• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Briard – uroczy Francuz z fryzurą a'la Beatles

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Briard Hund sitzt im Feld

C'est la vie – lekkość francuskiego stylu życia jest charakterystyczna dla wesołego briarda. Jednocześnie, w razie potrzeby, z uwagą i obowiązkowo spełnia się jako opiekun stada. W czasie wojen światowych doceniono jego zdolności jako stróża i poszukiwacza osób zaginionych. Dzisiaj briard zazwyczaj prowadzi beztroskie życie jako ukochany członek rodziny. Jednak jako dawny pies pasterski potrzebuje dużo ruchu i wymaga również wysiłku umysłowego.

Loading...

Elegancki Francuz z tradycją

Briard z Francji, znany również jako Berger de Brie, ma długą historię. Po raz pierwszy opisano go w 1809 r. Na potrzeby hodowli krzyżowano ze sobą psy hodowlane i gospodarskie z kochającymi wodę Barbetami. Odważny pies pasterski, wartościowy pies policyjny, chętny do nauki psi sportowiec – ten raczej rzadki briard ma wiele talentów.

Charakter briarda

Briard przeszedł długą transformację, która podkreśla jego liczne i różnorodne cechy. Dzisiejszy pies rodzinny był niegdyś niezawodny w wojsku, jako owczarek bronił swojego stada przed wilkami i kłusownikami oraz wykonywał dobrą pracę, służąc w policji. Na tych polach samodzielne działania były ważne. W przypadku Państwa psa rodzinnego muszą Państwo pokierować tym usposobieniem we właściwym kierunku poprzez wczesną edukację.

Wychowanie i hodowla briarda

Państwa nowy członek rodziny powinien już u hodowcy przejść dobrą socjalizację i być przyzwyczajony do człowieka. Należy kontynuować to w sposób płynny i pozwolić mu na towarzystwo oraz długą zabawę z innymi psami. Briard kocha swoje „stado” i chce odgrywać rolę obrońcy rodziny. Jest wierny i pojętny, jest jednak również indywidualistą. Dlatego należy trenować swojego psa konsekwentnie, ale zawsze czule i wrażliwie.

Ten Francuz również potrzebuje aktywnego trybu życia. Uwielbia agility i Dog Dancing, nadaje się nawet jako ratownik i służy w akcjach poszukiwawczych. Jego wysoka inteligencja wymaga zajęcia, a umięśnione ciało potrzebuje dużej ilości ruchu. Wieczorem okazały briard chętnie w pełni podda się pieszczotom.

Pielęgnacja briarda

Długie futro briarda wymaga regularnej pielęgnacji. Na szczęście nie jest to bardziej wymagające niż u innych psów długowłosych. Należy dokładnie przeczesywać sierść co jeden do dwóch tygodni, usuwając luźny podszerstek. Budową przypominająca kozie włosie sierść zazwyczaj nie podlega szybkiemu filcowaniu, ale ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy hodowla spełnia standardowe wymagania FCI (Fédération Cynologique Internationale). Ponadto: Briard ma podwójny wilczy pazur, który w razie potrzeby należy skrócić przy okazji pielęgnacji pazurów.

Cechy szczególne briarda

Podobnie jak wiele dużych ras, także briard ma tendencję do dysplazji stawu biodrowego. Tym ważniejsze jest, aby zwrócić się do odpowiedzialnego hodowcy. Związek Kynologiczny w Polsce oferuje adresy renomowanych hodowli.

Najlepsze produkty dla Państwa briarda znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Briard

Rasa
Briard
Pochodzenie
Francja
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
duże, wysokość w kłębie ok. 60 do 68 cm
Waga
Od 34 do 40 kilogramów
Budowa ciała
proporcjonalny i umięśniony
Oczy
poziomo owalne, bardzo duże, ciemne przy jasnej sierści, jaśniejsze w przypadku niebieskiego zabarwienia
Uszy
wysoko osadzone, krótkie i nieprzylegające do głowy, płaskie i z długimi włosami
Sierść i umaszczenie
Struktura sierści podobna do sierści kozy, gładka i długa sierść, mało podszerstka; szata: czarna, płowa ciemna (rdzawo-brązowa), płowa z ciemną maską, szara lub niebieska
Cechy szczególne
ma pazury typowe dla psów pasterskich, zwane także wilczymi pazurami, po wewnętrznej stronie tylnych łap, zwrócić uwagę podczas pielęgnacji
Charakter
żywy i bystry, inteligentny, przywiązany i chętny do nauki, ale także uparty
Zdrowie
skłonność do dysplazji stawu biodrowego

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa briarda

Loading...

Inne ciekawe tematy na temat psów i profili ras

Dalsze tematy w skrócie