Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Bearded Collie – rozbrykana kula energii z kosmatą sierścią

27.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Bearded Collie siedzący na kwiecistej łące

„Brodaty owczarek collie” to jeden z najbardziej aktywnych psów: im więcej ten czworonóg ma ruchu i zajęć, tym bujniejszą ma sierść. Jego pierwotny instynkt stróża sprawia, że stado chętnie z nim przebywa i jest on idealnym psem rodzinnym: aktywnym, wesołym, przywiązanym i wiernym.

Loading...

Niezawodny pies pasterski z wyżynnej Szkocji

Beardie pochodzi od bogatych w tradycje psów pasterskich Szkocji: Na szkockich wyżynach te kudłate czworonogi były od wieków wykorzystywane jako gorliwi pasterze stad owiec. Po raz pierwszy wzmianka o bearded collie pojawia się w encyklopedii psów z 1895 roku. Jeszcze przed pierwszą wojną światową był też wystawiany na wystawach. Bearded collie, jak go dziś zwiemy, zawdzięczamy szkockiej miłośniczce psów, Olive Willison, która po drugiej wojnie światowej rozpoczęła hodowlę tego popularnego psa. Międzynarodowo bearded collie został uznany za rasę w 1967 roku.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat popularnych ras Collie:

  • Collie: Istnieją krótkowłose i długowłose odmiany Collie. Długowłosa wersja tej łagodnej rasy psów stała się znana dzięki medialnemu wizerunkowi psa telewizyjnego Lassie. Poza długością futra, oba typy Collie nie różnią się znacząco.
  • Border Collie: Border Collie to pracoholik wśród psów, który koniecznie potrzebuje jakiegoś zadania, inaczej sam znajdzie sobie coś do roboty. Jeśli ten inteligentny pies ma wystarczająco dużo pracy i czasu na zabawę, jest doskonałym towarzyszem, który dostarcza wiele radości.
  • Collie krótkowłosy: Mniej znana od filmowej bohaterki „Lassie“ jest krótkowłosa odmiana Collie pochodząca również ze Szkocji. Ta gładkowłosa odmiana rasy psa pasterskiego ma wszystko, co sprawia, że jest doskonałym psem rodzinnym i towarzyszącym.
  • Owczarek szkocki długowłosy: Inteligencja i piękno wyróżniają tę rasę. Początkowo hodowana do pilnowania owiec na szkockich wyżynach, owczarek szkocki długowłosy przekształcił się w szlachetnego psa z obfitym futrem. Owczarek szkocki długowłosy uwielbia swoją rodzinę i chce uczestniczyć we wszystkich aktywnościach.

Charakter bearded collie

Bearded collie wymaga ciągłego zajęcia. Dzięki temu idealnie nadaje się dla osób lubiących sport i aktywność. Pełny temperamentu czworonóg o kosmatej sierści jest ciekawy, czujny, inteligentny i bezwzględnie potrzebuje zadań. Jako pies rodzinny jest przywiązany, lubi się bawić i jest wiernym przyjacielem dzieci. Ta żywa kula energii wymaga bliskiego kontaktu z właścicielami. Najlepiej czuje się, kiedy jego całe „stado” jest w komplecie.

Wychowanie i hodowla psa rasy bearded collie

Bearded collie chce zadowalać swojego właściciela i go uszczęśliwiać. Mimo to ma swój własny rozum i od czasu do czasu próbuje to przeforsować. Dzięki konsekwencji i pełnemu miłości wychowaniu uczynią Państwo z niego niezawodnego i posłusznego towarzysza. Ważna dla dobrego samopoczucia u tego energicznego psa jest wystarczająca aktywność: Oprócz długich spacerów i długich godzin zabawy mogą Państwo rzucić beardie wyzwanie w postaci sportu dla psów lub wykonywania prostych psich sztuczek. Może uprawiać takie dyscypliny sportu, jak Agility, taniec z psem lub psie frisbee. Jeśli bearded collie nie jest zajęty fizycznie i psychicznie, szybko się nudzi i wpada na niemądre pomysły, objawiając niepożądane zachowania. Idealnym miejscem dla bearded collie jest dom z rozległym terenem i przestrzenią. Kto chce trzymać psa w mieście, powinien przebywać z nim na łonie natury przez co najmniej dwie godziny dziennie. Ze względu na swoją wrażliwość i dobry charakter psy tej rasy są również szkolone na psy terapeutyczne.

Pielęgnacja psa rasy bearded collie

Grubą, obfitą sierść trzeba szczotkować regularnie, a najlepiej kilka razy w tygodniu. Mimo jej gęstości nie dochodzi jednak do jej filcowania. Nie trymuje się jej.

Cechy szczególne bearded collie

Podobnie jak w przypadku wielu ras psów, u bearded collie dochodzi także do przerasowienia. Przerasowione psy mają zbyt długą sierść, która całkowicie okrywa korpus, są nerwowe i lękliwe. Poszukując szczeniaka beardie, należy skonsultować się z renomowanym i odpowiedzialnym hodowcą, który hoduje psy bearded collie zgodne ze standardem rasy. Adresy można znaleźć na stronie internetowej Związku Kynologicznego w Polsce.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego bearded collie!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Bearded collie

Rasa
Bearded collie
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
Wysokość w kłębie od 53 do 56 centymetrów (pies), od 51 do 53 centymetrów w kłębie (suka)
Waga
18-27 kilogramów
Budowa ciała
smukły, ale jednocześnie silny
Oczy
zwykle ciemne, szerokie i rozważne oczy
Uszy
średniej wielkości, bujnie owłosione, zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
mocna, gładka sierść z gęstym podszerstkiem, warianty kolorystyczne: szary, brązowy, piaskowy, czarny, z białymi łatami lub bez
Cechy szczególne
bardzo aktywny
Charakter
łagodny, wesoły, wierny, chętny do nauki
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści
Zdrowie
Możliwość wystąpienia dolegliwości przez przerasowienie – także u odpowiedzialnych hodowców

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa bearded collie

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie