Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Hobby dla psów

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Hund springt über einen Baumstamm.

Wychowanie psa polega między innymi na jego szkoleniu. Jaki rodzaj zajęcia jest odpowiedni dla Państwa psa

Loading...

Agility, dog dancing, flyball, tropienie użytkowe, a może po prostu rzucanie piłki? Istnieje bardzo dużo rodzajów aktywności dla psów, którymi opiekunowie mogą na co dzień zająć swoich pupili. Bez wątpliwości: Pies, któremu zapewnia się odpowiednio dużo ruchu, stymulacji umysłowej i pracy węchowej, jest bardziej zadowolony i mniej rozrabia od zwierzaka, który się nudzi. Ilość wysiłku fizycznego i psychicznego zależy od rasy, wieku, stanu zdrowia i temperamentu danego osobnika. Nie każdy labrador równie chętnie aportuje i z pewnością zdarzają się też spokojniejsze jack russell terriery. Jednak zwykle to właśnie rasa psa (a w przypadku mieszańców — cechy rasy dominującej) stanowi dobrą wskazówkę na temat ulubionych zajęć zwierzaka.

Uparte psy

Zasadniczo rozróżnia się rasy psów przystosowane do współpracy z człowiekiem i takie, które wolą działać niezależnie. Pies zaganiający musiał siłą rzeczy stale współpracować z owcami, z kolei pies obronny samodzielnie chronił stado i podejmował autonomiczne decyzje. Te niezależne rasy, takie jak kuvasz, rhodesian ridgeback czy nawet jamnik, są dziś uważane za uparte, jednak pierwotnie była to ich pożądana cecha. W każdym razie nie oznacza to, że nie da się ich wychować czy skłonić do współpracy. Jack russell terriera czy border collie łatwiej jest nauczyć sztuczek niż na przykład rottweilera, za to te drugie chętniej bawią się w wyszukiwanie. O preferencjach swojego psiaka można się przekonać w szkole dla psów. Tutaj można wypróbować różne możliwości i sprawdzić, jak przebiega współpraca między psem a człowiekiem. Ważne: Jeśli chcemy zacząć trenować sport, musimy najpierw sprawdzić stan zdrowia psa u weterynarza, ponieważ wyczynowe biegi i skoki mogą wykonywać tylko psy ze zdrowymi stawami.

Wspólne sporty, takie jak dog dancing czy flyball, pomagają zachować sprawność, a także wzmocnić więź między psem a jego opiekunem, ponieważ wymagają współpracy. Jednak wcale nie trzeba uprawiać z psem sportów wyczynowych. Wiele ćwiczeń można równie dobrze włączyć w codzienne czynności. Można nauczyć psa takich sztuczek, jak opróżnianie kosza na pranie czy zamykanie drzwi, albo ukryć poranną porcję karmy w mieszkaniu lub ogrodzie, aby ćwiczył podążanie za węchem. W końcu co może być dla psa bardziej sensownym zajęciem niż szukanie pożywienia?

Kto chce zgłębić temat szukania i wąchania, może wziąć udział w specjalnych kursach poświęconych poszukiwaniu przedmiotów, gdzie czworonogi szukają rzeczy, a nawet ludzi. Ten rodzaj aktywności jest odpowiedni także dla psów o mniejszym temperamencie, ponieważ wymaga spokoju i koncentracji. Również psy starsze lub o ograniczonej sprawności mogą się dobrze bawić podczas szukania.

Ein Hund schnüffelt im Schnee

AHA!
Psy mają nawet do 220 milionów komórek węchowych (człowiek ma ich zaledwie 5 milionów). Najlepszym węchem może się pochwalić bloodhound, który posiada 300 milionów komórek węchowych. Jednak także owczarek niemiecki, beagle, labrador retriever czy psy myśliwskie mają ponadprzeciętnie czuły nos.

Sudoku dla psów

Aby zapewnić psu odpowiednią rozrywkę umysłową — zwłaszcza zimą — warto wykorzystać inteligentne zabawki. Także tutaj zdarzają się bardziej utalentowane psiaki oraz takie, które potrzebują nieco ludzkiej pomocy. Trzeba się uzbroić w dużo cierpliwości i nie mieć na początku zbyt wygórowanych oczekiwań. Każdy pies podchodzi do nowych wyzwań na swój sposób, a poza tym szukanie rozwiązań to trudne zadanie — czy to przy zabawie w chowanie przysmaków, wyciąganie ich z labiryntu czy podczas gier strategicznych.

Specjaliści od biologii kognitywnej z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Vetmeduni Vienna) odkryli, że gry komputerowe sprawiają starszym psom przyjemność, a proste zagadki logiczne przy komputerze (obsługiwanym za pomocą ekranu dotykowego) w połączeniu z systemem nagradzania mogą pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej psów do późnego wieku. Kto wie, może już niedługo powstanie interaktywne sudoku dla psów?

Psy też mogą sprzątać!

Któż nie chciałby nauczyć swojego psa kilku sztuczek? Do tego nie trzeba być wcale wykwalifikowanym treserem. Przedstawiamy kilka trików. Nasza grafika wyjaśnia, jak nauczyć swojego czworonoga sprzątania.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Ciekawe tematy związane z psami