Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Znajdź idealnego psa dla siebie: Sprawdź jaki pies do Ciebie pasuje

22.08.2023 - Czas czytania: 8 minuty

Kobieta siedząca na kanapie, pijąca kawę i głaszcząca swojego beagle'a

Jaki pies do mnie pasuje? Tutaj dowiedzą się Państwo, jakie cechy charakteryzują poszczególne rasy psów i na co należy uważać podczas wyboru pupila!

Loading...

Chcą Państwo mieć czworonożnego lokatora i Państwa wybór padł na psa?

Na pewno zadają sobie Państwo to pytanie: Jaki pies do mnie pasuje? Aby zbudować zgrany duet ze swoim psem, należy przemyśleć kilka spraw.

Przed przyjęciem zwierzęcia pod swój dach należy upewnić się, że nikt z członków rodziny nie ma alergii na sierść. Jeżeli jednak tak jest, to warto wiedzieć, że są rasy, które z powodzeniem tolerowane są przez alergików. Istotnym kryterium jest na pewno wygląd. Dużo ważniejsze jest jednak to, aby móc sprostać przyszłym potrzebom swojego wiernego towarzysza. Czy mają Państwo odpowiednio duży dom? Czy znajdą Państwo czas na opiekę nad zwierzęciem i będą w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu? Należy również wziąć pod uwagę charakter poszczególnych ras. Mają Państwo dzieci? A może sąsiedzi niezbyt przyjaźnie reagują na szczekanie?

Na świecie istnieje ponad 340 ras psów, które różnią się od siebie charakterem. Tutaj znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat poszczególnych ras i dowiedzą się Państwo, co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o psie.

Jakie usposobienie powinien mieć Państwa pies?

Tak samo, jak ludzie, również psy mają różne usposobienie i cechy charakteru. Jest to związanie z ich pierwotnym pochodzeniem. Niektóre rasy hodowane były np. specjalnie do stróżowania, co ma ogromny wpływ na ich zachowanie w codziennym życiu. Tego typu psy przez cały czas potrzebują jakiegoś zajęcia. Instynktownie chronią swoje stado lub rodzinę, w której żyją. Do psów pasterskich i stróżujących zaliczane są takie rasy, jak owczarek niemiecki, berger blanc suisse, czyli biały owczarek szwajcarski, border collie, czy też owczarek australijski. Psom tych ras poświęcać należy dużo czasu. Są postrzegane jako psy posłuszne, uważne, aktywne i chętne do nauki i oczekują od swoich właścicieli zaspokojenia tych potrzeb. Agility, czyli aktywności ruchowe dla psów, będą dla nich doskonałym zajęciem.

Wpadł Państwu w oko jamnik, beagle  lub terier? Decydując się na którąś z tych ras, zapewnią sobie Państwo towarzystwo psa myśliwskiego . Ich silny instynkt łowiecki to rzecz, której nie da się i nie powinno się ich oduczać. Są niezwykle lojalnymi i wiernymi towarzyszami, a jednocześnie wymagają wyrozumiałego i konsekwentnego wychowania. Potrafią być bowiem wyjątkowo uparte i pewne siebie. Psy myśliwskie cechuje zwykle duża odwaga, jednak w stosunku do nowych rzeczy pozostają często nieufne.

Również dalmatyńczyki oraz rhodesiany zaliczają się do psów myśliwskich. To tak zwane psy gończe , które potrzebują odpowiedniej ilości ruchu i wybiegania. Te wysportowane czworonogi będą idealnymi towarzyszami podczas biegania czy jazdy na rowerze. Są pieszczotliwe i mają przyjazne oraz łagodne usposobienie, jednak w stosunku do obcych pozostają często nieufne. Podobnie zresztą jak eurasiery.

Dalmatyńczyk biegnie przez łąkę

Psy rasy golden retriever oraz labrador retriever to ukochane psy rodzinne – trudno się zresztą dziwić: dosłownie uwielbiają dzieci, są opanowane, bystre i chętnie bawią się w wodzie. Rasy te zaliczają się, podobnie jak angielski cocker spaniel, do płochaczy, psów aportujących i wodnych. Labradory chętnie wspierają rybaków i myśliwych podczas polowań w terenach podmokłych.

A może chcą Państwo mieć przyjaciela od serca, który wspólnie z Państwem będzie wylegiwał się na kanapie i uwielbiał pieszczoty? Warto zatem pomyśleć o buldogu francuskim lub mopsie. Te średniej wielkości psy do towarzystwa są z reguły bardzo łagodne, mają jednak również niewykorzystane pokłady energii. Ich temperament sprawia, że są wyjątkowo żywotnymi lokatorami. Mają dobry stosunek do dzieci, są pojętne i chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju zabawach, podobnie jak buldogi angielskie. To psy pełne „humoru“, które doskonale odnajdują się w podróży, co w dużej mierze zawdzięczają swojej niewielkiej masie.

Również pudle oraz małe pieski rasy chihuahua zaliczają się do psów towarzyskich. Przy nich na pewno nie zaznają Państwo nudy – podobnie jak przy psach domowych. Do tych należą przede wszystkim pinczery oraz sznaucery, ale również większe rasy, tj. –berneński pies pasterski czy dog niemiecki, które są niezwykle dobroduszne i kochające, a ponadto uwielbiają pieszczoty. Przedstawicielami psów domowych są także rottweilery orazboksery, które wprawdzie wyglądają dość groźnie, ale tak naprawdę mają przyjazne usposobienie. Psy domowe spełniają przeróżne role i z reguły doskonale spisują się w otoczeniu dzieci.

Warto jednak pamiętać, że każdy pies to istota indywidualna. U niektórych przedstawicieli cechy typowe dla danej rasy mogą być bardziej wykształcone, u innych zaś mniej.

Jakie są Państwa warunki mieszkaniowe i ile miejsca mogą Państwo zapewnić swojemu psu?

Kolejnym ważnym aspektem, który musimy uwzględnić przy wyborze psa, jest nasza sytuacja mieszkaniowa. Pewne rasy narażone są szczególnie na choroby stawów. Niektóre z dużych psów, takich jak owczarki niemieckie, a także mniejsze w typie jamników  czy buldogów francuskich, powinny unikać chodzenia po schodach. Mieszkanie na parterze będzie więc dla nich lepsze niż kilkupiętrowy dom. Jeśli zaś mieszkają Państwo w domu szeregowym, należy pamiętać o swoich sąsiadach i zdecydować się na mniej szczekliwą rasę. Psy rasy golden retriever czy też labradory uchodzą za spokojnych współlokatorów. Psy pragnące wybiegania, jak  dalmatyńczyk , ucieszą się z ogrodu, podczas gdy pieski miejskie, jak mops czy buldog, znakomicie poradzą sobie bez niego. Ważne jest odpowiednie dopasowanie psa do powierzchni mieszkania. Nasz czworonożny przyjaciel powinien mieć w domu miejsce, w którym odnajdzie spokój i będzie mógł się schronić. Legowisko na środku korytarza, na którym wciąż coś się dzieje, nie będzie najlepszym pomysłem. Dużo lepiej sprawdzi się spokojny kąt.

Jakie mają Państwo doświadczenie w wychowywaniu psów?

A może mają już Państwo doświadczenie z psami i znają się na wychowaniu czworonogów? Wówczas można śmiało brać pod uwagę rasy należące do psów myśliwskich, które potrzebują pewnego prowadzenia. Jeśli jednak decydują się Państwo na pierwszego psa, warto wybrać rasę łatwiejszą w wychowaniu. Pudel, labrador, mops lub buldog –świetnie wprowadzą Państwa w tajniki pieskiego życia. Czasem warto zdecydować się również na starszego psa – na przykład ze schroniska. Takie czworonogi są już zwykle nauczone czystości i do pewnego stopnia wychowane. Wszystko zależy oczywiście od charakteru danego psa.

Ein Parson Russell Terrier schaut direkt in die Kamera.

Ile czasu mogą Państwo poświęcić swojemu psu?

Należy uwzględnić kolejne ważne kryterium: czas. Trzeba pamiętać, że posiadanie psa całkowicie zmienia rozkład dnia. Właściciele psów gończych muszą zaplanować odpowiednią ilość czasu na spacery. Jeżeli zaś zdecydują się Państwo na wybór psa myśliwskiego, należy mieć na uwadze fakt, że potrzebuje on dużej ilości agility i innych treningów. Ponieważ dobra kondycja to nie tylko ruch, ale również trening umysłowy. Jest on tak samo ważny dla zachowania odpowiedniej równowagi jak prawidłowe żywienie, kontakty społeczne i spokój. Rasy o długiej sierści, tj. berneński pies pasterski, wymagają regularnej pielęgnacji sierści – również takie zajęcia zajmują trochę czasu.

Czy pies będzie miał zapewnioną odpowiednią opiekę podczas Państwa nieobecności?

Coraz więcej pracodawców zgadza się na przyprowadzanie czworonogów do biura. Jeżeli Państwa pies ma towarzyszyć Państwu podczas pracy, powinien być otwarty na ludzi i najlepiej unikać szczekania. Jeśli jednak pies ma zostawać w domu, należy upewnić się, że podczas Państwa nieobecności niczego mu nie zabraknie. Dobrym rozwiązaniem są np. świetlice dla zwierząt. Ogólnie rzecz biorąc pies nie powinien zostawać sam przez okres dłuższy niż cztery, maksymalnie pięć godzin. Należy zastanowić się również, kto przejmie opiekę nad psem podczas urlopu, na który nie będzie mógł pojechać. Czy mają Państwo znajomych lub krewnych, którzy wezmą go do siebie na ten czas? Alternatywą są również hotele dla zwierząt.

Pies czy suczka?

Często zdarza się tak, że kobiety wybierają drobne suczki, podczas gdy mężczyźni szukają dla siebie silnych psich partnerów. Wiele rodzin decyduje się jednak na psy ze względu na wygodę. W okresie cieczki samice wymagają bowiem szczególnej opieki i uwagi.

Niemniej jednak należy podkreślić, że argumenty przemawiające za oraz przeciwko posiadaniu psa albo suczki są mocno dyskusyjne. Prawda jest taka, że również samice mogą pokazać silny charakter i zażarcie bronić swojego terenu. Jest to raczej zależne od rasy i poziomu rozwoju danego psa. Informacje na temat charakteru psów ze schroniska można uzyskać u zatrudnionych tam opiekunów. Również w przypadku szczeniaków da się z reguły rozpoznać, które z nich mają silny charakter, a które będą raczej wycofane.

Dwa Rhodesian Ridgebacks kopiące razem na łące

Jakie koszty niesie za sobą posiadanie psa?

Koszty utrzymania psa to rzecz, o której wielu przyszłych właścicieli zapomina. Oprócz podstawowego wyposażenia w postaci karmy, smyczy i obroży, musimy pamiętać też o innych wydatkach. W zależności od miejsca zamieszkania zapłacimy podatek od posiadania psa w wysokości do około 120 zł rocznie. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to koszt rzędu od 50 do 100 zł rocznie. Oprócz tego dochodzą koszty opieki lekarskiej. Podstawowe szczepienia i odrobaczenie kosztują około 200 zł. Jeżeli jednak pies zachoruje lub ulegnie wypadkowi, będzie wiązało się to z dodatkowymi wydatkami. W takich sytuacjach przekroczenie granicy 1000 zł to nic nadzwyczajnego. Dobrym pomysłem jest więc wykupienie zabezpieczenia na wypadek operacji lub ubezpieczenia zdrowotnego, które kosztują do mniej więcej 100 zł rocznie. Być może Państwa pupil weźmie udział w szkoleniu lub będzie potrzebował miejsca w hotelu–? Warto również zaplanować takie wydatki.

Dzięki tej niezbędnej wiedzy z pewnością znajdą Państwo psa, który doskonale wpasuje się w życie Państwa rodziny. Trzymamy kciuki!

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować