Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Shih tzu: kędzierzawy pies świątynny z „dachu świata”

08.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Shih Tzu pies stojący w piasku

Zgodnie z legendą Budda posiadał psa, który miał zdolność do przemiany w lwa. Shih tzu jest do niego bardzo zbliżony pod względem wyglądu – posiada masywną budowę, okrągłą głowę i bujną sierść. Pod względem charakteru ten mały pies ma jednak niewiele wspólnego z dzikim kotem – shih tzu urzekają swoją śmiałym, pogodnym usposobieniem i przywiązaniem. Od ludzi sympatyczne czworonogi oczekują pełnej uwagi.

Loading...

Stara rasa z Tybetu

Shih tzu ma długą historię. Już w siódmym wieku tybetańscy mnisi hodowali te zwierzęta jako psy świątynne. Rasa ta powstała prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania małego lhasa apsos z pekińczykiem. Około tysiąc lat później shih tzu stał się modnym psem chińskich dostojników. Po tym, jak hodowla shih tzu w Chinach w czasach Mao Zedonga praktycznie przestała istnieć, miłośnicy psów innych narodów zadbali o zachowanie rasy. Od 1929 roku Wielka Brytania objęła tę uznaną rasę swoim patronatem.

Charakter shih tzu

Shih tzu to przyjazne i przyjacielskie psy, które zawsze chcą być w centrum uwagi, a ponadto kochają ruch i zabawę. Nadają się znakomicie jako psy rodzinne, a także jako zwierzęta terapeutyczne. Mówi się jednak, że cechuje je również pewien stopień „arogancji”, ponieważ shih tzu zachowuje niezależność, która jest raczej domeną kotów. Pies tej rasy nie lubi być zdominowany.

Jednocześnie szybko opanuje sztuczki, aby owinąć sobie człowieka wokół łapy i manipulować nim. Proszę nie ulec jego urokowi, bo wejdzie Państwu na głowę. Instynkt łowiecki shih tzu jest dość słabo wyczuwalny.

Podsumowanie Shih tzu

Rasa
Shih tzu
Pochodzenie
Tybet
Klasyfikacja
Psy do towarzystwa
Rozmiar
do 27 cm
Waga
4,5−8 kg
Budowa ciała
silny, raczej długi niż wysoki
Oczy
wystające
Uszy
obficie owłosione wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
jedwabista, gęsta i długa; przeważnie czarna, biała, szara, czerwonawa, złota; dopuszczalna jest sierść wielobarwna
Cechy szczególne
jedwabista, falująca sierść – mało liniejąca
Charakter
przyjazny, wesoły, przyjacielski, skłonny do zazdrości
Pielęgnacja
konieczna czasochłonna pielęgnacja sierści, regularne przycinanie sierści
Zdrowie
rasa podatna na dolegliwości związane z kształtem głowy, na przykład problemy z zębami i drogami oddechowymi; wrażliwa na ciepło

Wychowanie i chów shih tzu

Ze względu na swoje zdolności adaptacyjne shih tzu nadają się do mieszkania, o ile codziennie będą mogły się wybiegać i odkrywać swoje otoczenie. Nie tolerują samotności; idealnie, jeśli w pobliżu psa będzie zawsze pozostawał jeden z członków rodziny.

Wychowanie shih tzu jest skomplikowane. Wiele psów tej rasy wykazuje pewną tendencję do uporu, inne są zbyt rozbrykane, aby na poważnie traktować próby edukacji. Wymaga to więc dużo wysiłku. Również do nauczenia psa czystości może prowadzić długa droga. Ponadto trzeba uwzględnić także typowe dla danej rasy cechy: Wiele shih tzu zjada odchody; jest to przyzwyczajenie, którego należy oduczać psa już od szczenięctwa.

Pielęgnacja shih tzu

Shih tzu nie przechodzi naturalnej zmiany sierści – gładka lub lekko falista sierść okrywowa rośnie przez cały czas. Aby była jedwabista, czysta i pozbawiona splątań, należy codziennie ją szczotkować i regularnie trymować do praktycznej długości. Szczególnie zagrożone filcowaniem są wewnętrzne strony nóg i uszy.

Jeżeli wolą Państwo, żeby Państwa shih tzu miał ekskluzywną, długą fryzurę, trzeba będzie włożyć w nią więcej wysiłku. Sierść wymaga częstszego czyszczenia i pielęgnacji specjalnym olejkiem. Dzięki temu będzie jedwabiście opadać na boki psa, sięgając aż do ziemi.

Włos okrywowy na głowie należy zawsze spinać w kucyk lub obcinać, gdyż w przeciwnym razie może wchodzić psu do oczu i prowadzić do ich podrażnienia.

Cechy szczególne shih tzu

Krótki pysk i nadgryz pionowy wiążą się z czynnikami, które mogą powodować problemy zdrowotne. W upalne dni pupil wymaga szczególnej troski, psy tej rasy są wyjątkowo podatne na udary cieplne, należy więc unikać przebywania na pełnym słońcu. Ponadto krótka czaszka shih tzu powoduje problemy z zębami i oddychaniem. Psy rasowe, tj. shih tzu, powinny być nabywane wyłącznie u odpowiedzialnych hodowców. Ich listę można otrzymać w Związku Kynologicznym w Polsce.

Najlepsze produkty dla Państwa shih tzu znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Zajrzyj także na te mniejsze rasy terierów:

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować