Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Basenji – mały, dziki zwierz z buszu

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies Basenji z napiętą postawą i uważnym spojrzeniem

Basenji pochodzą z Afryki. Trudne życie w buszu ukształtowało charakter tego psa. Wyróżnia się inteligencją, pewnością siebie i niezależnością. Basenji nie zna uległości. Chociaż wiążą się z człowiekiem, psy rasy basenji nie są łatwe do wychowania.

Loading...

To nie jest pies jak inne

Basenji to pod każdym względem pies godny uwagi. Już jego wygląd jest wyjątkowy. Jego czoło myśliciela jest zmarszczone, a ogon podwija się nad grzbietem. Jego spojrzenie jest niezgłębione. Niektórzy afrykańscy nomadzi nazywają basenji „mówiącym psem”: Ich komunikacja to nie szczekanie; wydawane przez nie dźwięki przypominają jodłowanie, dyszenie lub śmiech. Basenji jest wyjątkowo czysty, a jego mycie przypomina zachowanie kota – widać chęć niezależności od innych. Podobnie jak wilki, suki wchodzą w ruję tylko raz w roku.

Prawdopodobnie już od tysięcy lat ta rasa mieszka wraz z człowiekiem w Afryce. Przypuszcza się, że wywodzi się to od egipskiego tesema. Ten podobny do chartów pies z podkręconym ogonem i wyprostowanymi uszami znany był już w IV wieku przed naszą erą. W 1870 roku basenji zostały odkryty przez Anglików w Afryce. Jego nazwa oznacza tyle, co „mały, dziki zwierz z buszu”.

Oficjalne uznanie Fédération Cynologique Internationale rasa ta uzyskała w 1964 roku. W Polsce rasa ta jest nad wyraz rzadka. A w Niemczech zaledwie ok. 20 hodowców obejmuje 1. Klub Basenji w Niemczech, który zajmuje się tą rasą od 1977 roku. Pies ten ma wielkość od 40 do 43 centymetrów. Ciało jest drobne i niemal kwadratowe. Basenji są hodowane w różnych wariantach kolorystycznych.

Cechy i charakter basenji

Trudne życie w Afryce ukształtowało jego charakter. Musiał sam zdobyć to czego potrzebuje, co uczyniło z niego zwinnego myśliwego. Mimo to, że jest bardzo blisko z ludźmi, uległość i podporządkowanie nie leżą w jego naturze. Jest odporny na warunki atmosferyczne, psychiczne i fizyczne. Basenji niesamowicie dużo biegają. Te inteligentne psy potrzebują odpowiedniego zaangażowania psychicznego. W mieszkaniu jest on spokojny i opanowany, ale stale uważnie obserwuje otoczenie.

Wychowanie i opieka

Mają już Państwo pewne doświadczenie z psem i szukają prawdziwego wyzwania? W takim razie basenji znajdzie się pod właściwym adresem. Psy tej rasy nie są łatwe w wychowaniu, gdyż pies wykazuje dużą niezależność i pewność siebie. Powinni Państwo być konsekwentni, cierpliwi, opanowani, empatyczni, wyrozumiali i mieć zdecydowane podejście. Lubi biegać i potrzebuje ruchu. Dobrze wiedzieć: Basenji mogą brać udział w psich wyścigach i rajdach.

Pielęgnacja basenji

Jego krótka, błyszcząca i delikatna sierść jest bardzo łatwa w pielęgnacji. I to, co najlepsze: Basenji wykona część pracy za Państwa – unika zbiorników wodnych i prawie nie ma zapachu.

Zdrowie

Basenji jest uważany za silnego psa. Uwarunkowane genetycznie są choroby żołądkowo-jelitowe, przepuklina pachwinowa i pępkowa, katarakta (zaćma) i coloboma (rozszczep różnych struktur anatomicznych oka), a także zespół Fanconiego (choroby dróg moczowych). Należy wyszukać renomowanego hodowcę potomstwa basenji.

Najlepsze produkty dla basenji znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Basenji

Rasa
Basenji, terier z Kongo
Pochodzenie
Afryka Środkowa
Klasyfikacja
Szpice i psy w typie pierwotnym
Rozmiar
43 cm (samce), 40 cm (suki)
Waga
pies 11 kg − suka 9,5 kg
Budowa ciała
elegancka, kwadratowa i umięśniona; ogon podwinięty nad kręgosłupem
Oczy
ciemne, w kształcie migdałów
Uszy
małe, szpiczaste i noszony wyprostowane, szeroko osadzony na głowie
Sierść i umaszczenie
krótka sierść, delikatna i błyszcząca; wiele wariantów umaszczenia: czarne i białe, czerwone i białe, brązowe i białe, pręgowane
Cechy szczególne
pierwotny pies, który prawie nie szczeka i czyści się jak kot
Charakter
niezależny, inteligentny i pewny siebie
Zdrowie
uwarunkowane genetycznie choroby żołądkowo-jelitowe, przepuklina pachwinowa i pępkowa, katarakta (zaćma) i coloboma (rozszczep różnych struktur anatomicznych oka), zespół Fanconiego (choroby dróg moczowych)
Pielęgnacja
łatwy w pielęgnacji, bardzo czysty

Tutaj znajdą Państwo odpowiednie produkty dla swojego basenji

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie