Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Cocker spaniel angielski – pogodny tropiciel o ogromnym wdzięku

28.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Cocker Spaniel liegt auf dem Boden

Wścibski, niekiedy nieco uparty i wyjątkowo kochany: ten wesoły i temperamentny futrzak z Wysp z łatwością podbija ludzkie serca. Cocker spaniel angielski łatwo dostosowuje się do sytuacji, jest przyjazny i nieco szalony. Nic więc dziwnego, że od wielu lat znajduje się na liście dziesięciu najbardziej lubianych ras w Niemczech. Kto wie… może Państwo również zakochają się w tych ruchliwych, wesołych i stale machających ogonem słodziakach.

Loading...

Łowieckie zacięcie i chęć zabawy

Rysunki z XIV wieku pozwalają przypuszczać, że już wówczas znana była wcześniejsza odmiana tych myśliwskich psów, co wskazywałoby na to, że cocker spaniel angielski jest najstarszą rasą z gatunku spanieli. Pojawiały się one nawet w dziełach Shakespeare’a. Wyróżniano wówczas rasę field spaniel oraz jej mniejszą odmianę cocking lub cocker spaniel. W XIX wieku współczesne cocker spaniele angielskie rozpoczęły swoją karierę w służbie brytyjskich myśliwych. Jako psy łowieckie zajmowały się tropieniem ptactwa i drobnej zwierzyny na terenach leśnych oraz aportowaniem zestrzelonej zdobyczy. W 1885 roku założono pierwszy spaniel-club i ustalono wzorzec rasy. Od połowy lat 40. cocker spaniel angielski jest niezależną rasą, która często wykorzystywana jest do poszukiwania narkotyków.

Charakter cocker spaniela angielskiego

Z charakteru cocker spaniel angielski to uosobienie silnie związanego z człowiekiem i bezproblemowego przyjaciela rodziny. Jest delikatny i pieszczotliwy, uwielbia się bawić oraz dokazywać, zaś jego pogodne usposobienie wprawia w dobry nastrój. Chwilami może być nieco uparty. Jest niezwykle przywiązany do swoich właścicieli, jednak również z obcymi szybko się zaprzyjaźnia i darzy ich zaufaniem. Cocker spaniel angielski jest znanym szczekaczem, co zawdzięcza swojemu naturalnemu usposobieniu psa gończego i łowieckiego. Należy wziąć to pod uwagę, jeśli decydują się Państwo na zamieszkanie z psem tej rasy w budynku wielorodzinnym.

Wychowanie i chów cocker spaniela angielskiego

Sporadyczne napady uporu można łatwo wyeliminować: wystarczy konsekwentne wychowanie, podczas którego warto jest wykorzystać naturalną słabość cocker spanieli do smakołyków. W ten sposób pies szybko pojmie, że opłaca się trzymać nos w pobliżu swojego właściciela. Będzie współpracował, jeśli tylko zapewni mu się odpowiednie bodźce i zajęcia, przy których będzie mógł wykorzystać swój czujny węch. Jego żywotny i bystry temperament sprawia, że cocker spaniel angielski jest doskonałym towarzyszem podczas biegania, przejażdżek rowerowych i innych aktywności fizycznych. Uwielbia aportowanie i z wielką energią oraz zaangażowaniem oddaje się aktywnościom agility oraz pływaniu. Przy odpowiedniej dawce ruchu na świeżym powietrzu cocker spaniel angielski sprawdzi się również w mieszkaniach bez dostępu do własnego ogrodu.

Ein Cocker Spaniel läuft über eine Wiese.

Pielęgnacja cocker spaniela angielskiego

Sierść cocker spaniela wymaga codziennego wyczesywania oraz strzyżenia u psiego fryzjera mniej więcej raz na dwa miesiące. Szczególną uwagę należy poświęcić pielęgnacji oklapniętych uszu, aby zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych i w porę pozbywać się ewentualnych ciał obcych, np. ostów. Cocker spaniele nigdy nie odmawiają dodatkowych kąsków. Należy więc na bieżąco kontrolować wagę psa. Inne dolegliwości typowe dla tej rasy to pojawiające się guzy oraz zaburzenia równowagi zwane zespołem przedsionkowym. Napady szału objawiające się nagłą agresją występują rzadko i są najprawdopodobniej związane z nieprawidłową mutacją genów. Średnia długość życia cocker spanieli angielskich jest różna i może wynosić od 10 do 17 lat.

Jeśli interesują Cię rasy terierów i spanieli, to oto kilka:

  • Springer spaniel angielski: Ten pies zdobywa serca swoją przyjaznością, radością życia i energią. Ma niezwykłe zapasy energii i uwielbia czas spędzany na świeżym powietrzu w towarzystwie swoich ludzi.
  • Cavalier King Charles spaniel: Już w XVI wieku ten mały czarodziej zdobywał serca angielskiej rodziny królewskiej. Do dziś niewiele osób może oprzeć się urokowi tego niewielkiego psa o bogatej historii i silnym instynkcie rodzinnym.
  • Spaniel bretonski: Spaniel bretoński pochodzi z serca Bretanii i jest używany jako pies myśliwski na terenie całej Francji. To nadal rasa pracy, która potrzebuje dużej ilości aktywności.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować