Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Springer spaniel angielski – wodny sportowiec wśród psów

28.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

English Springer Spaniel Hund sitzt mitten im Maisfeld

Springer spaniel angielski zdobywa serca swoim przyjaznym dla człowieka, wesołym i rozbrykanym charakterem. Ma niewyczerpaną energię i uwielbia spędzać możliwie jak najwięcej czasu na dworze ze swoim człowiekiem. Uwielbiane przez dzieci spaniele są obecnie polecane dla aktywnych rodzin i wszystkich, którzy lubią spędzać wolny czas przy lub na wodzie.

Loading...

Rasa angielska z korzeniami europejskimi

Początki rasy spaniela można prześledzić przez prawie 2000 lat. Historycy zakładają, że ich przodkowie pochodzą z Hiszpanii, stamtąd trafiły do Francji i wraz z Normanami dotarły do Anglii. Dopiero na początku XIX w. w angielskiej hrabstwie Shropshire z wyselekcjonowanych zwierząt hodowlanych powstał springer spaniel angielski. Były one głównie wykorzystywane jako aportujące psy podczas polowania i wybierane ze względu na ich doskonały nos.

W ubiegłym wieku springer spaniel angielski rozwinął się jako wszechstronny towarzysz i dziś uważany jest za jednego z najbardziej ulubionych psów rodzinnych w Wielkiej Brytanii.

Charakter springera spaniela angielskiego

Springer spaniel angielski jest ekstrawertycznym psem z niesamowitą zdolnością przystosowywania się. Wesoły czworonóg to niezłomny optymista, który idzie przez życie pełen pewności siebie. Wobec ludzi i innych psów jest przyjazny, jeśli został dobrze zsocjalizowany jako szczenię. Uważa się go za późno dojrzałego, a do czasu 3 lat pozostaje młodym psem, który lubi wpadać na kreatywne pomysły, jeśli nie jest odpowiednio zajmowany.

Springer spaniel angielski ma doskonały nos i samodzielnie tropi ślady dzikiego zwierzęcia na ziemi. Ma wyczuwalny instynkt łowiecki, który od początku należy kierować na odpowiednie tory. Wyjątkowa jest jego miłość do wody.

Wychowanie i hodowla springer spaniela angielskiego

Dzięki swojej figlarnej, serdecznejnaturze springer spaniel angielski szybko zdobywa serca swoich ludzi. Nie należy jednak lekceważyć tego szarmanckiego czworonożnego przyjaciela: jak wszystkie spaniele, również on w niezauważalny sposób może podważać Państwa zasady. Potrzebuje wyraźnej linii w wychowaniu – od szczenięcia.

Pełen energii i chęci do wysiłku, Państwa spaniel musi mieć zawsze wystarczającą ilość ruchu i aktywności dla nosa i głowy. Dotyczy to szczególnie smukłego, sportowego springer spaniela angielskiego z jednej linii pracującej. Dla tych psów trening dummy w wodzie i przy wodzie oraz zabawy w chowanego są cennym urozmaiceniem i zajęciem.

Pielęgnacja springer spaniela angielskiego

Springer spaniele uwielbiają przeszukiwać podszycie lasu. Dlatego do domu wracają chętnie z rzepami, gałązkami i innymi „znaleziskami” w sierści. Ważne jest, żeby codziennie usuwać je z sierści i dokładnieszczotkować. Należy zwracać szczególną uwagę na miejsca wokół uszu, między nogami i na łapach. Tam szybko tworzą się kołtuny, które koniecznie należy usunąć. Państwa springer spaniel angielski dwa do trzech razy w roku powinien udać się do fryzjera dla psów na trymowanie. Psy osiągają wiek 14 lat w dobrej hodowli.

Cechy szczególne springer spaniela angielskiego

Aktywny Brytyjczyk jest wytrzymałą, długowieczną rasą ze stabilnych linii hodowlanych. Nie są znane problemy z przerasowieniem, tylko sporadyczne choroby oczu, stawów i autoimmunologiczne. Zaleca się jednak zakup szczenięcia z renomowanych hodowli, zatwierdzonej przez Związek Kynologiczny w Polsce. Rodzice i miejsce hodowli spełniają w tym przypadku ważne kryteria dopuszczenia, co jest korzystne dla zdrowia i zachowania zwierząt.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego springer spaniela angielskiego!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Springer spaniel angielski

Rasa
Springer spaniel angielski
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Płochacze
Rozmiar
wysokość w kłębie: 43−51 cm
Waga
16-25 kilogramów
Budowa ciała
silny, harmonijny i umięśniony
Oczy
średniej wielkości i ciemne
Uszy
duże, mocno owłosione wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
miękka, okazjonalnie lekko falista sierść, cętkowana w kolorze brązowo-białym lub czarno-białym
Cechy szczególne
dwie linie hodowlane: Show (psy towarzyszące) i Working (linia pracująca)
Charakter
inteligentny, wesoły, przyjazny ludziom i zabawny
Zdrowie
niewielka skłonność do chorób oczu, stawów i chorób autoimmunologicznych, zaleca się zakup u renomowanych hodowców z testem zdrowotnym zwierząt hodowlanych

Poznaj kilka ras spanieli, które mogą Cię zainteresować:

  • Springer spaniel angielski: Ten pies zdobywa serca swoją przyjaznością, radością życia i energią. Ma niezwykłe zapasy energii i uwielbia czas spędzany na świeżym powietrzu w towarzystwie swoich ludzi.
  • Cavalier King Charles spaniel: Już w XVI wieku ten mały czarodziej zdobywał serca angielskiej rodziny królewskiej. Do dziś niewiele osób może oprzeć się urokowi tego niewielkiego psa o bogatej historii i silnym instynkcie rodzinnym.
  • Spaniel bretonski: Spaniel bretoński pochodzi z serca Bretanii i jest używany jako pies myśliwski na terenie całej Francji. To nadal rasa pracy, która potrzebuje dużej ilości aktywności.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami dla Państwa springer spaniela angielskiego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie