Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Shih tzu – charakter, pielęgnacja, zdrowie

24.06.2024 - Czas czytania: 4 minuty

Shih Tzu pies stojący w piasku

Shih tzu zaznaczają swoją obecność śmiałym usposobieniem i dostojnym wyglądem. Trudno się temu dziwić. Wzorzec rasy kształtowały mury pałaców cesarskich oraz tybetańskich klasztorów. Choć lojalne i przyjazne w stosunku do człowieka, są niezależne, a także oczekują poszanowania granic. Poznaj lepiej psy shih tzu i przekonaj się, czy jest to rasa odpowiednia dla Ciebie.

Loading...

Najważniejsze informacje o shih tzu w skrócie

Podsumowanie Shih tzu

Rasa
Shih tzu
Pochodzenie
Tybet
Klasyfikacja
Psy do towarzystwa
Rozmiar
do 27 cm
Waga
4,5−8 kg
Budowa ciała
silny, raczej długi niż wysoki
Oczy
wystające
Uszy
obficie owłosione wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
jedwabista, gęsta i długa; przeważnie czarna, biała, szara, czerwonawa, złota; dopuszczalna jest sierść wielobarwna
Cechy szczególne
jedwabista, falująca sierść – mało liniejąca
Charakter
przyjazny, wesoły, przyjacielski, skłonny do zazdrości
Pielęgnacja
konieczna czasochłonna pielęgnacja sierści, regularne przycinanie sierści
Zdrowie
rasa podatna na dolegliwości związane z kształtem głowy, na przykład problemy z zębami i drogami oddechowymi; wrażliwa na ciepło

Shih tzu – historia i pochodzenie

Shih tzu to rasa z długą historią, owiana wieloma legendami. Zgodnie z jedną z nich, Budda, indyjski książę i reformator religijny, posiadał psa, który miał zdolność do przemiany w lwa. Shih tzu jest do niego bardzo zbliżony pod względem wyglądu – posiada masywną budowę, okrągłą głowę i bujną sierść. Już w siódmym wieku tybetańscy mnisi hodowali te zwierzęta jako psy świątynne.

Rasa ta powstała prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania małego lhasa apsos z pekińczykiem. Około tysiąc lat później, shih tzu stał się modnym psem chińskich dostojników. Po tym, jak hodowla shih tzu w Chinach w czasach Mao Zedonga praktycznie przestała istnieć, miłośnicy psów innych narodów zadbali o zachowanie rasy. Od 1929 roku Wielka Brytania objęła rasę shih tzu swoim patronatem.

Czy shih tzu są spokojne? Charakter i usposobienie rasy

Shih tzu to przyjazne, czujne i inteligentne psy. Wykazują względnie zrównoważony temperament, są pewne siebie oraz uwielbiają być w centrum uwagi. Choć mają dość słabo rozwinięty instynkt łowiecki, kochają ruch i zabawę.

Pieski shih tzu nadają się znakomicie jako psy rodzinne, a także jako zwierzęta terapeutyczne. Nie są jednak maskotkami, które nie mają swojego zdania – pomimo oddania człowiekowi, nie lubią być zdominowane. Shih tzu wręcz słyną ze swojej „kociej” niezależności i pewnego stopnia „arogancji”. Nie oznacza to, że pies shih tzu nigdy nie przekona się do szkolenia – co więcej, podczas treningu bardzo szybko opanuje różnego rodzaju sztuczki!

Pies shih tzu – wychowanie i opieka

Shih tzu to psy odznaczające się wysokimi zdolnościami adaptacyjnymi. Z tego też względu, nadają się także do mieszkania – o ile będą mogły codziennie się wybiegać i eksplorować swoje otoczenie.

Wychowanie szczeniąt shih tzu nie jest łatwe. Z uwagi na wrodzoną niezależność psów tej rasy, opieka nad czworonogiem wymaga zaangażowania i wysiłku, a nierzadko również – sporej cierpliwości. Ponadto, należy też pamiętać, że shih tzu to rasa o wyjątkowo towarzyskim charakterze, która nie toleruje samotności. Idealnie byłoby więc, gdyby w pobliżu psa, zawsze pozostawał jeden z członków rodziny.

Jak dbać o shih tzu? Czy shih tzu gubi sierść?

Shih tzu nie przechodzi sezonowej zmiany sierści. Psy tej rasy linieją intensywnie jedynie raz – a mianowicie około ósmego miesiąca życia, w momencie wymiany szczenięcej okrywy. U dorosłego shih tzu, gładka lub lekko falista sierść rośnie przez cały czas. Aby była jedwabista, czysta i pozbawiona kołtunów, należy codziennie ją szczotkować i regularnie trymować do praktycznej długości. Szczególnie zagrożone filcowaniem są wewnętrzne strony nóg oraz uszy.

Decydując się na pozostawienie shih tzu dłuższej fryzury, należy liczyć się z tym, że jej utrzymanie będzie wymagało większego wysiłku. Częstsze czesanie to nie wszystko – regularnie stosowane produkty do pielęgnacji sierści dla psów dedykowane rasie, od szamponów, aż po odżywki czy specjalne olejki, pozwolą utrzymać włos w dobrej kondycji. Dobry stan okrywy to z kolei podstawa dla efektownej fryzury – jedwabiście opadającej na boki psa, sięgającej aż do ziemi.

Trzeba również pamiętać, aby włos okrywowy na głowie zawsze spinać w kucyk lub obcinać. W przeciwnym razie, może wchodzić shih tzu do oczu i prowadzić do ich podrażnienia.

Czy shih tzu to zdrowa rasa?

Shih tzu, podobnie jak inne rasy psów, posiadają predyspozycje do określonych chorób i wad genetycznych. Różne problemy zdrowotne wynikają między innymi z krótkiego pyszczka. Psy tej rasy często borykają się z problemami z zębami i oddychaniem. Ponadto, są także wyjątkowo podatne na udary cieplne. W upalne dni shih tzu wymagają szczególnej troski. Bezwzględnie należy unikać przebywania na pełnym słońcu. Podstawa to stały dostęp do miski ze świeżą wodą. Jeśli pies pije niechętnie, dobrym rozwiązaniem może być fontanna dla psów. W upalne dni ulgę przyniesie także specjalna mata chłodząca dla psa.

Warto pamiętać, że zdrowie shih tzu determinuje w dużej mierze sama historia hodowlana. Z tego też względu, shitsu, podobnie jak każde inne psy rasowe, powinny być nabywane wyłącznie u odpowiedzialnych hodowców. Ich listę można otrzymać w Związku Kynologicznym w Polsce.

Najlepsze produkty dla szczeniąt shih tzu i psów dorosłych znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!

Do produktów dla psów

Zajrzyj także na te mniejsze rasy terierów:

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować