• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Ein Japan-Spitz Welpe.

Szpic japoński: bystry mały piesek o czarującej elegancji

Nihon Supittsu – taką nazwę nosi szpic japoński w swojej dalekowschodniej ojczyźnie. To elegancki mały pies, który w porównaniu do rozpowszechnionych tradycyjnych ras w domach zawitał dopiero niedawno. Mimo że japoński szpic jest uderzająco podobny do szpica niemieckiego dużego i średniego, różni się kilkoma szczegółami od swoich europejskich odpowiedników. Najważniejszym plusem tego małego Japończyka jest to, że nie należy on do zwierząt hałaśliwych.

Loading...

Szpic japoński: Historia rasy

Korzenie szpica japońskiego nie zostały jednoznacznie wyjaśnione. Prawdopodobnie ma on bezpośredni związek ze szpicem niemieckim, który na początku XX wieku dotarł do Japonii przez Rosję i Chiny. Ponadto w celu hodowli szpiców importowano również zwierzęta z Chin i Ameryki Północnej. Mały szpic japoński jako osobna rasa zaczął być hodowany dopiero w latach trzydziestych XX w. Od 1948 r. jest uznawany w Japonii za psa rasowego. Rasa ta została uznana przez związek hodowców Fédération Cynologique Internationale (FCI) w 1964 roku.

Charakter szpica japońskiego

Szpice japońskie to bystre i mądre czworonogi. Są skore do zabawy, zwinne i charakteryzują się korzystnym temperamentem. To bardzo bystre psy, nic nie umknie ich uwadze. Ze swoim ludzkim stadem – w tym z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi – budują silną więź, wykazując wobec nich przywiązanie i wierność. „Will to please”, czyli dążenie do zadowolenia właściciela, jest w przypadku szpica japońskiego silnie rozwinięte. Obcych traktuje nieufnie, ale nie jest gotowy do błyskawicznej konfrontacji, jak w przypadku innych przedstawicieli szpica. Uwielbia być w centrum wydarzeń i stara się, żeby nic go nie ominęło. W dobrze zsocjalizowanym szpicu japońskim znajdą Państwo nieskomplikowanego towarzysza o radosnym usposobieniu.

Wychowanie i hodowla szpica japońskiego

W przeciwieństwie do swoich domniemanych europejskich przodków szpic japoński jest znacznie mniej skory do szczekania. Jest to niewątpliwą zaletą, jeśli mieszkają Państwo w bloku. Należy jednak zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu, a szpic japoński będzie bardzo wdzięczny również za dostęp do ogrodu. Instynkt łowiecki szpica japońskiego jest dość słabo wykształcony. Dzięki temu spacery na łonie natury nie będą stresujące.

 

Szpic japoński jest inteligentny i można go z łatwością wychować. Idealnie nadaje się także do psich sportów, które wymagają sprawności umysłowej – agility, sztuczki dla psów czy dog dancing. Wspólne zajęcia z właścicielem będą doskonale pasować do jego wesołego usposobienia, a przy okazji pozwolą mu cieszyć się z Państwa bliskości. Natomiast nie toleruje on dłuższego pozostawania w samotności.

Pielęgnacja szpica japońskiego

Pielęgnacja szpica japońskiego jest trochę bardziej pracochłonna niż w przypadku psów krótkowłosych. Szpic musi być regularnie (w okresie linienia nawet codziennie) poddawany starannemu szczotkowaniu. Również pielęgnacja zębów będzie wymagała Państwa pomocy: aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, warto czyścić zęby milusińskiego co najmniej raz w tygodniu specjalną szczoteczką do zębów dla psów.

Cechy szczególne szpica japońskiego

Podobnie jak w przypadku wielu innych mniejszych psów, szpic japoński jest bardziej podatny na zwichnięcie rzepki. Nie jest to jednak problem związany z rasą. U szpica japońskiego może dochodzić również do częstszego zatykania się kanalików łzowych. Schorzeniem, które należy mieć na uwadze, nabywając szpica japońskiego, jest wrodzona dwurzędowość rzęs – dodatkowy rząd rzęs na brzegu powieki powoduje stałe podrażnienie rogówki. Odpowiedzialni hodowcy próbują przeciwdziałać temu zjawisku.

 

Kontakty do hodowców szpiców japońskich otrzymają Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce. Szpica japońskiego warto nabyć u renomowanego hodowcy, któremu zależy na zdrowiu jego ulubieńców.

Najlepsze produkty dla Państwa szpica japońskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Ein Japan-Spitz.

Podsumowanie Szpic japoński

 • Rasa
  Szpic japoński
 • Pochodzenie
  Japonia
 • Klasyfikacja
  Pies towarzyszący
 • Rozmiar
  30-38 cm
 • Waga
  4,5-11 kg
 • Budowa ciała
  harmonijna, elegancka budowa ciała, prawie kwadratowa sylwetka, głęboka, szeroka klatka piersiowa, mała głowa o smukłym pysku, ogon z puszystą kitą, noszony nad grzbietem
 • Oczy
  ciemne, średniej wielkości, w kształcie migdała
 • Uszy
  trójkątne, wysoko osadzone, proste
 • Sierść i umaszczenie
  obfita sierść z prostym, sterczącym włosem okrywowym i gęstym podszerstkiem; na twarzy, uszach i z przodu ciała krótkie; grzywa wokół szyi, ramion i klatki piersiowej; wyłącznie białe umaszczenie
 • Cechy szczególne
  słaby instynkt łowiecki
 • Charakter
  inteligentny, czujny, przyjazny, wesoły
 • Zdrowie
  podatność na zwichnięcie rzepki, wrodzona dwurzędowość rzęs i zatkanie kanalików łzowych

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa szpica japońskiego

Loading...

Dalsze tematy w skrócie