Żywiołowy szpic miniaturowy – mały wulkan energii
06.12.2022 - Czas czytania: 3 minuty

Mały, ruchliwy kłębek wełny na czterech nóżkach: szpice miniaturowe cieszą się olbrzymią popularnością jako psy do towarzystwa i dla rodzin. Przyczyny tego powodzenia są oczywiste – te sympatyczne zwierzątka z ufną twarzyczką i oczami jak guziki to świadome i inteligentne czworonogi, które przy dobrym wychowaniu skutecznie uszczęśliwiają swoich właścicieli.
Z Pomorza do Anglii i z powrotem
Historia sukcesu szpica miniaturowego liczy sobie już 200 lat. Na Pomorzu stosunkowo wcześnie wykrystalizowały się pierwsze hodowle szpica o wyjątkowo małych rozmiarach. Dlatego też angielska nazwa szpica miniaturowego brzmi „Pomeranian”. Ta mniejsza wersja szpica popadła w zapomnienie na długi czas, hodowano ją jedynie w Wielkiej Brytanii. W latach 70. XX wieku w Niemczech szpic miniaturowy przeżył swoje odrodzenie. Obecnie ta rasa psów zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, te wesołe psy mają wiele zalet.
Charakter szpica miniaturowego
Szpic miniaturowy to sympatyczny i towarzyski pies przywiązujący się do właściciela, który wymaga jednak nieco wychowania. Pomimo tego, że szpic karłowaty o swojej maksymalnej wadze 4,5 kg nie jest zbyt ciężki, sam postrzega siebie jako obrońca rodziny, co prowadzi do tego, że często hałaśliwie jej broni. Szpic miniaturowy jest ponadto uważany za jednego z najwierniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Jego wyjątkowe ukierunkowanie na ludzi jest cechą, którą ceni sobie wielu wielbicieli tej rasy. Kiedy szpic miniaturowy znajdzie swojego opiekuna, zrobi wszystko, żeby ciągle mieć go w zasięgu swojego wzroku. Swoim wesołym, przyjaznym usposobieniem z łatwością wkrada się w jego łaski.
Wychowanie i chów szpiców miniaturowych
Ponieważ szpic miniaturowy emanuje pewnością siebie, ważne jest, aby dobrze go wychować. Wizyta w szkole dla psów jest nieodzowna szczególnie dla niedoświadczonych właścicieli. Ze względu na swój instynkt ochronny i jego ukierunkowanie na ludzi, szpic miniaturowy może wykazywać nieufne podejście do innych przedstawicieli swojego gatunku, szczególnie ważne jest więc, aby wystarczająco wcześnie ćwiczyć spotkania w grupie szczeniąt lub na psiej łące. Państwa pupil zostanie tutaj odpowiednio zsocjalizowany. Jeśli mają Państwo zamiar adoptować starszego szpica miniaturowego, również skorzystają Państwo ze szkolenia psa. Należy pamiętać, że potrzebne jest dużo cierpliwości i miłości, zanim Państwo oraz Państwa szpic miniaturowy nauczą się odpowiedniego zachowania.
Ponieważ szpice są bardzo przywiązane do człowieka, nie należy zostawiać ich zbyt długo samych w domu. Pozostawania samemu powinno się uczyć szpica już od najwcześniejszych lat, co pozwoli Państwu sporadycznie znikać z jego pola widzenia. Temu niewielkiemu pieskowi wystarczą z reguły średniej długości spacery. Pojętny szpic miniaturowy z chęcią bierze udział w inteligentnych i odpowiednich dla swojej rasy zabawach. Trening z klikerem jest na przykład świetną możliwością do stawiania wyzwań szpicowi miniaturowemu.
Pielęgnacja i cechy szpiców miniaturowych
Ponieważ szpic miniaturowy ma gęsty podszerstek, obowiązkowe jest jego regularne szczotkowanie. W ten sposób można uniknąć filcowania sierści. Mała wersja szpica jest również podatna na problemy z kolanami, płucami i sercem. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza są więc priorytetem.
Jeśli zdecydują się Państwo na szczenię, należy zwrócić uwagę na to, czy hodowca jest godny zaufania. Rzetelni hodowcy są zrzeszeni w Związku Kynologicznym w Polsce pokazują klientom w domu maluchy z matką, wyjaśniają, jak dbać o zdrowie psa i podejmują pierwsze kroki, takie jak odrobaczanie i wszczepienie chipów. Ponadto oprócz książeczki szczepień otrzymają Państwo również rodowód psa.
Najlepsze produkty dla Państwa szpica miniaturowego znajdą Państwo u nas!
Podsumowanie Szpic miniaturowy
- RasaSzpic miniaturowy
- PochodzenieNiemcy
- KlasyfikacjaPies stróżujący i towarzyszący
- Rozmiarwysokość w kłębie: 20-22 cm
- Waga3-4,5 kg (średnio 3,5 kg)
- Budowa ciałakwadratowa, harmonijna, lisia
- Oczyw kształcie migdałów w delikatnych brązowych odcieniach
- Uszyspiczaste, stojące i umieszczone blisko siebie
- Sierść i umaszczeniebujna sierść z gęstym podszerstkiem, częste umaszczenie: czarny, biały, pomarańczowy lub kremowy
- Cechy szczególnebardzo przywiązany do człowieka, wyjątkowo bujne futro przy małych rozmiarach sylwetki
- Charakterprzywiązany, wesoły i bardzo pewny siebie
- Pielęgnacjaszczotkowanie raz w tygodniu w celu zapobiegania filcowaniu sierści
- Zdrowieskłonność do chorób kolan, serca i płuc