• Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Bloodhound: delikatny olbrzym z doskonałym nosem

02.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kilka psów Bloodhound węszących trawę na łące

Bloodhound – znany też pod nazwa „pies świętego Huberta“ to wrażliwy pies z doskonałym nosem. Mówi się nawet, że ma on najlepszy zmysł węchu wśród wszystkich ras psów. Ze względu na swój dobry nos i wytrzymałość, ten łagodny pies belgijski jest lubianym psem myśliwskim. Wykorzystywany jest również jako pies tropiący w poszukiwaniu przestępców. A ponieważ ten sympatyczny olbrzym z czułością traktuje dzieci, odpowiednia socjalizacja i wychowanie uczyni z niego również psa rodzinnego.

Loading...

Tropiciel o długiej historii

Bloodhoundy należą do najstarszych ras psów. Już od II wieku jego przodkowie podobno pomagali ludziom w polowaniach. Do XVI wieku mnisi z klasztoru Saint-Hubert w Ardenach hodowali zwierzęta pod nazwą „psy świętego Huberta” na potrzeby królewskich stad myśliwskich. W XI wieku pierwsze psy trafiły do Anglii, gdzie otrzymały nazwę „bloodhound”, przypuszczalnie dlatego, że jako psy myśliwskie świetnie wyczuwają trop zdobyczy.

Popularne rasy psów o podobnej tradycji:

  • Basset: To pies nie do pomylenia! Kto kiedykolwiek widział Basset Hounda, ten zawsze rozpozna tę rasę psa. Są to krótkonogie, ciężkie czworonogi myśliwskie, które są dwa razy dłuższe niż wysokie. Sporo ludzi ich nie docenia, a tak naprawdę w tych psach, mimo ich gabarytów, tkwią pasjonaci polowania.
  • Beagle: Najbardziej znany Beagle na świecie to oczywiście Snoopy. Prawdziwe osobniki tej rasy to wzór łagodności i przyjazności wobec ludzi. Są jednak także uparte. Ich charakter sprawia, że te cętkowane psy myśliwskie są idealnymi towarzyszami rodziny, zwłaszcza jeśli wśród jej członków są dzieci lub niemowlęta.
  • Jamnik: Mówi się, że „kiedy jamnik patrzy w lustro, widzi lwa”. Jest w trochę prawdy! Ten mały pies jest nieustraszonym myśliwym i wiernym towarzyszem polowań.

Charakter bloodhounda

Psy tej rasy są łagodne i przyjazne. Emanują spokojem, który pozytywnie wpływa na otoczenie. Subtelny i radosny charakter tego dużego psa z Belgii czyni go wspaniałym towarzyszem we wszystkich okolicznościach życiowych. Jest on bardzo przywiązany do człowieka, a dobra socjalizacja oraz wychowanie zrobią z niego niezwykle cierpliwego partnera do zabawy z dziećmi. Bloodhound ma niezwykłą godność i nie daje się szybko wyprowadzić ze stanu uspokojenia – chyba że złapie trop. Podąża za nim niestrudzenie i zdecydowanie. Ten wrażliwy pies bywa wyjątkowo uparty, co stanowi część jego uroku.

Wychowanie i hodowla bloodhoundów

Bloodhound potrzebuje troskliwej i konsekwentnej ręki, gdyż dobrze reaguje na pochwały, ale na nagany jest bardzo wrażliwy. Dobra socjalizacja, uczęszczanie na lekcje dla szczeniąt i do szkoły dla psów stanowią fundament pod wykształcenie wspaniałego psa rodzinnego. Ponieważ pies jest przyjazny i chętny do nauki, lubi być prowadzony przez właściciela. Konsekwencją tego w kwestii wychowania będzie pojętny bloodhound, który wie, że ma służyć swojemu przewodnikowi. Nigdy do końca nie traci swojej uroczej upartości, bo jest ona sprzężona z jego usposobieniem. Właściciel powinien to akceptować, ale jednocześnie próbować być jak najbardziej konsekwentnym w prowadzeniu psa. Ten wielki pies myśliwski nie jest typem domieszkania w mieście. Najlepiej żyje mu się w wielkim domu z ogrodem. Ten „najlepszy psi nos na świecie” wymaga zapewnienia wystarczającej aktywności fizycznej i umysłowej w postaci długich spacerów i pracy węchowej np. na tropie. Kiedy psa łączy z właścicielem zaufanie, bloodhound jest cennym towarzyszem rodziny.

Pielęgnacja bloodhounda

Ten sympatyczny pies z Belgii jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Od czasu do czasu należy szczotkować jego krótką sierść. Ze względu na długie uszy i opadające powieki w tych miejscach jest on podatny na stany zapalne. Dlatego zaleca się kontrolować regularnie oczy i uszy.

Cechy szczególne bloodhounda

Bloodhound ma tendencję do szybkiego zjadania za dużych ilości. Zwiększa to ryzyko skrętu żołądka. Należy zatem mieć swojego psa na oku. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, tj. niepokój lub nieudane próby wymiotowania, lepiej udać się do weterynarza. Rasa ta ma tendencję do chorób serca i oczu. A ponieważ ta rasa jest rzadka, istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do jej przerasowienia. W celu zakupu szczeniaka należy zwrócić się o poradę do renomowanego hodowcy i wymagać okazania dokumentacji hodowli. Związek Kynologiczny w Polsce chętnie udostępni Państwu odpowiednie adresy.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego bloodhounda!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Bloodhound

Rasa
Bloodhound
Pochodzenie
Belgia
Klasyfikacja
Psy gończe i posokowce / psy myśliwskie
Rozmiar
duży, wysokość w kłębie od 58 do 72 centymetrów
Waga
od 40 do 54 kilogramów
Budowa ciała
potężny, umięśniony, prostokątny format, harmonijna budowa ciała
Oczy
owalne i ciemnobrązowe
Uszy
długie, zwisające
Sierść i umaszczenie
dobrze przylegająca, krótka, umaszczenie: brązowy/czekoladowy/wątrobiany, czarny, rudy/jasnobrązowy
Cechy szczególne
tendencja do szybkiego jedzenia zwiększa ryzyko skrętu żołądka
Charakter
wrażliwy, łagodny, przywiązany, wesoły, spokojny, uparty, wytrzymały
Zdrowie
ma tendencję do chorób oczu i uszu; ryzyko wystąpienia przerasowienia

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa bloodhounda

Loading...

Dalsze tematy w skrócie