Owczarek australijski – pracowity i wymagający wulkan energii
04.03.2022

Te czworonogi przyzwyczajone są do życia w ciągłym stresie: nie sprawdzą się więc jako psy rodzinne czy też towarzysze. Ten pełen temperamentu pracoholik potrzebuje pracy i zróżnicowanych zajęć, najlepiej do utraty tchu… właściciela. Jeżeli mają Państwo dostateczne doświadczenie i mogą zaoferować psu zajęcia dostosowane do potrzeb rasy, owczarek australijski będzie Państwa wiernym i aktywnym przyjacielem.
Amerykanin o australijskich korzeniach
Nazwa tej rasy może wprowadzić niezłe zamieszanie, ponieważ owczarek australijski wcale nie jest australijskim psem. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana: przełom XIX i XX wieku był okresem wzmożonego eksportu owiec z Australii do USA. Za pilnowanie zwierząt odpowiedzialne były doświadczone psy pasterskie. Te mądre czworonogi szybko znalazły sobie amerykańskich przyjaciół, z którymi zostały skrzyżowane, jednak pierwsza księga rodowodowa powstała dopiero w 1957 roku, zaś wzorzec rasy ustalono w roku 1977. Wprawdzie oficjalnie ta rasa uznana została przez FCI dopiero w 1996 roku, lecz w Europie te piękne czworonogi popularne były już w latach 70.
Usposobienie i charakter owczarka australijskiego
Tak jak w przypadku większości owczarków charakter owczarka australijskiego to połączenie wielu cnót. Niezwykła czujność i inteligencja to ich główne cechy, jak przystało na czworonożnych przewodników stada. Są również niezwykle pojętne oraz pracowite i jednocześnie wymagające. Jeżeli zapewni się im odpowiednie zajęcia dostosowane do ich naturalnych potrzeb, jak np. stróżowanie, będą czuły się usatysfakcjonowane i wypełnią swoje obowiązki z prawdziwą starannością. Jeśli jednak nie będą miały możliwości spełnienia się, ich naturalne instynkty mogą wywołać niepożądane problemy. Najważniejsze jest jednak dla nich podporządkowanie się swoim właścicielom i wypełnianie powierzonych im zadań.
Wychowanie i chów owczarka australijskiego
Poprzez swoją wysoką inteligencję i zapał do pracy owczarek australijski jest niezwykle wymagający w stosunku do swoich właścicieli. Przedstawiciele tej rasy ważą do 32 kg. Nie są też wcale takie małe: w zależności od płci wysokość w kłębie waha się od 46 do 58 cm. Jeżeli dodamy do tego ich niezwykle żywotne usposobienie, szybko okaże się, że te czworonogi nie nadają się do trzymania w mieszkaniu na piętrze. Warunki miejskie nie będą więc zadowalającym rozwiązaniem: owczarek australijski potrzebuje dużo świeżego powietrza i zróżnicowanych zajęć, które pozwolą mu wykorzystać cechy charakterystyczne dla tej rasy i uchronią przed zaburzeniami na tle nerwowym. Kondycja tych psów może okazać się dla właścicieli niezwykle wymagająca: nawet długa aktywność połączona z agility i aportowaniem tylko podsyca ich apetyt na ruch. Zabawa z elementami tropienia będzie za to z pewnością bardziej absorbująca intelektualnie. Najtrudniejszym zadaniem w wychowaniu tych czworonogów jest nauczenie ich odpoczywania oraz znalezienia równowagi pomiędzy aktywnością i spoczynkiem. Wymaga to z pewnością czasu, cierpliwości i empatii właściciela.
Pielęgnacja owczarka australijskiego
Sierść owczarka australijskiego jest niezwykle łatwa w pielęgnacji. Psy tej rasy wystarczy wyczesywać raz w tygodniu w okresie linienia, aby pozbyć się martwego podszerstka. Średnia długość życia owczarków australijskich wynosi od 12 do 15 lat. Niestety psy tej rasy są podatne na poważne schorzenia i upośledzenia, takie jak głuchota czy ślepota. W przypadku zainteresowania tą rasą należy więc zadbać o dobrego hodowcę.
Najlepsze produkty dla swojego owczarka australijskiego znajdziesz właśnie u nas!
Podsumowanie Owczarek Australijski
- RasaOwczarek Australijski
- PochodzenieUSA
- KlasyfikacjaPsy stadne i pasterskie.
- RozmiarSamiec psa od 51 do 58 centymetrów wysokości w kłąbie - samica psa od 46 do 53 centymetrów wysokości w kłąbie.
- WagaOd 16 do 32 kilogramów.
- FizjologiaŚredniej wielkości, dobrze wyważony, nieco dłuższy niż wysoki, czasem naturalny, parcisty ogon
- OczyŚredniej wielkości, w kształcie migdałów; niebieske, bursztynowe lub brązowe, a nawet cętkowane, marmurkowe lub w innych kolorach.
- UszyTrójkątne uszy uchylne, zaokrąglone na czubku.
- Sierść i kolorSierść półdługa z gęstym, odpornym na warunki atmosferyczne podkładem; kolory podstawowe to czarny, czerwony, czarny marmuryzowany z szarym szlifem, marmuryzowany czerwono-brązowy, marmuryzowany z jasnoczerwonym lub beżowym szlifem; każdy kolor może być łączony z oznaczeniami białymi i miedzianymi.
- Cechy szczególneŁącznie 16 różnych wariantów kolorystycznych rozpoznanych w wyniku połączenia koloru podstawowego i, w stosownych przypadkach, oznaczeń
- CharakterCzujny, inteligentny, potulny, niestrudzony, chętny do pracy.
- PielęgnacjaCotygodniowe szczotkowanie, przy zmianie sierści codziennie.
- ZdrowieMuszą być zbadane pod kątem PRA i CEA przed ukończeniem ośmiu tygodni, konieczne jest odwiedzenie poważnego hodowcy, który nie dopuszcza do kojarzeń Merle-Merle, ponieważ często występują tu choroby genetyczne, podatne na wady zgryzowe.