wykonanie zabawki – ok. 30 minut

Weź jedną skarpetkę do ręki i użyj kilku innych skarpetek do wypełnienia tej części, gdzie znajdują się palce, aby powstała w tym obszarze sporej wielkości kula. Następnie nałóż na całość dwie lub trzy skarpetki, aż zacznie przypominać cebulę. Im więcej skarpetek nałożysz na siebie, tym stabilniejsza będzie gotowa zabawka dla psów w kształcie ośmiornicy. Jeśli szczególnie zależy Ci na estetyce, zastanów się nad doborem kolorów trzech ostatnich skarpetek. Następnie mocno zwiąż skarpetki wytrzymałym sznurem lub paskiem materiału (ewentualnie odciętym brzegiem skarpetki) poniżej wypchanej części. Zabawka powinna wyglądać jak lalka szmaciana o nietypowo dużej głowie. Ostatni krok polega na pocięciu skarpetek poniżej kuli w równe, długie paski. Następnie zapleć z nich warkocze, każdy z trzech pasków, i zwiąż je mocno na dole. Gotowe! Oto spod Twoich rąk wyszła ośmiornica dla psa. Zabawka znajdzie zastosowanie w zabawach w rzucanie i ciągnięcie, lub jako „kość do żucia”.

Rolka na przysmaki dla sprytnych łasuchów

Ekscytującą zabawką dla psów, którą możesz wyjątkowo szybko wykonać samodzielnie, jest rolka na przysmaki. Pies będzie miał za zadanie wyskubać przysmaki z otworów w zabawce.

Potrzebujesz do tego:

 • stabilnej rolki tekturowej (np. tuba na plakat, inne opakowanie)
 • dwóch dopasowanych pokrywek
 • śrubokrętu lub wiertarki ręcznej
 • dobrych nożyczek
 • przysmaki/karma sucha dla psa
 • Czas potrzebny na wykonanie zabawki – ok. 30 minut

Przytnij rolkę wedle uznania. Nowo kupiona rolka powinna mieć dwie pasujące pokrywki. W przeciwnym razie możesz samodzielnie zrobić pokrywki z tektury/kartonu, wycinając dwa duże koła i wciskając je w otwory rolki. W razie potrzeby możesz również wepchnąć w otwory zgniecione kule z gazety. Następnie wywierć kilka dziur w rolce za pomocą śrubokrętu/wiertarki. Wielkość dziur zależy od rozmiaru granulek suchej karmy, jaką chcesz wypełnić rolkę. Ważne jest, aby pies mógł łatwo wyskubać z rolki pożywienie. Na zakończenie wypełnić wykonaną zabawkę dla psów karmą.

Twój pies szybko zauważy, że w środku jest coś pysznego i zacznie turlać rolkę, aż z zabawki dla psów wypadną smakołyki. Więcej pomysłów: Zamiast tekturowej rolki możesz użyć okrągłej, plastikowej puszki z zamknięciem lub dużego opakowania po jogurcie.

Loading...

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie