Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Puggle – sympatyczny amant o lepszym oddychaniu

30.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Puggle Hund läuft durch das Feld

Puggle zalicza się do „psów designerskich” i jest krytycznie traktowany przez hodowców ras. Za mieszanką obu ras, tj. mopsa i beagle – „Pug i Beagle”, czyli Puggle, kryje się jednak nadzieja na poprawę zdrowia uroczych mopsów, nie zmieniając przy tym ich charakteru. Wygodne psy rasy puggle cieszą się dużą popularnością jako psy rodzinne i są sympatycznymi towarzyszami osób z wszystkich pokoleń.

Loading...

Puggle: Hodowla kundelków w honorowym celu

Pierwsze krzyżówki były prowadzone już w latach 80. ubiegłego wieku. Już w tym czasie występowała nadmierna hodowla mopsów: nos był coraz krótszy, co prowadziło do znacznych problemów z oddychaniem. Beagle powinien nadać nowej rasie dłuższy nos i solidniejszą budowę ciała. Dziś mają miejsce zarówno bezpośrednie mieszanki czystych rodziców, jak i krzyżówek z kontynuowanej „hodowli puggle”. Psy z późniejszych pokoleń puggle uznawane są za bardziej stabilne, wytrzymałe i przewidywalne niż szczenięta z bezpośredniego krzyżowania psa rasy mops z suką rasy beagle. Puggle jest w najlepszym wypadku aktywnym, sympatycznym małym psem, zdrowo oddychającym przez nos.

Charakter psa rasy puggle

Te małe mieszańce to inteligentne, lubiane i aktywne psy, które najchętniej i zawsze wszędzie towarzyszą. Mops był hodowany przez długie lata pod kątem ze względu na ich przyjazne nastawienie i zdolności przystosowywania, się i potrzebuje stosunkowo mało ruchu. Za to zawsze ma ochotę być przy swoim właścicielu. Wiele psów rasy puggle ma dlatego problemy z zostawaniem samemu. Uchodzą za lubiące szczekać i wykorzystują swój głos, aby manifestować protest. Beagle wnosi do mieszanki wyjątkowy nos, więcej radości z ruchu i umiarkowany instynkt łowiecki. Może to być też powód, dla którego puggle uchodzi za chętnego do przygód uciekiniera.

Wychowanie i hodowla psa rasy puggle

Wielu właścicieli twierdzi, że ich pupile dokładnie wiedzą, że są urocze, i wykorzystują swój psi czar, aby zdobyć to, czego chcą. Choć brzmi to jak uczłowieczenie, w tej myśli jest ziarno prawdy: mops ze swoją okrągłą twarzą, z dużymi oczami i krótkim nosem odpowiada dziecięcemu schematowi. Dlatego wielu ludziom trudno jest wychować swojego pupila z tą samą konsekwencją i powagą, jak innego psa. Obie rasy są zasadniczo zdolne do współpracy, jednak mają wyczuwalną samodzielność i czasami gotowość do celowego ignorowania komend swojego właściciela. Od pierwszego dnia należy zwracać uwagę na właściwą socjalizację i wychowanie szczeniąt.

Puggle nie należą do najbardziej wysportowanych ras, ale ich zaletą jest dobre obciążenie fizyczne i psychiczne. Należy unikać sportu dla psów, wymagającego dużej ilości skakania. Ten mały piesek nie jest do tego stworzony. Zabawy w chowanego, mantrailing i psie sztuczki natomiast sprawią mu wiele radości. Ponieważ obie rasy rodziców mają skłonność do przybierania na wadze, również ich potomstwo szybko może mieć problemy z nadwagą. Długie spacery utrzymują puggle’a w dobrej formie.

Pielęgnacja puggle’a

Krótka, miękka sierść puggle’a jest łatwa w pielęgnacji: Regularne szczotkowanie utrzymuje ilość sierści w domu w granicach. Oczy, jak w przypadku mopsów, mogą być podatne na stany zapalne – ważne są codzienne kontrole. Odżywianie psów najczęściej karmionych karmą powinno być dostosowane do ich potrzeb.

Cechy szczególne psa rasy puggle

Ponieważ zarówno mops, jak i beagle mają skłonność do niektórych związanych z hodowlą chorób dziedzicznych, przy zakupie szczenięcia niezwykle ważne jest uważanie na odpowiedzialnego hodowcę, który wykorzystuje do hodowli tylko zdrowe i testowane pod kątem genów psy. W przypadku dobrej hodowli puggle może dożyć 15 lat.

Najlepsze produkty dla Państwa puggle’a znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Puggle

Rasa
Puggle
Pochodzenie
USA (dziś na całym świecie)
Klasyfikacja
bez (rasa mieszana)
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 20 do 38 cm
Waga
od 6,8 do 14 kilogramów
Budowa ciała
duża szerokość, dość krępe i krótkie nogi
Oczy
duże do bardzo dużych i ciemne
Uszy
małe do średniej długości, wiszące
Sierść i umaszczenie
krótka, mocna w kolorze czarnym, czarnym podpalanym, brązowo-białym pstrokatym, jasnobrązowym i w trzech kolorach
Cechy szczególne
kupować umiarkowane formy hodowlane z renomowanych źródeł
Charakter
przyjazny ludziom, lubiący dzieci, chętny do zabawy i wesoły
Pielęgnacja
Kontrola i oczyszczanie uszu i oczu
Zdrowie
skłonność do niektórych chorób dziedzicznych i problemów spowodowanych przerasowieniem

Poznaj też inne wspaniałe, mniej znane psy:

  • Elo: Elo uchodzi za spokojnego i przyjaznego psa rodzinnego. Jego wygląd jest bardzo zróżnicowany ze względu na krzyżowanie różnych ras psów. W najlepszym przypadku nie posiada instynktu łowieckiego i jest zrelaksowanym towarzyszem podczas spacerów.
  • Kromfohrländer: Raczej mniej znany Kromfohrländer ma wspaniałe usposobienie, jest przyjazny dla dzieci, łatwy do wychowania i posiada tylko niewielki instynkt łowiecki. „Kromi“ to doskonały pies rodzinny, który również świetnie nadaje się dla nowych właścicieli psów.
  • Lhasa Apso: Lhasa Apso jest zabawnym i przyjacielskim psem, ale ma również własną niezależną osobowość. Wymaga dobrej socjalizacji i wychowania, aby nie wykazał swojego upartego charakteru. Te inteligentne zwierzęta dobrze sprawdzają się jako towarzysze codzienności i psy rodzinne.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami dla Państwa pupila rasy puggle

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie