Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Ruchliwy szpic miniaturowy – mały, ale z ikrą!

08.01.2024 - Czas czytania: 7 minuty

Zwergspitz mit kleiner Schnauze

Mały, ruchliwy i żywiołowy kłębek futra na czterech łapach: szpice miniaturowe cieszą się dużą popularnością jako psy do towarzystwa i rodzinne. Powody takiego stanu rzeczy są oczywiste: te urocze zwierzątka z ufnym pyszczkiem i wielkimi paciorkowatymi oczami to pewne siebie i inteligentne, wesołe stworzenia, które – pod warunkiem dobrego wychowania – uszczęśliwiają swoich właścicieli.

Loading...

Czy istnieje różnica między szpicem miniaturowym a pomeranianem?

Historia sukcesu szpica miniaturowego rozpoczęła się 200 lat temu. Pierwsze hodowle szpiców o szczególnie małych rozmiarach stosunkowo wcześnie pojawiły się na Pomorzu. Nawiasem mówiąc, stąd też wzięła się angielska nazwa: „pomeranian”. Mniejsza odmiana szpica na długo popadła u nas w zapomnienie, a hodowlę tej rasy kontynuowano jedynie w Wielkiej Brytanii. Dopiero w latach 70. XX wieku przeżyła w Niemczech swoje odrodzenie. Z upływem czasu szpic miniaturowy zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, bo ta wesoła rasa psów ma do zaoferowania wiele zalet. Dużą popularnością cieszą się również różne mieszańce szpiców. Jedną z odmian jest na przykład mieszanka szpica z husky, zwana również „pomsky” lub „huskarian”. Jak dotąd nie jest to jednak uznana rasa psów. Podobnie jak w przypadku większości mieszańców, nie da się z całą pewnością przewidzieć, jakie cechy i wymiary ciała będą dominować u danego psa.

Charakter szpica miniaturowego

Szpic miniaturowy to bardzo przywiązany, kochający i zorientowany na ludzi pies, ale wymaga odpowiedniego wychowania. Mimo że waży niewiele, bo maksymalnie 4,5 kilograma, lubi postrzegać siebie jako obrońcę rodziny. Często hałaśliwie jej broni. Szpic miniaturowy jest również uważany za jednego z najwierniejszych przedstawicieli swojego gatunku. I właśnie jego przywiązanie do ludzi to cecha, którą ceni sobie wielu entuzjastów tej rasy. Kiedy już szpic miniaturowy znajdzie swojego opiekuna, nie spuszcza go z oczu. Bez trudu ujmie Cię swoim zabawnym, przyjaznym i bystrym usposobieniem.

Podsumowanie Pomeranian

Rasa
Szpic miniaturowy
Kraj pochodzenia
Niemcy
Klasyfikacja
Psy stróżujące i do towarzystwa
Wielkość
Wysokość od 20 do 22 centymetrów w kłębie
Masa ciała
3 do 4,5 kilograma (średnio 3,5 kilograma)
Budowa ciała
Kwadratowy, harmonijny, podobny do lisa
Oczy
W kształcie migdałków w delikatnych odcieniach brązu
Uszy
spiczaste, wyprostowane i osadzone blisko siebie
Sierść i umaszczenie
bujna sierść z gęstym podszerstkiem, częste kolory sierści to czarny, biały, pomarańczowy lub kremowy
Cechy szczególne
Bardzo przywiązany do ludzi, niezwykle ekstrawagancka sierść przy tak małych rozmiarach
Charakter
Przywiązany, lubiący zabawę i bardzo pewny siebie
Pielęgnacja
Cotygodniowe szczotkowanie, aby uniknąć splątania
Zdrowie
Predyspozycje do chorób kolan, serca i płuc

Wychowanie i utrzymanie szpica miniaturowego

Ponieważ pomeranian jest bardzo pewny siebie, ważne jest jego odpowiednie wychowanie. Wizyta w szkole dla psów jest niezbędna, zwłaszcza dla niedoświadczonych właścicieli. Z uwagi na to, że pomeranian ze względu na swój instynkt ochronny i ukierunkowanie na człowieka może podchodzić nieufnie do innych psów, ważne jest, aby wcześnie ćwiczył spotkania w grupie szczeniąt lub w psim parku. W takim miejscu twój ulubieniec otrzyma właściwą socjalizację. Jeśli zaadoptujesz starszego pomeraniana, obydwoje skorzystacie na jego szkoleniu. Pamiętaj, że często potrzeba trochę więcej cierpliwości i miłości, zanim oboje nauczycie się pożądanych zachowań. Magicznym słowem jest tu konsekwencja. Dzięki pozytywnemu wsparciu i pochwałom za właściwe zachowanie na pewno Wam się to uda!
Z uwagi na to, że pomeranian jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna, nie powinno się zostawiać go samego na zbyt długo. Ucz go zostawania samemu od najmłodszych lat, abyś od czasu do czasu mógł zniknąć mu z pola widzenia. Ten potulny czworonożny przyjaciel chętnie uczestniczy też w inteligentnych i dostosowanych do gatunku zabawach. Na przykład świetnym wyzwaniem dla pomeraniana będzie trening z klikerem.

Czy szpic miniaturowy to pies rodzinny?

Jako otwarte, przyjazne i chętne do zabawy stworzenie, pomeranian doskonale nadaje się na psa rodzinnego. Jego opiekuńcze podejście sprawia, że dobrze troszczy się o swoich właścicieli – nawet jeśli niekiedy przecenia swoje możliwości. Z reguły dogaduje się z dziećmi, a także z innymi psami. Idealnie, jeśli jest przyzwyczajany do obecności innych zwierząt domowych jeszcze będąc szczeniakiem. Jeśli dorosły szpic miniaturowy trafi do gospodarstwa domowego, w którym są już inne zwierzęta, socjalizacja może być nieco utrudniona. Jak w przypadku każdego psa, udane wspólne pożycie wymaga konsekwentnego, pełnego miłości wychowania.

Pielęgnacja i cechy szczególne szpica miniaturowego

Ponieważ pomeranian ma gęsty podszerstek, obowiązkowe jest regularne szczotkowanie. W ten sposób unikniesz splątania jego milutkiej sierści. Mała wersja szpica jest również podatna na problemy z kolanami, płucami i sercem. Priorytetem są więc regularne wizyty kontrolne u weterynarza.

Czy pomeraniany to „szczekacze”?

Pomimo niewielkich rozmiarów, zadziorny pomeranian emanuje pewnością siebie i czasami „ma zbyt długi język”. Faktycznie psy tej rasy mają tendencję do szczekania i ujadania. Jednak przy odpowiednim treningu można temu zapobiec. Jeśli nie jesteś w stanie sam poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem swojego psa, nie bój się szukać pomocy u kompetentnego tresera psów. Niepożądane zachowania mogą na dłuższą metę zaszkodzić Waszej relacji i odebrać wzajemną radość z bycia razem – byłoby szkoda.

Ile kosztuje szpic miniaturowy?

Koszt zakupu pomeraniana może się różnić w zależności od hodowcy. Średnio można jednak spodziewać się ceny wynoszącej około 4000 zł za szczeniaka rasy pomeranian. Jeśli chcesz kupić pomeraniana, nie patrz tylko na cenę.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pomeraniana

Kupując psa poszukaj odpowiedzialnego hodowcy tej rasy. Ale jak rozpoznać renomowanego hodowcę? Istnieje kilka kryteriów, na które należy zwrócić uwagę. Na przykład godny zaufania hodowca jest zwykle członkiem stowarzyszenia Verein für Deutsche Spitze e.V. Jak w przypadku każdej rasy psów, do hodowli pomeranianów zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt wymagane jest zezwolenie. Oznaką rzetelności hodowcy jest to, że pokazuje Ci swoje zwierzęta w ich środowisku domowym. I oczywiście nie tylko szczenięta, ale także ich matkę. W każdym razie rzeczą oczywistą jest, że młode i matka są nadal razem.
Kolejnym kryterium, do którego hodowca również powinien przywiązywać wagę, jest to, żeby nigdy nie oddawać swoich szczeniąt przed ukończeniem dwunastego tygodnia życia. W końcu hodowcy zależy na zdrowym rozwoju społecznym i psychicznym zwierząt. Na korzyść hodowcy przemawia również fakt, że nie naciska on na zakup psa. Idealnie byłoby, gdybyś mógł odwiedzić szczenięta kilka razy, zanim zdecydujesz się na zakup. Poza tym dobry hodowca to taki, który cierpliwie i kompetentnie odpowiada na Twoje pytania dotyczące hodowli i psów. Zapewnia właściwą opiekę weterynaryjną, wyjaśnia kwestie związane z profilaktyką zdrowotną i podjął już pierwsze kroki, takie jak odrobaczenie i wszczepienie chipa. Jeśli zdecydowałeś się na jedno z jego szczeniąt, oprócz karty szczepień przekaże Ci też świadectwo rodowodowe.

Pod żadnym pozorem nie kupuj szczeniaka pomeraniana (ani żadnego innego zwierzęcia) od handlarza, który pokazuje Ci zwierzę w dziwnych, anonimowych miejscach, takich jak parking czy szopa. Nabierz podejrzeń także wtedy, gdy hodowca odmawia Ci poznania innych zwierząt lub matki szczeniaka. Co do zasady nie kupuj zwierzęcia o wątpliwym pochodzeniu z litości. Często w takim przypadku są to nielegalni handlarze szczeniąt, którym zależy tylko na pieniądzach, a nie na dobru zwierząt.

Czego potrzeba pomeranianowi do szczęścia?

Zasadniczo szczeniak pomeraniana nie potrzebuje żadnego specjalnego wyposażenia. Możesz więc zaopatrzyć się w takie samo podstawowe wyposażenie jak w przypadku każdego innego psa. Czyli na przykład w smycz i obrożę albo lepiej szelki w odpowiednim rozmiarze, wygodne legowisko dla psa, miskę na jedzenie i picie oraz jedną czy dwie zabawki. Warto też kupić szczotkę do pielęgnacji sierści. Jeśli w domu pojawi się szczeniak rasy pomeranian, będziesz potrzebować również karmy dla szczeniąt małych ras. Jeśli nie masz pewności, która karma jest najlepsza dla Twojego nowego lokatora, najlepiej zapytaj o to swojego weterynarza. Nawet jeśli Twój pomeranian jest w świetnej formie, warto, aby zbadał go weterynarz. W gabinecie uzyskasz również ważne informacje, jak dbać o zdrowie swojego psa i jakie działania profilaktyczne są niezbędne. Na pierwszej wizycie szczeniak pozna też weterynarza i może bez stresu oswoić się z sytuacją. Możesz także przyzwyczaić go do ostrożnego sprawdzania uszu i pyska w domu, nagradzając go od czasu do czasu smakołykami. Dzięki temu późniejsze kontrole w gabinecie będą przebiegać sprawnie.

Ile ruchu potrzebuje pomeranian?

Pomeranian jest stosunkowo mało wymagający, jeśli chodzi o ruch. Niemniej, co oczywiste, odpowiednia dawka aktywności fizycznej, zabawy i zajęcia jest ważna również dla tej rasy. W przypadku szpica miniaturowego nie muszą to być jednak kilometrowe spacery, gdyż spokojnie wystarczy mu kilka krótkich wyjść do parku miejskiego. Jeśli chcesz trenować sprawność umysłową i fizyczną swojego małego psiego przyjaciela, dobrym wyborem dla szpica miniaturowego będą takie sporty jak agility, obedience lub dog dancing. Intensywność ćwiczeń powinna pozostać w umiarkowanym zakresie odpowiednim dla tego psa. Aktywność sportowa to nie tylko korzyści zdrowotne dla Twojego czworonożnego przyjaciela – pogłębia i wzmacnia również Waszą relację i ma dobroczynny wpływ na Was oboje!

Najlepsze produkty dla Państwa szpica miniaturowego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Poznaj inne rasy z tej rodziny:

  • Niemiecki szpic: W dawnych czasach, zwłaszcza na terenach wiejskich, Niemiecki szpic był wszechobecny jako pies domowy i stróżujący podwórko. Zawsze czujnie obserwuje swoje terytorium.
  • Eurasier: Eurasier to ciekawy wybór dla rodzin, które szukają serdecznego, aktywnego i przytulnego towarzysza na co dzień.
  • Szpic fiński: Szpic fiński nie da się nie zauważyć, bo każdego gościa zawiadamia głośnym szczekaniem. To sprawia, że jest niezawodnym psem stróżującym, ale pamiętaj, że potrafi znacznie więcej.
  • Islandzki szpic pasterski: Pies islandzki należy do rzadkich ras psów, ale coraz więcej miłośników psów znajduje w nim inteligentnego, ruchliwego i przywiązanego towarzysza.
  • Szpic japoński: W rodzinnej Japonii nazywa się go Nihon Supittsu. W porównaniu z tradycyjnymi, wiekowymi rasami, ten elegancki mały pies jest stosunkowo nowym nabytkiem.
  • Kai: Kiedyś polował na dużą zwierzynę w stadzie, dzisiaj Kai, czy poprawniej Kai Inu lub Tora Inu, to pies, który poza Japonią należy do absolutnych egzotyków.
  • Samojed: Dzięki swojemu charakterystycznemu „uśmiechowi“, Samoyed zachwyca miłośników psów na całym świecie. Kiedyś był używany jako pies roboczy i puszyste źródło ciepła przez syberyjskie ludy koczownicze.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie