Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Basset – niezwykły pies o burzliwej historii

27.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Mały pies Basset Hound stojący w piasku nad wodą

Charakterystyczny – każdy, kto choć raz zobaczył basseta, zawsze rozpozna tę rasę. Na długość te krótkołape, jakby ociężałe psy myśliwskie, mierzą dwa razy tyle, co ich wysokość. Niebezpiecznie byłoby ich nie docenić – w tych silnych psach kryje się dusza myśliwego. Kochające dzieci bassety są wymagające pod względem hodowli, ale, za sprawą sympatycznego usposobienia, to lubiane psy rodzinne.

Loading...

Pies myśliwski o długiej tradycji

Rasa bassetów według historyków swoje początki miała w klasztorach francuskich. Stamtąd w XV wieku bassety przybyły z królem Jakubem IV do Szkocji. Te imponujące, polujące w stadach psy występują nawet w Szekspirowskim „Śnie Nocy Letniej”. Na początku wykorzystywany był głównie do polowania na borsuki, wkrótce jednak bassety włączano do sfory. Rasa ta była bardzo popularna wśród angielskiej szlachty. W okresie pomiędzy wojnami światowymi bassetowi przez krótki czas groziło wyginięcie. Obecnie uważany za jedną z najbardziej znanych na świecie psich ras.

Popularne rasy psów o podobnej tradycji:

  • Beagle: Jaki jest najbardziej znany Beagle na świecie? Oczywiście Snoopie! Prawdziwe psy tej rasy są ucieleśnieniem dobroci i przyjacielskości wobec ludzi, ale także upartości. Ich charakter sprawia, że te psy myśliwskie są idealnymi psami rodzinnymi, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.
  • Bloodhound: Bloodhound, znany także jako Pies Świętego Huberta, to wrażliwy pies z doskonałym węchem. Uważa się, że ma najlepszy węch spośród wszystkich ras psów. Ze względu na swój doskonały nos i wytrzymałość, jest popularnym psem myśliwskim.
  • Jamnik: Powiedzenie mówi: „Kiedy Jamnik patrzy w lustro, widzi lwa“. I jest w tym trochę prawdy. Ten mały pies jest nieustraszonym łowcą i wiernym towarzyszem polowań w podziemiu.

Charakter basseta

Na pierwszy rzut oka basset wydaje się być przytulaśnym, lubiącym wygodę towarzyszem, który nic nie robi i tylko głęboko śpi przy kominku lub na kanapie, mocno chrapiąc. W domu basset jest rzeczywiście jednym z najbardziej spokojnych, potulnych i sympatycznych psów o niewielkim potencjale czujności, obronności czy agresji. W swoim stadzie dwu- i czworonogów ten pochodzący z Anglii pies akceptuje często małe zwierzęta i koty. Na zewnątrz jednak daje o sobie znać genetycznie uwarunkowany instynkt łowiecki: Bassety to niestrudzeni, wytrzymali i wysoko zmotywowani myśliwi. Podążają obraną ścieżką bez odpoczynku, nie oglądając się na właściciela. Dlatego też mówi się, że te silne psy myśliwskie imponującym szczekiem manifestują swój upór. Są raczej mało karne, dlatego uchodzą za takie, które trudno ułożyć.

Układanie i hodowla basseta

Psy te są bardzo miłe, ale potrafią zupełnie ignorować polecenia właściciela. Wielu właścicieli relacjonuje, że trening czystości zajmuje długi czas. Edukacja jest najskuteczniejsza dzięki przysmakom, ponieważ bassety są niezwykle łase. Ta rasa myśliwska jest przyzwyczajona do życia i pracy w stadzie, ponieważ basset jest psem ze sfory. Basset nie lubi samotności i czasami wyraża niezadowolenie poprzez intensywne ujadanie, niszczenie przedmiotów i oddawanie moczu w domu. Z drugiej strony, jeśli zauważy zwierzynę łowną lub złapie ciekawy trop, ten zapalony myśliwy zawsze gotowy jest na samodzielny wypad.

W sumie basset stawia wysokie wymagania swojemu właścicielowi. Od samego początku w domu potrzebuje on konsekwencji, wychowania stosownego do rasy i obciążenia zadaniami. Wobec większości psich sportów basset nie będzie entuzjastyczny. Praca węchowa typu mantrailing i zabawy w tropienie umożliwią mu w pełni wykorzystanie silnego węchu.

Pielęgnacja basseta

Krótka, wytrzymała sierść basseta jest łatwa w pielęgnacji. Sporadyczne szczotkowanie redukuje ilość sierści w domu i wzmacnia więź między człowiekiem a zwierzęciem. Szczególnie ważna jest kontrola uszu: Pod długimi, zwisającymi uszami łatwo dochodzi do infekcji drożdżakowych. Jeśli chodzi o psie uszy, należy zawsze dbać o to, aby były one suche i czyste.

Cechy szczególne basseta

W przypadku basseta w ciągu ostatnich dekad nastąpiło nadmierne przerasowienie. Standardem są często krzywe, krótkie łapy, które ledwo utrzymują masywne, o wiele za długie ciało. Do tego uszy często wloką się po ziemi.  Konsekwencją jest wysoka skłonność do chorób oczu, uszu, skóry i grzbietu. Psy z renomowanej, umiarkowanej hodowli mają największe szanse na przeżycie bez tych dolegliwości do 12 lat. Przed zakupem szczeniaka najlepiej zwrócić się do Związku Kynologicznego w Polsce, która udostępni listy odpowiednich hodowców.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla Państwa basseta!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Basset

Rasa
Basset
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Psy gończe i posokowce
Rozmiar
Wysokość w kłębie od 28 do 38 centymetrów
Waga
20–34 kg
Budowa ciała
wyjątkowo silne, o bardzo krótkich łapach, o długim tułowiu
Oczy
duże, o intensywnym spojrzeniu, z opadającymi powiekami
Uszy
bardzo długie, zwisające uszy
Sierść i umaszczenie
krótka, wytrzymała, o umaszczeniu brązowym/białym z łatami i tricolor
Cechy szczególne
zakupy u renomowanych hodowców
Charakter
sympatyczny, niezależny, uparty i chętny do polowań
Pielęgnacja
Kontrola i oczyszczanie uszu i oczu
Zdrowie
skłonność do niektórych chorób dziedzicznych i problemów spowodowanych przerasowieniem

Ważna wskazówka na temat hodowli

Orzeczenie wydane w 1999 r. przez rząd federalny Niemiec z udziałem Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt zaleca zakazać hodowli nagich ras, ras ze spłaszczonymi pyskami (tzw. ras brachycefalicznych) oraz innych ras, których budowa ciała (bardzo długi grzbiet, mocno zakrzywione łapy, zmiany kręgosłupa, nadmierny wzrost sierści itd.) uniemożliwia życie w zdrowiu.

Przy doborze odpowiedniej rasy odpowiedzialny właściciel zwierząt, który naturalnie przywiązuje dużą wagę do zdrowego trybu życia czworonoga bez obciążeń, powinien bezwzględnie brać pod uwagę te wskazówki, jak również kwestię doskonałych cech charakteru.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa basseta

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie