Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Szpic japoński: bystry mały piesek o czarującej elegancji

23.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Japan-Spitz Welpe.

Nihon Supittsu – taką nazwę nosi szpic japoński w swojej dalekowschodniej ojczyźnie. To elegancki mały pies, który w porównaniu do rozpowszechnionych tradycyjnych ras w domach zawitał dopiero niedawno. Mimo że japoński szpic jest uderzająco podobny do szpica niemieckiego dużego i średniego, różni się kilkoma szczegółami od swoich europejskich odpowiedników. Najważniejszym plusem tego małego Japończyka jest to, że nie należy on do zwierząt hałaśliwych.

Loading...

Szpic japoński: Historia rasy

Korzenie szpica japońskiego nie zostały jednoznacznie wyjaśnione. Prawdopodobnie ma on bezpośredni związek ze szpicem niemieckim, który na początku XX wieku dotarł do Japonii przez Rosję i Chiny. Ponadto w celu hodowli szpiców importowano również zwierzęta z Chin i Ameryki Północnej. Mały szpic japoński jako osobna rasa zaczął być hodowany dopiero w latach trzydziestych XX w. Od 1948 r. jest uznawany w Japonii za psa rasowego. Rasa ta została uznana przez związek hodowców Fédération Cynologique Internationale (FCI) w 1964 roku.

Charakter szpica japońskiego

Szpice japońskie to bystre i mądre czworonogi. Są skore do zabawy, zwinne i charakteryzują się korzystnym temperamentem. To bardzo bystre psy, nic nie umknie ich uwadze. Ze swoim ludzkim stadem – w tym z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi – budują silną więź, wykazując wobec nich przywiązanie i wierność. „Will to please”, czyli dążenie do zadowolenia właściciela, jest w przypadku szpica japońskiego silnie rozwinięte. Obcych traktuje nieufnie, ale nie jest gotowy do błyskawicznej konfrontacji, jak w przypadku innych przedstawicieli szpica. Uwielbia być w centrum wydarzeń i stara się, żeby nic go nie ominęło. W dobrze zsocjalizowanym szpicu japońskim znajdą Państwo nieskomplikowanego towarzysza o radosnym usposobieniu.

Wychowanie i hodowla szpica japońskiego

W przeciwieństwie do swoich domniemanych europejskich przodków szpic japoński jest znacznie mniej skory do szczekania. Jest to niewątpliwą zaletą, jeśli mieszkają Państwo w bloku. Należy jednak zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu, a szpic japoński będzie bardzo wdzięczny również za dostęp do ogrodu. Instynkt łowiecki szpica japońskiego jest dość słabo wykształcony. Dzięki temu spacery na łonie natury nie będą stresujące.

Szpic japoński jest inteligentny i można go z łatwością wychować. Idealnie nadaje się także do psich sportów, które wymagają sprawności umysłowej – agility, sztuczki dla psów czy dog dancing. Wspólne zajęcia z właścicielem będą doskonale pasować do jego wesołego usposobienia, a przy okazji pozwolą mu cieszyć się z Państwa bliskości. Natomiast nie toleruje on dłuższego pozostawania w samotności.

Pielęgnacja szpica japońskiego

Pielęgnacja szpica japońskiego jest trochę bardziej pracochłonna niż w przypadku psów krótkowłosych. Szpic musi być regularnie (w okresie linienia nawet codziennie) poddawany starannemu szczotkowaniu. Również pielęgnacja zębów będzie wymagała Państwa pomocy: aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, warto czyścić zęby milusińskiego co najmniej raz w tygodniu specjalną szczoteczką do zębów dla psów.

Cechy szczególne szpica japońskiego

Podobnie jak w przypadku wielu innych mniejszych psów, szpic japoński jest bardziej podatny na zwichnięcie rzepki. Nie jest to jednak problem związany z rasą. U szpica japońskiego może dochodzić również do częstszego zatykania się kanalików łzowych. Schorzeniem, które należy mieć na uwadze, nabywając szpica japońskiego, jest wrodzona dwurzędowość rzęs – dodatkowy rząd rzęs na brzegu powieki powoduje stałe podrażnienie rogówki. Odpowiedzialni hodowcy próbują przeciwdziałać temu zjawisku.

Kontakty do hodowców szpiców japońskich otrzymają Państwo w Związku Kynologicznym w Polsce. Szpica japońskiego warto nabyć u renomowanego hodowcy, któremu zależy na zdrowiu jego ulubieńców.

Najlepsze produkty dla Państwa szpica japońskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Szpic japoński

Rasa
Szpic japoński
Pochodzenie
Japonia
Klasyfikacja
Pies towarzyszący
Rozmiar
30-38 cm
Waga
4,5-11 kg
Budowa ciała
harmonijna, elegancka budowa ciała, prawie kwadratowa sylwetka, głęboka, szeroka klatka piersiowa, mała głowa o smukłym pysku, ogon z puszystą kitą, noszony nad grzbietem
Oczy
ciemne, średniej wielkości, w kształcie migdała
Uszy
trójkątne, wysoko osadzone, proste
Sierść i umaszczenie
obfita sierść z prostym, sterczącym włosem okrywowym i gęstym podszerstkiem; na twarzy, uszach i z przodu ciała krótkie; grzywa wokół szyi, ramion i klatki piersiowej; wyłącznie białe umaszczenie
Cechy szczególne
słaby instynkt łowiecki
Charakter
inteligentny, czujny, przyjazny, wesoły
Zdrowie
podatność na zwichnięcie rzepki, wrodzona dwurzędowość rzęs i zatkanie kanalików łzowych

Poznaj również inne rasy, które mogą Cię zainteresować:

  • Eurasier: Jeśli szukasz serdecznego, aktywnego i przytulaśnego towarzysza na co dzień, to Eurasier może być interesującym wyborem dla twojej rodziny.
  • Szpic fiński: Nie sposób nie zauważyć Fińskiego Spica, który reaguje na obecność gości głośnym szczekaniem. Jest to nie tylko niezawodny pies stróżujący, ale posiada także wiele innych zdolności.
  • Islandzki szpic pasterski: Choć Islandzki piesek należy do rzadkich ras, coraz więcej miłośników psów docenia jego inteligencję, energię i wierność jako towarzysza.
  • Kai: Kai, znany również jako Kai Inu lub Tora Inu, kiedyś polował na dużą zwierzynę w sforze. Dziś jest egzotycznym psem, który poza Japonią przyciąga uwagę.
  • Samojed: Samojed z charakterystycznym „uśmiechem“ zdobywa serca miłośników psów na całym świecie. Kiedyś pracował jako pies zaprzęgowy i źródło ciepła dla syberyjskich plemion koczowniczych.
  • Szpic miniaturowy: Małe, pełne energii futrzaki na czterech łapach – Szpice miniaturowe cieszą się ogromną popularnością jako psy towarzyszące i rodzinne. Powody tej popularności są jasne.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa szpica japońskiego

Loading...

Dalsze tematy w skrócie