• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Kleiner schwarzer Bolonka Zwetna Hund

Bolończyk kolorowy: promyczek słońca z mnóstwem energii

Bolończyk kolorowy to wesoły, radosny i przyjazny pies, który najchętniej spędzałby cały dzień z właścicielem. Nie lubi samotności, potrzebuje swojego stada, a przynajmniej najbliższego mu opiekuna. Inteligentny bolończyk chętnie się bawi i wymaga odpowiedniej dawki ruchu. Psy tej rasy są przyjazne i dobrze nastawione również wobec obcych i innych przedstawicieli swojego gatunku.

Loading...

Z rosyjskich carskich dworów do Niemiec

Początkowo bolończyk cieszył się dużą popularnością jako pies do towarzystwa na dworze carskim w Rosji. Przodek obecnej rasy, biały bolończyk francuski, był popularnym prezentem dla dam dworu. Od połowy ubiegłego wieku hodowano bolończyka kolorowego w celu stworzenia własnej rasy psów karłowatych o różnym umaszczeniu. Bolończyka francuskiego krzyżowano przy tym z innymi rasami psów, tj. lhasa apso czy shi tzu. Po rosyjsku nazwa tej rasy brzmi „bolonka cwietnaja”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „kolorowy piesek do towarzystwa”.

 

Do lat osiemdziesiątych XX wieku te mądre i ciekawskie pieski były popularne przede wszystkim w Związku Radzieckim i innych krajach wschodnich. W 1986 roku te tryskające energią miniaturki zaczęły święcić triumfy popularności w NRD. Poza Rosją rasa ta nie jest uznawana przez wszystkie związki kynologiczne. W Niemczech w 2011 roku Niemiecki Związek Kynologów VDH (Verband für das Deutsche Hundewesen) oficjalnie uznał bolończyka kolorowego.

 

 

Charakter bolończyka kolorowego

Obdarzony temperamentem bolończyk kolorowy jest niezwykle przyjaznym, przywiązanym do opiekuna i inteligentnym psem. Wiąże go silna relacja z właścicielem, którego pieszczoty uwielbia. Często nie docenia się jednak jego potrzeb ruchowych: Ten mały kłębek energii wymaga dużo ruchu i rozrywki w postaci spacerów i zabaw.

 

 

Wychowanie i hodowla bolończyka kolorowego

Podobnie jak w przypadku psów innych ras, zalecane jest uczęszczanie razem z bolończykiem do szkoły dla psów. Ten wesoły mały pies szybko się uczy i ma z tego dużo frajdy. Jest otwarty na innych przedstawicieli gatunku, dzieci traktuje przyjaźnie i ostrożnie. Proszę zwrócić uwagę na to, aby zwierzę miało wystarczająco dużo wyzwań, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której pies trzymany jest w mieszkaniu. Idealnym wyborem jest domek z ogrodem, gdzie maluch może się wyszaleć i wybawić.

 

Bolończyk kolorowy nie lubi samotności i jest idealny dla rodzin, w których prawie zawsze ktoś przebywa w domu lub zabiera go ze sobą. Jeśli to możliwe, warto wziąć go ze sobą do pracy. Przyjazne i nieskomplikowane usposobienie bolończyka na pewno zachwyci Państwa współpracowników. Ponieważ bolończyk nie lubi szczekać, a pod warunkiem odpowiedniej socjalizacji nie wykazuje agresji, można go z łatwością brać ze sobą praktycznie wszędzie.

 

 

Pielęgnacja bolończyka kolorowego

Ten uroczy czworonóg ma długą, kędzierzawą i gęstą sierść z dużą ilością podszerstka. Jednak nie wymaga ona czasochłonnej pielęgnacji. Zwykle wystarczy regularne czesanie i skracanie jedwabistej sierści.

 

 

Cechy szczególne bolończyka kolorowego

Sierść bolończyka kolorowego nie linieje, pies ten w ogóle traci niewiele włosów. Ma to tę zaletę, że mieszkanie, ubieranie i kanapa są w dużej mierze pozbawione włosów zwierzęcia.

 

U psów występuje niewielka podatność na choroby stawów, tj. zwichnięcie rzepki (wypadanie rzepki) i dysplazja stawów biodrowych. Objawami mogą być także choroby oczu, w tym postępująca atrofia siatkówki, która prowadzi do ślepoty. Warto zwrócić się do odpowiedzialnego hodowcy, który kładzie największy nacisk na zdrowie psów. Związek Kynologiczny w Polsce chętnie udostępni Państwu odpowiednie adresy.

Najlepsze produkty dla Państwa bolończyka kolorowego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

 

Kleiner schwarzer Bolonka Zwetna Hund

Podsumowanie Bolończyk kolorowy

 • Rasa
  Bolończyk kolorowy
 • Pochodzenie
  Rosja
 • Klasyfikacja
  Pies do towarzystwa
 • Rozmiar
  niewielkie rozmiary, maks. wysokość w kłębie do 26 cm
 • Waga
  od 3 do 4 kilogramów
 • Budowa ciała
  zwarte, umiarkowanie szerokie ciało; prosty górny profil; grzbiet, ramiona i uda dobrze umięśnione; lekki chód
 • Oczy
  okrągłe, średniej wielkości oczy; kolor ciemny, u brązowych psów również jaśniejszy
 • Uszy
  wysoko osadzone i średniej wielkości
 • Sierść i umaszczenie
  jedwabista, gęsta i kędzierzawa sierść; wszystkie kolory aż do czystej bieli i po srokaty
 • Cechy szczególne
  bez sezonowego wypadania sierści
 • Charakter
  przyjazny, przywiązany do właściciela, inteligentny, pojętny, wesoły, łagodny
 • Pielęgnacja
  regularna pielęgnacja sierści grzebieniem i szczotką
 • Zdrowie
  choroby dziedziczne są rzadkością

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa bolończyka kolorowego

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować