Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pomsky — sympatyczny miniaturowy husky z Ameryki

25.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Szczeniak Pomsky bawiący się piłką

Mały pies, włochaty jak szpic, a jednocześnie szlachetny jak husky: Pomsky ze Stanów Zjednoczonych łączy w sobie wygląd dwóch ras psów w niewielkim formacie. Jego atrakcyjna aparycja i sympatyczny charakter przyniosły mu angielski tytuł „King of Toys” („Król zabawek”). W Polsce był on do tej pory raczej nieznany; w ostatnich latach popularność tego mieszańca nieznacznie jednak wzrosła.

Loading...

Historia rasy pomsky

Pomsky jest dość młodą rasą psa. Jest mieszańcem szpica karłowatego (w języku angielskim: pomeranian) i husky – stąd pochodzi jego nazwa. Gdy kiedyś padnie nazwa „Huskarian”, oznacza to tę samą kombinację. Chociaż ta rasa jest na tyle nowa, że nie ma jeszcze standardu hodowlanego, w USA międzynarodowe stowarzyszenie „International Pomsky Association” oferuje pierwsze wskazówki dotyczące pożądanego standardu tej rasy. Stowarzyszenie to stanowi również punkt kontaktowy, który udziela szczegółowych informacji na temat psów tej rasy. Ważna informacja: Ze względu na naturalną różnicę wielkości u rodziców, rasa pomsky powstaje poprzez sztuczne zapłodnienie. Z tego względu matką jest zawsze husky, aby uniknąć problemów spowodowanych porodem zbyt dużych szczeniąt.

Charakter rasy pomsky

Pomsky łączy w sobie silne cechy swoich rodziców: Jest wesoły i pełen energii jak szpic, a jednocześnie wierny i inteligentny jak husky. Pomsky są skore do zabawy, a przy tym mają silną wolę. Typowy Pomsky ma także silny instynkt obronny i skutecznie zgłasza szczególne zdarzenia. Jego ruchliwość skłania się w kierunku niecierpliwości. Jednakże: W zależności od stopnia ukształtowania charakteru w kierunku husky lub szpica, jest to różne u różnych psów.

Wychowanie, hodowla i pielęgnacja rasy pomsky

Pomsky są kompanami zabaw aktywnych osób, można je zabierać na długie spacery lub mogą towarzyszyć podczas uprawiania sportu. Mimo małych rozmiarów pieski te są wytrwałe i cenią sobie aktywność pod gołym niebem. Poza tym pies musi mieć zajęcie, aby spożytkować swoją energię. Dlatego też idealnie sprawdzi się w rodzinach, w których zawsze coś się dzieje.

W porównaniu do nauki czystej rasy husky, wychowanie psa rasy pomsky będzie o wiele łatwiejsze. Z reguły daje się on dobrze tresować i ma rozwinięty zmysł „will to please”: Chce się dobrze sprawować dla swojego człowieka.

Pielęgnacja sierści rasy pomsky jest czasochłonna, gdyż ma ona gęsty podszerstek i jedwabiste włosy okrywowe, dlatego wymaga codziennego szczotkowania. Gdy zwierzę przyzwyczai się do takiego zabiegu w formie zabawy od wieku szczenięcego, nie będzie to problemem.

Cechy szczególne rasy pomsky

Pomsky to pies modny. Celem hodowli jest mały, kompaktowy pies rodzinny o wyglądzie psa zaprzęgowego. Dokładnie mówiąc psy te nie są nową rasą, lecz celowo stworzoną mieszanką, co jest typowe w USA. Cechy, które obserwowane są u psów rasy pomsky i które zależą od pokolenia rasy, są odpowiednio zróżnicowane. W efekcie zwierzęta w pierwszym pokoleniu są wciąż dość duże (w niejednolity sposób); po dwóch kolejnych pokoleniach (w których pomsky paruje się ze sobą nawzajem) zostaje osiągnięta pożądana wielkość ciała. Okaże się dopiero, w jakim zakresie zostaną ustalone typowe predyspozycje do chorób tych linii hodowlanych.

Pomsky nie jest uznawany za rasę, dlatego nie istnieją listy hodowców opracowane Związek kynologiczny w Polsce. Jeśli interesuje Państwa rasa pomsky, należy koniecznie sprawdzić, czy oferujący są poważni i zaufani.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego psa rasy pomsky!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Pomsky

Rasa
Pomsky
Pochodzenie
USA
Klasyfikacja
nie ma jeszcze klasyfikacji; porównywalne: Pies do towarzystwa
Rozmiar
około 30 centymetrów, duża różnorodność
Waga
4–14 kilogramów, duża różnorodność
Budowa ciała
dwa rodzaje, w zależności od dominującego fenotypu – „duży szpic” lub „mały husky”; krótki pysk, zwinięty ogon
Oczy
wszystkie kolory oczu (docelowy cel hodowli: niebieskie); możliwe także różne kolory oczu
Uszy
małe, trójkątne i spiczaste, odstające
Sierść i umaszczenie
jedwabisty, puszysty; czarny, biały, brązowy, szary, ze wszystkimi typowymi cechami rasy husky
Cechy szczególne
Hybryda dwóch ras psów
Charakter
żywy, inteligentny, wierny
Pielęgnacja
regularne, staranne czesanie i szczotkowanie, w razie potrzeby przycinanie sierści
Zdrowie
w wyniku braku danych nie można stwierdzić specyficznego ryzyka dla tej rasy

Powinieneś również zobaczyć te małe rasy psów:

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa psa pomsky

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować