• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Kai – „pomnik przyrody” na czterech łapach

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Nahaufnahme eines Kai-Hundes.

Kiedyś polował na grubą zwierzynę w stadzie, dziś kai, a właściwie: kai inu lub tora inu, jest psem, który poza Japonią, stanowi absolutną egzotykę. Powód: eksport z kraju pochodzenia jest zabroniony, linie hodowlane za granicą są rzadkie. Czworonogi te mają instynktownie charakter „naturalnie ostry”, który jest bardziej wyrazisty niż w przypadku niektórych innych ras psów domowych.

Loading...

Kai: Historia rasy

Nazwa kai wzięła się od japońskiego regionu jego pochodzenia, okręgu Kai w prefekturze Yamanashi. Zwierzęta te zamieszkiwały górskie tereny, polując na dziki i sarny. Istnienie tej rasy można spokojnie prześledzić do czasów przedchrześcijańskich. Jest ona spokrewniona z typami kishu i shikoku.

Fakt, że rasa ta była w stanie rozwijać się tak ściśle na przestrzeni lat, wynika w sumie z tego, że psy te tworzą stada i dlatego kojarzą się w pary. Wpływy innych ras mają niewielkie znaczenie. Od 1934 roku kai jest japońskim pomnikiem kultury.

Charakter kai

Inteligentny i zdolny do nauki, ale równie niezależny i pewny siebie: Kai jest psem bardzo skupionym na sobie. Jest przy tym towarzyski i ciekawski. Nie jest on jednak typem psa, który łatwo się podporządkowuje albo ma potrzebę „przypodobania się” człowiekowi.. Swojemu właścicielowi kai okazuje lojalność i przyjaźń, choć niekoniecznie postrzega go jako „przełożonego” członków stada. Do obcych osób kai podchodzi z rezerwą i nieufnością. Kai to typowe psy „dla jednej osoby” skupiające się na jednej osobie. Ta cecha powoduje problemy w hodowli kai jako psa rodzinnego. Przedstawicieli swojego gatunku kai traktuje towarzysko, zwłaszcza że w historii rasy współpraca w grupie psów podczas polowań stanowiła podstawę.

Wychowanie i hodowla kai

Kai inu ma tendencję do dominacji. Potrzebuje człowieka, który będzie mu dawał jasne polecenia i któremu będzie mógł się podporządkować. Szkolenie kai wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji, gdyż pies ten jest tak cwany, że może łatwo oprzeć się próbom edukacji i wychowania. Kiedy zaufanie zostanie przypieczętowane, kai okazuje się lojalnym i wiernym towarzyszem.

Czworonóg ten jest bardzo ruchliwy i potrzebuje codziennie długich spacerów u boku wysportowanych i aktywnych właścicieli, a najlepiej dostępu do zabezpieczonego ogrodu. Kai są bardzo ruchliwymi psami z trudnym do okiełznania instynktem łowieckim. Zadania takie, jak węszenie i szperanie, a także tropienie, będą mu odpowiadały. Jego naturalny temperament odzwierciedla zaangażowanie w pracę, przy której może wykorzystać swoje umiejętności jako pies myśliwski. Nawet jako pies stróżujący to uważne zwierzę sprawdza się świetnie, zwłaszcza w „nagłych” przypadkach.

Kai nie jest wybredny, jeśli chodzi o jedzenie. Idealna jest tradycyjna karma ze świeżym mięsem, a więc dieta BARF. Także pielęgnacja sierści nie stawia specjalnych wymagań. Wystarczy regularnie szczotkować zwierzę, a w czasie wymiany futra codziennie – psy te bardzo mocno zrzucają sierść.

Cechy szczególne kai

Ze względu na zakaz eksportu od lat 30-tych XX wieku poza Japonią jest tylko kilku hodowców kai. W związku z tym warto mieć ograniczone zaufanie, jeśli podczas poszukiwania dostawcy napotkają Państwo pozornie atrakcyjną ofertę. Listę renomowanych hodowców można uzyskać w Związku Kynologicznym w Polsce.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla kai!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Kai

Rasa
Kai inu
Pochodzenie
Japonia
Klasyfikacja
Szpice i psy typu pierwotnego / psy myśliwskie i towarzyszące
Rozmiar
53 centymetry (psy), 48 centymetrów (suki)
Waga
od 16 do 18 kilogramów
Budowa ciała
średniej wielkości, silny, proporcjonalny (dłuższy od swojej wysokości) z wyraźnym kłębem, mocnymi nogami i stawami skokowymi, grubym sierpowatym lub zakręconym ogonem
Oczy
„trójkątne”, ciemnobrązowe, uniesione zewnętrzne kąciki oczu
Uszy
trójkątne, pochylone do przodu, noszone prosto
Sierść i umaszczenie
twardy, prosty włos okrywowy, na ogonie długi i postawiony, gęsty podszerstek; czarny lub w rude pręgi
Cechy szczególne
Szczenięta mają zawsze jednokolorowe umaszczenie; charakterystyczne pręgowanie pojawia się dopiero w pierwszym roku życia
Charakter
niezależny, uparty, energiczny, dominujący, instynkt łowiecki
Zdrowie
wytrzymały, brak predyspozycji do zagrożenia specyficznego dla danej rasy

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa psa rasy kai

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie